רשות ני"ע בארה"ב עוצרת את החגיגה: תפקח על מטבעות דיגיטליים

רשות ני"ע בארה"ב רוצה שהמטבעות הדיגיטליים ששימשו לגיוס הון לחברות סטארט אפ בתחום הבלוקצ'יין, ייחשבו לניירות ערך, ולפיכך יהיו כפופים לפיקוח

שתפו בפייסבוק
ביטקוין
צילום: Stephen Lam /רויטרס

רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) שיגרה יריית אזהרה למגזר המטבעות הדיגיטליים, שבו הנפקה של מטבעות וירטואליים נהפכה לאמצעי לגיוס באמצעות מימון המונים לחברות המפתחות טכנולוגיית בלוקצ'יין. הרשות, שהנה הרגולטור הראשי של שוק ההון בארה"ב, רוצה שהמטבעות הדיגיטליים יהיו כפופים לרגולציה כמו ניירות ערך אחרים.

ICO, הנפקות מטבעות, נהפכו למכרה זהב עבור יזמים בתחום. הנפקות אלו איפשרו לגייס מיליוני דולרים באמצעות יצירה ומכירה של "קופונים" דיגיטליים, כל זאת ללא פיקוח רגולטורי. אולם רשות ני"ע אמרה כי הקופונים צריכים להיחשב לניירות ערך, ולפיכך יש לרשום אותם - אלא אם יש עילה להחיל עליהם פטור.

מטבעות ICO הם למעשה קופונים דיגיטליים המונפקים בטכנולוגיית בלוקצ'יין - גרסה דיגיטלית של כסף שניתן יהיה להשתמש בו כדי לבצע עסקות עמית לעמית (P2P). כמו הביטקוין, מטבעות ICO הם מבוזרים - כלומר, ערכם נקבע בעסקות שנערכות בין כל המשתמשים, ולא על ידי גוף חיצוני או שווי סחורה. כדי להבטיח את אמון המשתמשים במטבע, נעשה שימוש בקריפטוגרפיה (מדע הגנת המידע) לצורכי אבטחת התשלום המבוזר.

רוב החברות שמוכרות מטבעות וירטואליים בחודשים האחרונים עשו זאת בפיקוח רגולטורי מינימלי ולא ניסו לפעול על פי חוקי ניירות הערך, שבין היתר דורשים מחברות למסור מידע על פעילותן לפני שהן מגייסות כסף ממשקיעים אמריקאים.

כמתואר

עורכי דין רבים התריעו כי גיוס כספים בשיטה זו ימשוך את תשומת הלב של הרגולטורים. ואכן, ההודעה שפורסמה אתמול מראה כי הרשות האמריקאית צפויה לבדוק הנפקות עתידיות, אבל גם כאלו שכבר נעשו. המחיר של חלק מהמטבעות הווירטואליים ירד לאחר הודעת הרשות.

עם זאת, הרשות השאירה פתח לכך שלא כל ההפקות ייחשבו כניירות ערך, וקבע כי הדבר תלוי ב"מציאות הכלכלית של העסקה". עורכי דין אמרו כי מנפיקי המטבעות יכולים להימנע מתיוגם כניירות ערך אם, בין השאר, לא יבטיחו שהמטבעות יניבו תשואה למשקיעים.

"הטכנולוגיה החדשנית שמאחורי העסקות הוירטואליות הללו לא פוטרת את ההנפקות ואת פלטפורמות המסחר מהמסגרת הרגולטורית שנועדה להגן על המשקיעים ועל יושרתם של השווקים" אמרה סטפני אבקיאן, מנהלת שותפה של חטיבת האכיפה של רשות ני"ע.

משמעות ההחלטה היא שחברות סטארט אפ בתחום הבלוקצ'יין לא יכולות להתעלם מהדרישה להגן על המשקיעים, וצריכות להיות זהירות יותר בגיוס הון באמצעות מטבעות בארה"ב. מתחילת השנה ועד אמצע יולי גייסו חברות טכנולוגיה 1.1 מיליארד דולר ב-89 הנפקות מטבע – פי 10 מכלל הגיוסים בתחום ב-2016, לפי נתוני רויטרס. השנה לבדה יש 110 הנפקות מתוכננות, לפי נתוני tokendat.il, אתר שעוקב אחר מכירת מטבעות וירטואליים.

כמתואר

באמצע יוני גייסה חברת בנקור - שהקימו היזמים הישראלים גליה בן ארצי, גיא בן ארצי, אייל הרצוג ויהודה לוי - סכום אדיר של 150 מיליון דולר בפחות מיממה, באמצעות ICO על פלטפורמת אתריום. (שעליה פועל המתחרה הגדול של הביטקויון - האתר).

הגיוס החריג בהיקפו ובמהירותו הכה בתדהמה את קהילת המטבעות הווירטואליים, ואתרים בעולם הקדישו כתבות לסצנת הבלוקצ'יין הסוערת של ישראל (בלוקצ'יין היא הטכנולוגיה שמאחורי המטבעות). בעת ההנפקה לפני כחודש וחצי נקבע מחירו של מטבע הבנקור על 4.4 דולר, אך נכון לשעה זו ערכו הוא 1.86 דולר בלבד. בנקור פיתחה פלטפורמה להמרת מטבעות וירטואליים, שמאפשרת לבעליהם לסחור בהם או להמירם במהירות וללא צורך בגורם נוסף.

בראיון שנתן לפני כחודש ל-TheMarker, אמר מני רוזנפלד, ראש איגוד הביטקוין בישראל, כי "אנחנו ממליצים לאנשים להשקיע רק בדברים שהם באמת מבינים ומאמינים בהם, ובטח שלפי יכולתם. המסחר בביטקוין מוסדר יותר, אבל באתריום ממש אפשר לאבד את הכל. אף אחד לא מבטיח שהמטבע הזה ייתן לי באמת משהו בעתיד. יש כאן בעיה, ובניגוד לרוח הביטקוין שדוגלת בביזור, כאן צריך לסמוך על אנשים או מתווכים. כנראה שיהיו אנשים שייכוו מ-ICO. אנשים עדיין לא מבינים לגמרי את הביטקוין וכבר רצים לתחום ההנפקות באתריום. זה לא מצדיק את הסכומים שנשפכים על זה".

"זוהי יריית אזהרה ל-ICO רבות", אמר פרסטון ביירן, עורך דין בתחום הטכנולוגיה שמתמחה במטבעות וירטואליים. "זה הורס את המסיבה שלהם בארה"ב, זה בטוח".

כמה מההנפקות האמורות ספגו ביקורת כי לא חשפו בצורה שקופה את חלוקת הקופונים, כמה מהם ימשיכו להחזיק המייסדים והאם יש הגבלה להון שיונפק. רבים מהקופונים הללו רשומים ונסחרים בבורסות מטבעות דיגיטליים, כך שבעלי אחזקות גדולות יכולים לשלוט במחיר. מבקרים הזהירו גם כי לרבות מהחברות אין תוכנית עסקית ריאליסטית, וכי מנהליהן חסרים ניסיון.

ההחלטה של רשות ני"ע פורסמה במסגרת דו"ח חקירה בנוגע לארגון וירטואלי שנקרא DAO, שנוצר באפריל 2016 בידי חברת בלוקצ'יין בשם Slock.it. ה-DAO תוכנן כמודל לגיוס המונים מבוזר שבו כל אחד יכול לתרום קופוני אתריום (מטבע וירטואלי פופולרי) ולהפך לחבר בארגון, ולקחת נתח בעלות בו. DAO גייס 150 מיליון דולר נכון לסוף מאי 2016, אולם האקר אנונימי העביר 60 מיליון מהקופונים לחשבון נפרד. רשות ני"ע החליטה לא לתבוע את DAO, אלא להציגו כמקרה מבחן שמראה את סכנות ה-ICO.

עו"ד אמיר עסלי, שותף במחלקת שוק ההון במשרד ש. הורביץ מסביר: "לאחר הגיוס המהיר של בנקור שגייסה 150 מיליון דולר תוך 20 שעות, עושה רושם שנוצרה מעין תחרות לראות מי מגייס הכי הרבה בהכי פחות זמן. מדובר בתופעה שמתפתחת וצוברת תאוצה והשאלה האם מדובר בעצם בניירות ערך הכפופים לרגולציה ריחפה תמיד באוויר. הנפקת מטבעות דיגיטליים מהווה כיום אתגר לרגולטור והודעת ה-SEC מסירה ספקות לגבי עמדתה בנושא (אף שהחליטה שלא לפתוח בהליכי אכיפה במקרה הספציפי הזה). על כן, מיזמים אשר שוקלים לבצע גיוסים מסוג זה צריכים לנקוט במשנה זהירות כדי לא להפר את דיני ניירות ערך ולבחון היטב את הדין החל בטריטוריות הרלוונטיות, בעיקר לאור הכרטיס הצהוב שהוצא על ידי ה-SEC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker