שאול אלוביץ' בדרך להסדר חוב עם הבנקים: ימכור מחצית מהשליטה בבזק

קובצת יורוקום חייבת לבנקים 1.2 מיליארד שקל ■ המקור להחזרים: מימוש נכסים, שיכלול את בית יורוקום ברמת גן ופרויקט מידטאון בתל אביב, ובהמשך את החברות חלל תקשורת ואנלייט אנרגיה

מיכאל רוכוורגר
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

קבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ' (80%), המחזיקה בשרשור ב–10% מבזק, מתקדמת לקראת גיבוש מתווה ראשוני להסדר חוב עם הבנקים המממנים שלה, להם היא חייבת כ–1.2 מיליארד שקל. בין יורוקום לבנקים, ובראשם דיסקונט והפועלים, מתקיימים בשבועות האחרונים מגעים אינטנסיביים, ולפי הערכות החברה צפויה להגיש להם בתחילת השבוע הצעה להסדר חוב, שתכלול כמה חלופות לגבי אופן מימוש הנכסים שלה.

הצורך בגיבוש ההסדר נוצר לאחר שב–20 ביוני הודיעה רשות ניירות ערך כי היא מנהלת חקירה גלויה נגד אלוביץ' וראשי בזק בנוגע למהלכים שנעשו בעסקת בעלי העניין יורוקום־בזק־yes ובעסקת yes־חלל תקשורת.

מאז שנודע על החקירה רשמו מניות החברות הציבוריות בקבוצת יורוקום — בזק, החברה האם שלה בי קום, אינטרנט זהב וחלל תקשורת — ירידות חדות של עד 50%. ירידות אלה הובילו לכך שהשווי הנכסי הנקי של קבוצת יורוקום מוערך כיום סביב אפס עד מינוס 200 מיליון שקל. זאת, בזמן שקופת המזומנים של יורוקום ריקה ולחברה אין יכולת למשוך דיווידנדים מהחברות הבנות.

ככל הידוע, אלוביץ', שעננה פלילית מרחפת מעליו, לא מתכוון להזרים עתה כסף ליורוקום ממקורת חיצוניים. אלוביץ' לא העניק לבנקים ערבויות אישיות כנגד החובות, כך שהדרך העיקרית של הבנקים לראות את החוב מוחזר היא באמצעות מימוש נכסי יורוקום.

חובותיה של קבוצת יורוקום לבנקים מוערכים ב–1.2 מיליארד שקל. מסכום זה, יורוקום תקשורת חייבת כ-500 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ-350 מיליון שקל לבנק הפועלים וכ–30 מיליון שקל לבינלאומי. כ-250 מיליון שקל מסכום זה הוא חוב של החברות התפעוליות של יורוקום, העוסקות ביבוא והפצה של מכשירי נוקיה, פנסוניק ומיזוג אוויר. יורוקום תקשורת ערבה לחובות אלה של החברות התפעוליות.

במצב שנוצר, הבנקים הממנים של יורוקום תקשורת דורשים ממנה לפרוע בתוך שנה 250–300 מיליון שקל, והגופים הממנים של יורוקום נדל"ן — מזרחי טפחות, פסגות, כלל ביטוח, מנורה מבטחים ואלטשולר שחם — דורשים פירעון של מלוא יתרת החוב כלפיהם, בסך 265 מיליון שקל.

לשכנע את הבנקים

יורוקום תצטרך להציג תוכנית עסקית שתשכנע את הבנקים כי ביכולתה לממש בתוך שנה נכסים בהיקף של 500–600 מיליון שקל, ובמקביל יהיה עליה להבהיר כיצד תוכל לפרוע את יתרת חובותיה בהמשך. בבנקים מצפים מאלוביץ' שיביע הסכמה למכור בשנים הקרובות לפחות מחצית מגרעין השליטה בבזק. לפי הערכות, אלוביץ' לא צפוי להתנגד לדרישה זו.

המקור לפירעון של 250–300 מיליון שקל על ידי יורוקום תקשורת צפוי להגיע בין השאר ממימוש בית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן, ששוויו מוערך ב–80–100 מיליון שקל. יתרת הסכום צפויה להתקבל ממכירת החברות התפעוליות של יורוקום, שחזרו השנה לפסי רווחיות ולפי הערכות ניתן יהיה למכור אותן תמורת סכום שיכסה את גובה החוב בגינן.

החובות המוערכים של יורוקום
למי חייבת יורוקום, במיליוני שקלים

במקרה שהחברות התפעוליות לא יימכרו, תצטרך יורוקום תקשורת למכור בשנה הקרובה את אחזקותיה באנלייט (23%) המוערכות כיום ב-150 מיליון שקל, סאטקום מערכות, וכן נכסים נוספים כמו תיק ניירות ערך ביורוקום קפיטל, ארבעה פנטהאוזים במכתש ברמת גן, ואחזקות בקרנות הון סיכון ששוויין המצטבר מוערך ב–50 מיליון שקל. אם דיסקונט והפועלים יאשרו את התוכנית, בשלב הבא תצטרך יורוקום להגיע עם הבנקים להבנות לגבי אופן חלוקת הביטחונות כנגד פירעון החובות. אם יוחלט למכור את החברות התפעוליות של יורוקום במהלך השנה הקרובה, ניתן יהיה לדחות את מכירת אנלייט אנרגיה ל–2019.

פירעון החוב של יורוקום נדל"ן אמור להגיע ממכירת האחזקות בפרויקט הנדל"ן מידטאון תל אביב (37%) הכולל מסחר, משרדים ומגורים בשווי המוערך ב–260 מיליון שקל, וכן באמצעות מכירת קרקע בבית דגן בכ–30 מיליון שקל.

אם תוכנית זו של יורוקום תצליח, היקף החובות של יורוקום תקשורת יצטמצם לכ–600 מיליון שקל. במצב כזה, צפויה יורוקום תקשורת לפרוע את יתרת חובותיה באמצעות מכירת חלל תקשורת (56%) הנמצאת כיום בשפל והשווי שלה מגלם ליורוקום שווי שוק של כ–256 מיליון שקל בלבד. ביורוקום מקווים שעם שיגורו של הלוויין החדש, השווי של חלל יעלה וניתן יהיה למכור את החברה ב-2019–2020 תמורת 450–500 מיליון שקל. בשנים אלה, או קודם לכן, ניתן יהיה למכור את מחצית מגרעין השליטה בבזק — שמנייתה ירדה בחודשים האחרון באופן חד, והיא נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ–14.6 מיליארד שקל.

קבוצת יורוקום בנויה בצורה פירמידאלית, כך שיורוקום תקשורת מחזיקה בכ–61% מאינטרנט זהב, המחזיקה בכ–65% מבי קום, המחזיקה בכ–26.3% מבזק. מבנה זה מייצר כמה חלופות למכירת האחזקות. במקביל לחובותיה לבנקים, על יורוקום לעמוד בהתחייבויות נוספות ובהן תשלום של עד 114 מיליון שקל לבזק כחלק מהתנאים שנלוו לעסקת בעלי העניין בעת מכירת האחזקות של יורוקום ב–yes, בתנאי שעד סוף 2017 לא תבוטל ההפרדה המבנית בין yes לבזק. ליורוקום יש גם התחייבויות לתשלומי מס של עשרות מיליוני שקלים בעת מכירה עתידית אפשרית של מניות אינטרנט זהב, והרווח שיירשם בספריה בגין העודפים שיתקבלו מפרויקט מידטאון, שכן שווי האחזקה בו בספרי יורוקום הוא כ–120 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker