תמר פטרוליום יורדת ב-4.5% ביום הראשון: מי המופסדים הגדולים?

קבוצת הראל, קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, חברת קרנות הפנסיה עמיתים וחברת הביטוח מנורה מבטחים אחראים ל-27% מהגיוס של תמר פטרוליום ■ החתמים גרפו בהנפקות האג"ח המניות עמלות בסכום של כ-20 מיליון שקל

ערן אזרן
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי א

המסחר במניית תמר פטרוליום נפתח היום בהפסד של 4.5% למשקיעים. מוקדם יותר אף הגיע ההפסד לכ-6%. מדובר בשיעור ירידה חד ויוצא דופן ביחס לחברות חדשות שמתחילות להיסחר בבורסה, והוא עשוי להעיד על התמחור הגבוה בהנפקה. מחזור המסחר מסתכם נכון ל-14:30 בכ-20 מיליון שקל - 3% מהיקף הגיוס.

רשימת המשתתפים בהנפקה של תמר פטרוליום אינה פומבית, אך לפי נתונים שפורסמו, ארבעת המשקיעים המוסדיים הגדולים שהפכו לבעלי עניין לאחר הגיוס (אחזקה של יותר מ-5%) ומופסדים "על הנייר" הם חברת הביטוח מנורה מבטחים, חברת הביטוח הראל, קרנות ההשתלמות של המורים והגננות וחברת קרנות הפנסיה עמיתים. ארבעת הגופים המוסדיים הללו אחראים כמעט למחצית מהיקף הגיוס.

ארבעת המשקיעים המוסדיים מחזיקים כעת בכ-27% מהונה המונפק של תמר פטרוליום: קבוצת הראל מחזיקה באמצעות כספי הנוסטרו וחסכונות העמיתים כ-8.9% מתמר פטרוליום (12.36% מזכויות ההצבעה); קרנות ההשתלמות של המורים והגננות – ב-7.61% מהון המניות (10.57% מזכויות ההצבעה); מנורה מבטחים – 6% מהון המניות (8.33% מזכויות ההצבעה), ועמיתים קרנות פנסיה - כ-4.31% מהון המניות (כ-6% מזכויות ההצבעה). מנגד, חברות הביטוח כלל, מגדל והפניקס (שבשליטת תשובה) לא השתתפו בהנפקה, וכך גם בתי ההשקעות אלטשולר-שחם ופסגות.

תמר פטרוליום היא החברה שהקימה דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכישת זכויותיה במאגר תמר. בשלב הראשון תמר פטרוליום רכשה 9.25% מהזכויות, ומאוחר יותר היא צפויה לרכוש את יתרתן (22%). לפני כשבוע השלימה תמר פטרוליום גיוס הון ראשוני (IPO) של 200 מיליון דולר, לפי שווי של כ-330 מיליון דולר (הנפקת אקוויטי); וזאת לאחר ששבוע קודם לכן גייסה כ-650 מיליון דולר (נטו) באג"ח. כספי הגיוס נועדו לרכוש את הזכויות של דלק קידוחים במאגר.

בהנפקת האקוויטי הוקצו למשקיעים המוסדיים מניות המהוות כ-60% מהונה המונפק של תמר פטרוליום, בעוד שלדלק קידוחים הוקצו 40% מהמניות. ההקצאה למשקיעים המוסדיים בוצעה לפי מחיר של 2,320 אג', בעוד המחיר כעת בבורסה עומד של 2,212 אג'. מאחר שההנפקה נעשתה בשיטה שונה מזו הנהוגה בישראל, רשימת המשקיעים בהנפקה אינה פומבית; ואולם, לפי הערכות עיקר המשקיעים היו גופים מוסדיים גדולים מישראל וכן שחקני נוסטרו.

משקעים רבים החליטו להדיר את רגליהם מההנפקה של תמר פטרוליום, שננעלה במחיר המינימום, בשל ההערכה כי התמחור היה גבוה מידי, ואינו הולם לתשואה שמניית תמר פטרוליום תניב בטווח הארוך. חלק מהמשקיעים אף העריך שמאגר תמר עומד בפני תחרות, שתביא לירידה במחירי הגז ובכמויות בטווח הבינוני-ארוך.

גם המשקיעים הזרים – שתשובה תיכנן שיגיעו בהמוניהם להנפקה – העבירו הזמנות בסכום נמוך של כמה עשרות מיליוני דולרים בלבד. גורם בענף הסביר את מיעוט הזרים בהנפקה, שמתורגלים בתמחור נכסים בענף האנרגיה, בתחזיות האופטימיות שהציגה דלק קידוחים להיקף מכירות הגז בעתיד והמחירים, שניפחו את השווי כלפי מעלה. יודגש, כי התשואה שרואים המשקיעים הזרים מההנפקה אף נמוכה בכ-20% ביחס לישראלים בשל ניכוי מס במקור.

בניגוד למניה, האג"ח של תמר פטרוליום - בשווי של כ-2.3 מיליארד שקל - נסחרות היום בעליות של 0.6%, ומסכמות עלייה של כ-2% מאז ההנפקה לפני כשבועיים. האג"ח נסחרות כעת בתשואה לפדיון של 4.7%. כשליש מהמזמינים בהנפקת האג"ח היו שחקני נוסטרו (גופים הסוחרים בהון לטווח קצר), שמרווחים כ-2.5% על ההשקעה, כולל עמלת התחייבות מוקדמת.

כ-20 מיליון שקל לחתמים ויועצים

פרטים נוספים שפורסמו לאחר ההנפקות מלמדים כי העמלות ששולמו לחתמים שהובילו והשתתפו בגיוסי המניות האג"ח מסתכמות בקירוב בכ-21.5 מיליון שקל. כ-16.8 מיליון שקל מתוך הסכום שולמו כעמלות בהנפת המניות (1.5 מיליון דולר מהסכום לבנקי ההשקעות הזרים), והיתרה בהנפקת האג"ח. את ההנפקה של תמר פטרוליום הובילה לידר הנפקות, בה השתתפו ברק קפיטל, אקסלנס, דיסקונט חיתום וחברת ווליו בייס. את ההנפקה בחו"ל הובילו בנקי ההשקעות JPMorgan ו-HSBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker