"ועדת פישמן" יצאה לדרך: "האנשים צריכים להבין שאנו נבוא איתם חשבון"

ועדת החקירה הפרלמנטרית תבחן את התנהגות הבנקים והגופים המוסדיים במתן האשראי ללווים הגדולים, ותזמן אליה בהמשך את ראשי הגופים הללו כמו גם את הרגולטורים והפקידים הממשלתיים בעבר ובהווה. הח"כים יתחייבו לא להיפגש עם נציגי הבנקים

צבי זרחיה
אליעזר פישמן
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"ועדת פישמן" - ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת האשראי שניתן על ידי מערכת הבנקאות והגופים המוסדיים לאיש העסקים אליעזר פישמן ולווים גדולים אחרים, התכנסה הבוקר ב-9:30 לישיבתה הראשונה.

הוועדה תבחן את התנהגות הבנקים, הגופים המוסדיים במתן האשראי ללווים הגדולים, ותזמן את אליה בהמשך את ראשי הגופים הללו כמו גם את הרגולטורים והפקידים הממשלתיים בעבר ובהווה.

>> צפו בשידור מדיוני הוועדה בעמוד הפייסבוק של TheMarker

בתקופת פגרת הקיץ של הכנסת המתחילה מחר (ה') תעסוק הוועדה בעיקר בגיבוש דרכי עבודה, ובהגשת פניות אל הבנקים, הגופים המוסדיים, בנק ישראל, רשות לניירות ערך, המפקחת על הביטוח, משרד האוצר ועוד בבקשה לקבל מידע, וחומרים על מתן האשראי, וכן תזמין את בעלי התפקידים להופיע בפניה.

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל
יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת החקירה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הודיע בדיון כי מגבש כללי אתיקה פנימיים שיאסרו על 11 חברי הוועדה להיפגש עם נציגי הלוביסטים ונציגי הבנקים והגופים הפיננסיים. חברי הכנסת שחברים בוועדה ידרשו לחתום על כללי האתיקה הללו.

כבל ציין כי "אנו נקבע כללי אתיקה פנימיים. אף אחד מאיתנו בכל התקופה של דיוני הוועדה לא יפגש עם הלוביסטים, הבנקאיים והגופים הפיננסיים מחוץ לועדה. חשוב מאוד שכולנו ניקח זאת לתשומת ליבנו".

לאחר ישיבת הוועדה אמר כבל כי "הבנקים והלוביסטים מבינים שלא כדאי להם לדבר איתי". בתשובה לשאלה אם הכנסת תוכל לאכוף את הכללים הללו אמר כבל כי "אני סומך על התקשורת".

ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) אמר כי "אני לא מבין למה צריך להיפגש עם הלוביסטים. לפי הדברים של חברי הכנסת רואים כבר מי דיברו הבנקאים".

כבל הודיע כי הוועדה תשכור 3 יועצים מקצועיים בשכר שייעצו לה בדיונים. "אנו מחפשים אנשים מהשורה הראשונה עם דיסיפלינות שמשלימות אחת את השניה: אשראי, מימון, מדיניות, חקירות כלכליות וממשל תאגידי. הם צריכים להיות נקיים מכל ניגודי הענייניים. לא ניקח יועץ שקשור עם הבנקים בדרך כלשהי. הם יקבלו שכר לפי תעריף חשכ"ל".

במהלך פגרת הקיץ של הכנסת תיערך הוועדה להכנת החומר אבל הדיונים המעשיים יחלו רק בכנס החורף של הכנסת שיפתח בסוף אוקטובר 2017. כל חבר כנסת יקבל תיק מיוחד ובו פרטים על נושאי החקירה וכן יוצגו  לח"כים: תסריטי שיחה, שאלות, ועוד. הח"כים יתחלקו לצוותים שיתמחו מקצועית בכל אחד מהגופים שייבדקו: למשל צוות מסויים יבדוק את התנהגות בנק לאומי, צוות אחר את בנק הפועלים ועוד. הוועדה מתכוונת להזמין מומחים שונים, מהארץ ומהעולם.

הצוות המקצועי יחל לעבוד כבר בפגרת הקיץ של הכנסת – משימתו הראשונה תהיה להגדיר את סוג המידע שדרוש  לאסוף אותו ולנתח אותו. מיד עם חזרת הכנסת למושב החורף, ולאחר שמרבית המידע הכתוב יהיה ברשות הוועדה היא תכונס לשתי ישיבות נוספות עם החברה האזרחית ונציגי הגופים החוץ-פרלמנטרים.

ועדת החקירה תקבל סיוע מקצועי מהכנסת: מנהלת ועדת החקירה היא לאה ורון המנהלת המיתולוגית של ועדת הכלכלה, והיועצת המשפטית היא אתי בנדלר המשנה ליועץ המשפטי של הכנסת והיועצת המשפטית של ועדת הכלכלה. שי (שאקו) דוד ישמש יועץ ומרכז צוות היועצים של ועדת החקירה.

ועדת החקירה תכונס אחת לשבוע ליום דיונים שלם, ככל הנראה בימי ראשון או חמישי- שבהן יתר ועדות הכנסת אינן מתכנסות. כבל דורש שחברי הכנסת החברים בועדה ישתתפו לפחות במחצית מדיוני הוועדה אחרת לא יוכלו להשתתף בהצבעות של הוועדה.  כבל דורש שבכל דיון ישתתפו לפחות 6 מבין 11 חברי הוועדה.  

כבל הודיע בפתח הדיון כי "במהלך המסע הזה נפגוש את האמת, אך גם את השקר. נפגוש את הכלכלה והמדיניות של גופי הרגולציה, הבנקים והגופים המוסדיים, אך גם את הפוליטיקה שבהם – ויש שם הרבה פוליטיקה. נפגוש באופן אישי את אלה שנתנו את הכסף: הבנקאים בעבר ובהווה. נפגוש גם את אלה שהיו אמורים לשמור על הכסף: הרגולטורים המכהנים ואת אלה שכיהנו באותן שנים. הציבור יזכה לראות במו עיניו את ראשי המערכת הפיננסית, הציבורית והפרטית, נדרשים לספק תשובות על ההחלטות ותהליכי קבלת ההחלטות שלהם שהשפיעו על הכסף שלנו".

עוד הוסיף כי "המנדט שניתן לנו על ידי הכנסת הוא לבדוק את תהליכי קבלת ההחלטות והשיקולים שנשקלו מאז שנת 2003 בכל הנוגע לאשראי שניתן ללווים עסקיים גדולים. הגיע הזמן שהכנסת תראה לציבור שהיא יכולה. נקיים תהליך ראוי, מקצועי, אחראי – עינינו וליבנו יהיו נתונים לאזרחים. אין בכוונתנו להגן לא על בנק כזה או אחר, לא על מפקח כזה או אחר ולא על רשות כזו או אחרת"..

כמו כן קרא "נפעל בנחישות ובאומץ על מנת להגיע לאמת – מה קרה שם במשך כל השנים הללו? איך ייתכן שמיליארדי שקלים נמחקו בצורה הזו? אם לא נצליח לייצר תהליך ראוי, מקצועי ואחראי, שבסופו יש המלצות אופרטיביות שימנעו תופעות אשראי שליליות כפי שראינו – אז נכשלנו".

כבל הבהיר כי "אם הגורמים השונים ישתפו פעולה עם הוועדה, אז לא יהיה צורך בתיקון חקיקה, אבל אם לאו, נעגן זאת בחקיקה מיד עם פתיחת מושב החורף בלי להסס".

חבר הוועדה ח"כ גואטה (ש"ס) אמר כי "אני הייתי רוצה לתלות את מי שגרם לכל המצב הזה. האנשים צריכים להבין שאנו נבוא חשבון איתם. לא יתכן שמי שאחראי לא נבוא חשבון איתו. מדברים פה על פישמן אבל בהסתכלות שלי מה יש לפישמן הוא קיבל את האשראי. לא יכול להיות שאנו נדבר פה רק על הנושא של למנוע הישנות הדבר בעתיד".

כבל ניסה להרגיע את הטון בדברי גואטה ואמר לו " לא התכוונת לתלות במובן של לצלוב".

גואטה השיב: "התכוונתי עם הראש למטה והרגלים למעלה. לא יכול להיות שאנו נדבר פה רק על הנושא של למנוע הישנות הדבר בעתיד".

גואטה הוסיף "הכוונה שלי היתה ברורה מישהו צריך להבין שיום בהיר יבואו איתו חשבון. כולם עושים טעויות אשאלה אם באמת זו טעות או משהו מגמתי. לכאורה הדברים חוזרים על עצמם עם כל הטייקונים הללו. טייקון הוא אחד שהוא אלוף להשתמש בכסף של הציבור. אין לו שקל הוא ממנף את עצמו ובסוף הציבור משלם את המחיר".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) החבר בוועדה אמר כי "היו טעויות קשות בעבר ואנו רוצים ללמוד מהן כדי למנוע הישנות קרים דומים. אם יתחיל מצעד של פופוליזם- נחטוא לפקידנו. כלנו צריכים לגלות אחריות. אנו צריכים להשיג השיגים בלי הצגה תקשורתית ובלי לשרוף את הקשרים עם המגזר העיסקי, הבנקים והרגולטורים"..

חברת הוועדה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי אם מישהו חושב שאנחנו מחפשים דם הוא פשוט לא מבין דבר באחריות ציבורית. אף שבנק ישראל והנגידה התנגדו לפני חצי שנה להצעתי להקים ועדת חקירה, אני מגיעה לדיונים מתוך מתוך תקווה אמיתית שנגלה כי שומרי הסף לא פעלו ברשלנות אלא עשו את מה שמחייבת שליחותם הציבורית.המגזר העסקי והיצרני בישראל הוא פאר היצירה והחדשנות, אני משוכנעת שרק אם נשיב את אמון הציבור במערכת הבנקאות ובמגזר הפיננסי בכלל, נוכל לצמוח מתוך המשבר הזה".

חבר הוועדה, ח"כ חיים ילין (יש עתיד), הסביר כי: "מטרת הוועדה היא לא לתלות את האנשים אלא לבדוק את הנהלים כדי שהכשלים לא יחזרו. מחובתנו לשמור על הכסף הציבורי כדי שאף אחד לא יגיע למצב שכספי הפנסיה שלו נמחקו בגלל התפרעות של גורמים עסקיים. צריך להיזהר מהתערבות בתוך החקירות של הרגולטורים ולכן צריך להתנהל מולם בצורה נכונה ורצינית. צריך שהעדויות יילקחו בצורה וולנטרית ולא נהסס להמליץ על  הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר שהוא מצטרף לקריאת כבל לקביעת כללי אתיקה ספציפיים לחברי הוועדה. הוא אמר כי "הכנסת כגוף ששואל שאלות ציבוריות צריך לעשות את עבודתה בצורה אחראית, נקייה ושקופה במיוחד כשבבית הזה לא תמיד הדיונים מתנהלים ברצינות הראויה".

חבר הוועדה ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הסביר כי "בעיני הדבר הכי מהותי בוועדה הזו היא ליצור נורמות, כמו שאני רוצה שאזרח יידע שהמערכת הציבורית עובדת בשבילו ולא בשביל מקורבים, באופן דומה המערכת הבנקאית גם היא עובדת למען האזרח ולא למען אינטרסים או טייקונים. מותר לטעות. גם למערכת הבנקאית מותר, ויש טווח טעות לגיטימי. אבל בין זה לבין מערכת שפועלת לפי אינטרסים יש פער גדול".

"חבר הוועדה ח"כ עיסוואי פריג' (מרצ) אמר כי "ועדת החקירה הזאת הייתה צריכה לקום מזמן, אבל לצערי היא לא תמנע את המשך תופעת התספורות, כמו שהמגנומטר לא ימנע פיגועים. יש לנו הזדמנות לעשות שינוי מבני ומעמיק, אבל בשביל זה הוועדה צריכה שני דברים שיניים ואומץ לפעול לדאגת כלל הציבור מול כל אלה המאיימים על ערעור היציבות במשק ורוצים לשמר את המצב הקיים לטובת החזקים והמחוברים".

חבר הוועדה ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) התייחס למתן האשראי ללווים הגדולים והמיוחסים ואמר כי " אני רואה כאן באירוע הזה פגיעה בתחרות החופשית כי יש פה קבוצה קטנה של אנשים. שאנו קוראים להם טייקונים. מדובר פה על אנשי עסקים שקיבלה יתרון על כל המשק האחר וזה פגיעה בתחרות החופשית. יש הפגיעה באיזונים שהיו אצל רגולטור ביד ולא הצליח לשמור על הכסף של הציבור".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) שאינה חברה בוועדה הופיעה בישיבה וטענה כי "פישמן הוא הקרחון שעלה על פני המים. במשך עשור לפחות אנו עדים לתופעה הבלתי אפשרית שבה קיימות 2 מערכות חוק שונות - האחת לבני תמותה פשוטים ואחת למורמים מעם ומקושרים להון ואי אפשר לקרוא להם בעלי הון כי הם שליטי הון.

"הדבר הנורא והלא מוסרי סותר את הרעיון הדמוקרטי החדש ומחזיר לפיאודליזם שבו יש מערכת חוק אחרת בין אריסים לבין ואסלים. כשאנו ביקשנו להגביל בשכר הבכרים ראינו איזה תחושה של נפגעות שהם באו עם עורכי הדין והלוביסטים והתנפו על הכנסת לשנות חקיקה. זה הגיע גם לנוחי דנקנר. כל מי שהעז לומר מילה ראה חטף על הראש כאילו מתעסק עם המלכות במלוא הדרה".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) שאינה חברה בוועדה אמרה: "האזרח הישראלי צריך לחזור להיות המחובר האמיתי. שנים רבות מדי הכנסת ויתרה על החובה המוסרית שלה לדאוג לכספו של הציבור, לדאוג לזכויותיו אל מול המקושרים, המקומבנים, אלה שמכירים את האנשים החזקים ביותר ולא מתביישים להשתמש בהיכרותם כדי לגרוף מיליארדים לכיסם על חשבון הציבור. מזמן הייתה צריכה הכנסת להעמיק את הדיון הקריטי הזה שמתחיל כאן עכשיו וכולי תקווה שהוועדה תייצר שינויים דרמטיים במבנה הכלכלה הישראלית ותחזיר אותה ליסודות המוסריים עליהם נבנתה".

שרת המשפטים איילת שקד וגם הרגולטורים - המפקחת על הבנקים חדוה בר, יו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר ומנהלת רשות שוק ההון דורית סלינגר - הביעו באחרונה בהופיעם בכנסת את התנגדותם להרחבת סמכויות הוועדה.

חברי הוועדה הם: ח"כ  קיש (ליכוד), ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר סיעת כולנו" ח"כ פולקמן, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ אילטוב, ח"כ ילין (יש עתיד) ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), ח"כ  גואטה (ש"ס), ח"כ פריג' (מרצ) וח"כ חנין (הרשימה המשותפת).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker