ברנמילר: "נעלבתי מהביקורת בתקשורת. החברה בשלה להנפקה"

לאחר שהשקיע מכספו 130 מיליון שקל בחברה המפתחת מערכת לאגירת אנרגיה, אבי ברנמילר רוצה לגייס לה הון בבורסה ■ ההערכות הן ששווי החברה בהנפקה יהיה 150–200 מיליון שקל ■ ברנמילר: "אני מאמין באנרגיה, לא בנדל"ן באירופה"

גיא ארז
גיא ארז
תחנת הכוח של ברנמילר אנרג'י בפארק תעשיות רותם
תחנת הכוח של ברנמילר אנרג'י בפארק תעשיות רותםצילום: אליהו הרשקוביץ

אבי ברנמילר לא ציפה לסיקור הצונן שקיבל בעיתונים הכלכליים בשל רצונו להנפיק את החברה שלו, ברנמילר אנרגיה, בבורסה. לפני 8 שנים זכה ברנמילר תשבחות מקיר לקיר בעקבות מכירתה של חברת האנרגיה הסולארית סולל. החברה ייצרה צינורות המאפשרים קליטה של קרינת השמש המצמצמים משמעותית את איבוד החום לסימנס הגרמנית. ברנמילר החזיק כ–10% ממניות סולל שנמכרה תמורת 418 מיליון דולר. אבל העסקה השתבשה. סולל נסגרה שנתיים לאחר המכירה, וסימנס מחקה את ההשקעה בה.

ב–2012 התפנה ברנמילר לפרויקט חדש. הוא הקים את חברת ברנמילר אנרגיה והשקיע בה מאז 130 מיליון שקל. החברה עדיין לא רשמה הכנסות כלשהן. כעת הוא מעוניין לגייס לה כסף מהציבור ובאחרונה הגיש טיוטת תשקיף שנייה לקראת ההנפקה.

ברנמילר אנרג'י מפתחת מערכת לאגירת אנרגיה, בעיקר עבור מערכות של אנרגיה מתחדשת. ב–2015 הושקעו בעולם כ–285 מיליארד דולר בפיתוח תחנות כוח מאנרגיה מתחדשת, לעומת כ–130 מיליארד דולר בפיתוח תחנות באנרגיה קונוונציונלית (נפט, מזוט, פחם). המערכת של ברנמילר מסוגלת לקלוט אנרגיה ממגוון מקורות, סולאריים, רוח, או ביומסה, לאגור אותה ולספק חשמל באמצעות יצירת קיטור. לדברי ברנמילר, כך תוכל המערכת לספק חשמל זול באופן משמעותי לעומת האפשרויות הקיימות כיום. עלות ההתקנה של כל קילו־ואט באופן זה, לפי החברה, נמוכה ב–60%–90% מהטכנולוגיות המתחרות.

ברנמילר מעוניינת להנפיק 25% ממניותיה, ולגייס 62–75 מיליון שקל, לפי שווי של 250–300 מיליון שקל. עם זאת, בשוק מעריכים שהשווי הראוי לחברה הוא 150–200 מיליון שקל. במקרה כזה, סכום הגיוס לא יעלה על 50 מיליון שקל. התמורה תשמש בחלקה להקמת פרויקט רותם 1, שבו תמכור 1.5 מגה־ואט סולארי בשנה לחברת החשמל. זאת בתמורה ל–8.4 מיליון שקל בשנה. שאר הכסף מיועד לניסויים שונים בישראל ובעולם. ברנמילר משוכנע כי מערכת האגירה שפיתח תאפשר לקדם את נושא האנרגיה הנקייה, ותאפשר לצמצם את מספר תחנות הכוח המזהמות.

אבי ברנמילר
אבי ברנמילרצילום: אליהו הרשקוביץ

מהו הייחוד בטכנולוגיה של החברה?

"קיימת בענף האנרגיה תפישה שלפיה המנועים עובדים עם קו ייצור קבוע, והצרכנים צריכים להתאים את עצמם אליו. לכן גבו תעריפים גבוהים גם בלילה. הטכנולוגיה של החברה תאפשר לא רק גמישות בשימוש, אלא הוזלה משמעותית של צריכת החשמל".

מדוע השתמשת כמעט בכל הכסף שקיבלת מסימנס בהשקעה אחת, די מסוכנת? לא לימדו אותך שצריך לפזר סיכונים?

"אפשר לקרוא לי נאיבי. אני רוצה לתרום לעולם שיהיה טוב ונקי יותר. לא צריך לדאוג לי. אני מסודר מבחינה כלכלית וכך גם מי שסביבי. אני לא מאמין בהעברת הכסף לדורות הבאים. לאחר שמכרנו את סולל התלבטנו במה כדאי להשקיע. לא האמנתי אז כמו אחרים בנדל"ן באירופה או בהעברת הכסף לניהול חיצוני. העדפתי להשקיע לבד בתחום שאני מבין ומאמין בו. אני מאמין שהדבר הבא בתחום האנרגיה הוא אגירה שלה. ההחלטה התקבלה בראש צלול לחלוטין. השקענו המון מאמץ וכסף לפני כולם — וכעת יש לנו מוצר מוכן".

מסודר או לא, ברנמילר ממהר לשים יד על כספי ההנפקה. בסוף 2015 הוא ושני בניו, ניר ודורון, המשמשים כל אחד כמשנה למנכ"ל, קיצצו מהותית את שכרם החודשי לכ–5,000 שקל. הצלחה בגיוס ההון תקפיץ מחדש את שכרו של ברנמילר האב ל–88 אלף שקל בחודש. שכרם של הבנים יקפוץ גם הוא ל–50 אלף שקל בחודש. זאת לעומת שכר של 25–32 אלף שקל בחודש לפני הקיצוץ. ברנמילר טוען כי מדובר ברמות שכר סבירות.

השקעה בברנמילר כרוכה בסיכון גבוה. במשרד ראיית החשבון של החברה, Pwc קסלמן וקסלמן, מציינים כי החברה תלויה בקבלת מימון גם לצורך המשך פעילותה השוטפת, ושלצורך כך התחייב בעל השליטה לתמוך בה במתן מקורות מימון נוספים ודחייה של מועד פירעון הלוואת הבעלים.

לחברה שלך אין כל הכנסות משלה והיא צברה עד כה הפסד של 179 מיליון שקל וגירעון של 117 מיליון שקל בהונה העצמי. מדוע שהציבור ירצה להשקיע בה?

"איני רואה בכך הפסד, אלא השקעה. חברות אחרות המפתחות טכנולוגיות לאגירת אנרגיה שורפות סכומים גבוהים פי כמה. החלטתי שהשליטה בחברה תישאר אצלי עד שהטכנולוגיה תבשיל. כעת, כשהיא בשלה ויש לנו קשרים עם לקוחות פוטנציאליים — זה הזמן להנפיק. לא הבנתי מאיפה הגיעה הביקורת שנכתבה עלינו בעיתונים. זה היה די מעליב".

תחנת הכוח של ברנמילר אנרגיה בפארק תעשיות רותם בדימונה
תחנת הכוח של ברנמילר אנרגיה בפארק תעשיות רותם בדימונהצילום: אליהו הרשקוביץ

ובכל זאת, לאחר מחיקת ההשקעה של סימנס בסולל, אתה יכול להבין את הספק בנוגע לברנמילר?

"סימנס מחקה את ההשקעה בכל הפעילות הסולארית שלה ויצאה מהתחום באופן טוטאלי. אני לא יודע מה היו הסיבות שהביאו לכך, וזה בוודאי לא שימח אותי, אך הדבר לא היה קשור לסולל, אלא לעסקים האחרים של סימנס. תחנות הכוח שסולל בנתה עדיין עובדות ומחוברת לרשת החשמל".

מבחינה עסקית, מתי צפויה החברה לרשום הכנסות? האם היא תזדקק לגיוסי הון נוספים?

"שניים־שלושה פרויקטים בינוניים צפויים להיסגר עד סוף השנה, כך שההכנסות יגיעו במהלך המחצית השנייה של השנה הבאה. אני לא צופה גיוסי הון נוספים בחברה. אם תהיה צמיחה יוצאת דופן. ייתכן שנידרש לכך, אך הדבר ינבע מסיבה חיובית. לצורך קידום פרויקטים ספציפיים נגייס כסף ייעודי או מהשותפים בכל פרויקט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker