מיטב דש: המלצת "קנייה" לסדרת אג"ח ג' של בי-קום

דירקטוריון בזק האריך אתמול את מינויו של דוד גרנות לממלא מקום זמני ליו"ר החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש בית השקעות
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש בית השקעות

הזעזועים שעברה קבוצת בזק לא מנעו היום (ב') ממיטב דש ברוקראז' לפרסם המלצת "קנייה" למשקיעים לרכוש את אגרות החוב של החברה האם בי-קום.

"גם ללא דיווידנד מבזק, בי-קום יכולה לשלם את התחייבויותיה עד מארס 2019, במידה שתממש את מניות בזק העודפות עד נובמבר 2020", ציינו במיטב דש והסבירו כי יחס המינוף הוא כ-53%: "יחס שמרני יחסית וזאת לאחר הירידות החדות שרשמה מניית בזק".

מאז תחילת החקירה לפני כחודש קרס שוויה של בזק מ-17.9 מיליארד שקל לכ-14.8 מיליארד שקל כיום. רצף הירידות אשר גדע משווי החברה 3.1 מיליארד שקל ממשיך גם היום כאשר המניה יורדת במסחר ב-0.9% במחזור גבוה של 22.5 מיליון שקל אל מול מחזור ממוצע יומי של 9.7 מיליון שקל.

"להערכתנו, גם במצבה הנוכחי איתנותה הפיננסית והתזרימית של בי-קום חזקה. התשואות ומרווחי האג"חים של בי-קום מבטאים זאת. אנו מעריכים כי ההתייצבות במצבה של בזק תוריד מעט את מרווחי ותשואות הסדרות ולכן ממליצים בעיקר על סדרה ג' מח"מ הארוך יותר", הדגישו במיטב דש.

לבי-קום יש כיום שתי סדרות בו ג' שהחוב הכולל בהם הינו 2.981 מיליארד שקל ומועד פירעונו הוא עד שנת 2022. חוב זה מורכב מתשלומי קרן מצטברים בשווי כולל של  2.451 מיליארד שקל ו-530 מיליון שקל ריבית.

במיטב דש לא מתייחסים לחוב הריבית וכותבים כי "החוב הפיננסי של בי-קום מורכב משתי סדרות אג"ח בסכום כולל של כ 2.4 מיליארד שקל ומחוב של 32 מיליון שקל לרשות המיסים. כנגד החוב לחברה כ -300 מיליון שקל במזומנים מהם כ 51 מיליון שקל ממושכנים לסדרה ג'. בנוסף בסוף מאי חליקה בזק דיווידנד בסך 578 מיליון שקל כשחלקה של בי-קום בו הוא 150 מיליון שקל. אם נתחשב בריבית ששולמה על סדרה ג' הרי שיתרת המזומנים עלתה בכ 100 מיליון שקל ולכן החוב נטו הוא כ-2.1 מיליארד שקל".

במיטב דש מדגישים כי עם 400 מיליון שבקופת החברה היא תוכל לשלם את חובותיה לבעלי האג"ח עד למארס 2019. את שאר תשלומי החוב צפויה בי-קום לפרוע מתקבולי הדיווידנד שתקבל מבזק. "בזק צופה כי תחלק דיווידנד של כ-1.4 מיליארד שקל בשנה. אם ניקח הנחה שמרנית יותר של מיליארד שקל בשנה, חלקה של בי-קום ברווח יהיה כ-260 מיליון שקל. בנוסף יכולה בי-קום למכור 1.34% ממניות בזק ולרדת משיעור אחזקה של 26.34% ל-25% בלבד, כשתמורת המימוש הינה כ-200 מיליון שקל מבלי לרדת מגרעין השליטה".

במיטב דש מציינים כי "מדיניות הדיווידנד של בזק לחלוקת 100% מהרווח הנקי חשובה מאוד לשמירה על דירוג החוב של החברה והחברות הבנות".

על רקע ההמלצה, סדרה ג' של בי-קום רושמת היום עליות של 0.29%, והיא נסחרת בתשואה של 2.26% מעל אג"ח ממשלתי מקביל. אגרת חוב סדרה ב' בעלת מח"מ קצר יותר נסחרת בעלייה קלה של 0.02% והתשואה בה כ-1.22% מעל אג"ח ממשלתי מקביל.

דירקטוריון בזק האריך אתמול (א') את מינויו של דוד גרנות לממלא מקום זמני ליו"ר החברה. זאת לאור ההגבלות אשר הוטלו על שאול אלוביץ' בכל הנוגע לחברות תחת שליטתו.

נראה כי בתחילת פרשת החקירות חשבו בבזק כי מינויו של גרנות נדרש לימים אחדים, אך התארכות הפרשה והגדלת החקירה לנושאים נוספים הובילה את דירקטוריון החברה להבין כי אלוביץ' יורחק לזמן רב מהחברה.

מידרוג מזהירה

מידרוג החליטה היום (ב') לעדכן את ההמלצה שלה שלה לאג"ח של בי-קום ל "בחינת דירוג עם השלכות שליליות". דירוג האג"ח של בי-קום הוא AA3. אג"ח אינטרנט זהב מדורג A3.

החשש של מידרוג נעוץ בתוצאות החקירות הפליליות של רשות לניירות ערך נגד בכירים בבזק. מידרוג מזהירה כי הימשכות האירועים אשר הובילו לשחקיה בפרופיל הפיננסי של אינטרנט זהב ובי קום עשויים בעתיד להוביל אותה להוריד דירוג לשתי החברות. בעיקר אם תחשוב כי תחול פגיעה מהותית במדיניות חלוקת הדיווידנד של חברת בזק.

מידרוג מסבירה כי רמת המינוף של שתי החברות עלתה כתוצאה  מהירידה בשווי מניות בזק, ובמצב הקיים יש חשש לפגיעה בנגישות של  החברות למחזור חוב כתוצאה מעלייה בסיכון האשראי, וזאת למרות שהחברות יידרשו למחזר את החובות בטווח הקצר והבינוני.

חברת הדירוג טוענת כי "אף שבזק לא דיווחה על שינוי במדיניות הדיווידנדים עד כה, ואף לא הובא בפני מדרוג מידע קונקרטי לגבי שינוי צפוי במדיניות החלוקה אנו סבורים כי האירועים שחלו מאז פרסום דבר החקירה מעלים את הרגישות לחלוקת דיווידנד מבזק ועלולים להשליך על מדיניות החלוקה".

לכן, לטענתה יש לבחון מחדש את ההנחה כי בי-קום תחלק גם בשנת 2017 וגם בשנת 2018 דיווידנד שוטף של 100 מיליון שקל בכל שנה, דיווידנד עליו נסמכת יכולת הפירעון של אינטרנט זהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker