יולי חם בהנפקות: 6.1 מיליארד שקל גויסו באג"ח, 1.3 מיליארד שקל במניות

גיוסי האג"ח זינקו ב-35% לעומת יוני, אך ירדו ב-15% לעומת יולי 2016 ■ השנה גויסו באג"ח 43.5 מילארד שקל - 11% יותר מבתקופה המקבילה

אורי תומר
אורי תומר
סוחרת בבורסת ת"א
סוחרת בבורסת ת"א

6.1 מיליארד שקל גויסו בשוק האג"ח ביולי, כשהנפקת הענק של תמר פטרוליום היתה 27% מהסכום - כך מראה הסיכום החודשי של חברת מידרוג. הגיוס הכולל משקף אמנם עלייה של 35% מהגיוס ביוני, אך בהשוואה ליולי 2016 זוהי ירידה של 15%.

ההנפקה הגדולה ביותר החודש היתה כאמור זו של תמר פטרוליום, החברה שהוקמה כדי לקלוט את הנתח במאגר הגז תמר שאותו נאלצת דלק קידוחים למכור כחלק ממתווה הגז. החברה גייסה 2.3 מיליארד שקל באג"ח, בנוסף להנפקת מניות שביצעה בהמשך.

נתונים בכתבה

מלבד תמר בלטו ביולי גיוסי חברת האחזקות אי.די.בי פיתוח, שגייסה 642 מיליון שקל; שותפות האנרגיה נאוויטס (של גדעון תדמור) שגייסה 472 מיליון שקל; שטראוס, שגייסה 403 מיליון שקל; וחברת הליסינג שלמה אחזקות, עם 374 מיליון שקל.

ואיזו אג"ח קונצרנית הפכה אטרקטיבית? בעמוד הזה מסתתרים נתונים מעניינים

נתונים בתכבה

בסך הכל בוצעו ביולי 28 הנפקות חוב על ידי 24 חברות - 15 מהן מתחום הנדל"ן. אלא שבסך הגיוסים של חברות הנדל"ן חלה ירידה, והם התסכמו ב-1.1 מיליארד שקל בלבד, לעומת 4.2 מיליארד שקל ביוני ו-3.6 מיליארד שקל ביולי 2016. את מקומן תפסו חברות תעשייה, השקעות וליסינג, בעוד גם ביולי המגזר הפיננסי לא בלט בהנפקות, בהמשך למגמה מתחילת 2017. עם זאת, במידרוג מציינים כי ייתכן שחברות הנדל"ן ישובו ויגדילו את חלקן בסך הגיוסים בהמשך השנה.

עם זאת, בסיכום סך הגיוסים בשבעת החודשים הראשונים של 2017 חלה עלייה של 11% לעומת התקופה המקבילה ב-2016, והם הסתכמו ב-44 מיליארד שקל. במידרוג מציינים שהגידול לעומת 2016 נובע בחלקו הגדול מהזינוק של הרבעון הראשון, שבו גויסו כ-24 מיליארד שקל, לעומת 19 מיליארד שקל ברבעון המקביל.

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג, הסביר אתמול: ״הירידה הקלה בגיוסים בשוק האג"ח ביולי היא עניין נקודתי. הנתון החשוב הוא שמתחילת השנה גיוסי האג"ח ממשיכים בקצב גבוה - יותר מהתקופה המקבילה. בנוסף, למרות ירידה חדה בגיוסי הבנקים, ולמרות שהגיוסים במגזרי הנדל"ן, האנרגיה והתשתיות צמחו מתחילת השנה, אני מאמין שבהמשך השנה נראה את מגזר הליסינג והרכב מגדיל את סך הגיוסים - כתגובה לצמצום החשיפה של מערכת הבנקאות לענף זה".

בתחום המניות, שלוש הנפקות ראשוניות הושלמו עד כה החודש - זו של תמר פטרוליום (שהשלימה את הנפקת האג"ח), שגייסה כ-700 מיליון שקל; גלובל כנפיים גייסה 124 מיליון שקל; ובית ההשקעות מור, שהחל להיסחר אתמול. אמש התקיים גם השלב המוסדי בהנפקה הראשונית של חברה נוספת, ברנמילר ארג'י, שתהיה הנפקת המניות הראשונית ה-12 מתחילת 2017.

נדב רבן, מנכ"ל רוסאריו שירותי חיתום
נדב רבן, מנכ"ל רוסאריו שירותי חיתום

לפי נתוני הבורסה לניירות ערך וחברת החיתום וההשקעות רוסאריו קפיטל, בסך הכל גויסו בבורסת תל אביב ביולי, כולל הנפקות שניוניות, 1.3 מיליארד שקל בהנפקות של מניות.

מנכ"ל רוסאריו שירותי חיתום, נדב רבן, מסביר כי ההנפקות נובעות הן מהמאמצים שמפעילים אנשי הבורסה תחת הנהגתו של המנכ"ל איתי בן זאב, שנכנס לתפקידו בתחילת השנה, והן מכך שרמת המחירים בשוק המניות היא כזאת שמאפשרת לבעלי חברות שמעוניינים בכך להנפיק את המניות במחירים נוחים עבורם.

"מעניין לציין", אומר רבן. "כי אף שהבורסה בתל אביב ידועה כבורסת נדל"ן, כמעט על  החברות החדשות שהצטרפו בהנפקות הראשוניות מתחילת 2017, פרט למניבים, אינן חברות נדל"ן. בהנפקות השניוניות בולטת באחרונה ההיערכות של חברות לרפורמת המדדים, שגורמת לבעלי שליטה להנפיק עוד מניות לציבור".

רבן מוסיף כי חברות נוספות בוחנות את מצב השוק ונערכות להנפקה, בהן חברות קטנות. לדבריו, המוסדיים עדיין מחפשים חברות תזרימיות, אך יותר ויותר חברות צמיחה בוחנות הנפקה באחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker