האקזיט הענק של נוירודרם: ההפתעה, האכזבה - והמזל

איך מוכרים חברה ציבורית ישראלית בסכום אדיר של 1.1 מיליארד דולר - ועוד חברה כמעט אלמונית, שאין לה מכירות, אין לה עדיין מוצר מאושר לשיווק, ומעסיקה פחות מ-80 עובדים?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת נוירודרם ברחובות
עמי גינזבורג

יום מיוחד היה אתמול בשוק ההון הישראלי. יום חגיגי. לא בכל יום נמכרת חברה ציבורית ישראלית בסכום כה מכובד וגבוה של 1.1 מיליארד דולר. ועוד חברה כמעט אלמונית כמו נוירודרם, שאין לה מכירות, אין לה עדיין מוצר מאושר לשיווק, ומעסיקה פחות מ–80 עובדים. חברה שאפילו בקהילת שוק ההון לא בדיוק מכירים אותה.

אפשר להניח ברמה גבוהה של סבירות שהאנשים שמובילים את נוירודרם — המנכ"ל עודד ליברמן, מנהלת הפיתוח אורון יעקובי זאבי, מנהלת התפעול תמי ירדני ומנהלת השיווק (CMO) שיילה אורן — יישארו אלמונים גם לאחר שהעסקה תושלם. הם יקבלו את 15 דקות התהילה שלהם הבוקר בכותרות העיתונים הכלכליים, ואולי במהדורת חדשות אחת או שתיים ברדיו, ויחזרו במהרה לאלמוניותם.

עסקת נוירדרם, כמו עסקות ביומד אחרות לפניה שנעשו בישראל, מלמדת שתעשיית הביומד הישראלית חיה, נושמת, ומספקת פוטנציאל להצלחה והתעשרות אצל יזמים ומשקיעים רבים. בישראל יש לא מעט חברות בתחום שמסוגלות לקבל מימון ממשקיעים, הן נמצאות בשלבי חיים שונים, וחלק מהן גם יפתחו תרופות חשובות שמצילות חיים ומשפרות את איכות החיים של אלפי אנשים בעולם. כפועל יוצא, אלה מהן שיעשו זאת יגיעו בעתיד לשווי גבוה של מאות מיליוני דולרים, יונפקו בבורסה או יימכרו.

אפשר להניח במידה רבה של ביטחון שזה יקרה. אבל מי שחושב שמצא כאן נוסחה לרווחים קלים וגבוהים פשוט טועה. תעשיית הביומד פועלת תחת חוקי אבולוציה אכזריים. התוצאות דיכוטומיות. הן נעות בדרך כלל בין 1 ל–0. בין הצלחה גדולה לכישלון מהדהד. אין כמעט אמצע. רק חברות ספורות מתוך מאות הפועלות בישראל יגיעו לשווי משמעותי של כמה מאות מיליוני דולרים. אלה שלא יגיעו לכך ינפחו את נשמתן ויותירו למשקיעים בהן הפסד כבד. אי־אפשר לשפוט את התופעה הזאת במונחים של "טוב" או "רע". זו פשוט מציאות החיים. כך עובדת אבולוציה. החזקים והסתגלנים שורדים.

ביטוי נאמן למציאות הזאת מספק מדד הביומד של תל אביב, הכולל 34 מניות. בשלוש השנים האחרונות, בשעה שרוב מדדי המניות בתל אביב עלו, צנח המדד ב–56%. בשנה האחרונה לבדה הוא איבד 18% מערכו.

גם בתוך המדד עצמו החלוקה ברורה וחדה. לצד כמה מניות מוצלחות שהניבו תשואה חלומית, כמו מזור שעלתה ב–175% בשלוש שנים, בונוס ביוגרופ שקפצה ב–155% ורקח שניתרה ב–125%, בולטת הקריסה במניות כמו כיטוב (94%–), פרוטליקס (78%–), בריינסוויי (65%–) ואבוג'ן (64%–). ביצועי המדד מלמדים שגם מי שניסה לפזר את השקעתו על פני כל חברות המדד באמצעות תעודת סל מתאימה, בתקווה שכמה הצלחות בודדות יכסו על ההפסד במקומות אחרים, עדיין נותר עם הפסד גדול בידו. ומי שמנסה לצלוף ולהמר על מניות בודדות — סיכוייו לפגוע בדיוק במניות הנכונות נמוכים מאוד.

למרבה האכזבה, מהאקזיט המוצלח של נוירודרם ציבור המשקיעים בישראל לא כל כך ייהנה. נוירודרם כלל לא נסחרת בישראל ואינה כלולה במדדי המניות של תל אביב. החברה אמנם ניסתה להנפיק תחילה את מניותיה בישראל ב–2011, אבל המשקיעים הפנו לה כתף קרה ותוכנית ההנפקה נגנזה. שלוש שנים לאחר מכן היא שבה וגייסה הון בבורסת נאסד"ק. כן, גם מזל צריך לפעמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker