מיכאל רוכוורגר

חברת קנון הולדינגס, חברת החזקות בשליטת עידן עופר, מדווחת הבוקר (א') כי היא נמצאת במו"מ עם כמה גופים בינלאומיים בתחום האנרגיה למכירת מלוא הפעילות של חברה הבת איי.סי. פאואר (ICP) בדרום ומרכז אמריקה.

במקביל, הודיעה קנון כי מנכ"ל החברה יואב דופלט יסיים את תפקידו בקנון בסוף אוגוסט. דופלט יוחלף על ידי ברק כהן ורוברט רוזן, שישמשו כמנכ"לים משותפים בחברה וימשיכו להתגורר בסינגפור. כהן משמש כיום כסגן נשיא קנון ורוזן כיועץ כללי בחברה. דופלט לא עוזב את קבוצת עידן עופר, אלא יתמקד בהשלמת העסקה באמריקה וכן ימשיך לכהן כיו"ר איי.סי. פאואר וכדירקטור באו.פי.סי ישראל.

איי.סי. פאואר מחזיקה, מקימה ומפעילה תחנות כח ב-9 מדינות באמריקה הלטינית ובקריביים, וכן פעילה בחלוקת חשמל בגווטמאלה. בנוסף, בישראל מחזיקה איי.סי. פאואר, באמצעות החברה הבת איי.סי. פאואר ישראל (שמחזיקה באו.פי.סי ישראל), בתחנת הכח במישור רותם ובתחנת הכח בהקמה בחדרה.

ההספק המותקן של החברה (נכון לסוף מארס 2017) עומד על כ-3,456 מגה-וואט (לא כולל הפעילות בישראל). תחנות הכח של איי.סי. פאואר פועלות על מגוון דלקים, בהם גז טבעי, הידרו, סולר ומזוט. בינואר 2016 נכנסה החברה לתחום חלוקת החשמל על ידי רכישת חברת Energuate הפועלת בגווטמאלה, המספקת חשמל לכ-1.7 מיליון לקוחות.

תחנת כוח של איי.סי פאואר בדרום אמריקה

ההודעה של קנון לגבי מכירה אפשרית של הפעילות באמריקה מגיעה בעיצומו של מהלך נוסף שקנון מקדמת בימים אלה - הנפקה ראשונית בבורסה בת"א של פעילות איי.סי. פאואר בישראל - או.פי.סי ישראל.

הנפקה זו, שמובטחת בחיתום מלא של החתמים בראשות לאומי פרטנרס, אמורה להתבצע לפי שווי חברה של כ-355 מיליון דולר לפני הכסף ובמהלכה תנסה איי.סי. פאואר ישראל לגייס כ-100 מיליון דולר (כ-352 מיליון שקל).

כך או אחרת ההנפקה הצפויה של איי.סי. פאואר ישראל אינה קשורה לעסקה הנרקמת באמריקה, כשלאחר ההנפקה קנון תמשיך לשלוט באו.פי.סי ישראל.

בתחילת השנה תכננה קנון להנפיק את מלוא הפעילות של איי.סי. פאואר בבורסה בניו יורק לפי שווי של כמיליארד דולר (לאחר שחתכה את השווי מאזור ה-1.4-1.2 מיליארד דולר). אולם, לאחר שלא נעתה לביקושים מהמשקיעים לפי השווי המבוקש, נסוגה החברה מתוכניות ההנפקה. כעת בקנון מקווים כי במצטבר העסקה למכירת הפעילות באמריקה והשווי שיתקבל בהנפקה של או.פי.סי ישראל יהיו בשווי הגבוה יותר ממיליארד דולר- שווי שלפיו תוכנן להנפיק את כל איי.סי. פאואר.

במידה והעסקה באמריקה אכן תיסגר, התמורה שתתקבל תחולק לבעלי המניות של קנון – זאת במסגרת האסטרטגיה של קנון לחלק לבעלי מניותיה את מלוא נכסיה בין אם במזומן או בין אם באמצעות חלוקת דיווידנד בעין כפי שעשתה עם חלוקת מניות חברת השבבים טאואר כדיווידנד בעין.

בנוסף, דיווחה קנון לפני קצת יותר מחודש כי היא מקדמת מהלך של מזעור נזקים עבורה בחברת המכוניות קורוס (50%), הפועלת בסין, שהייתה מרכז ההפסד העיקרי שלה בשנים האחרונות. במסגרת העסקה, דיווחה קנון שמשקיע סיני יזרים לחברה 6.5 מיליארד יואן (942 מיליון דולר) תמורת שליטה בחברה.

מכונית של קורוסצילום: בלומברג

קנון לא ציינה מה יהיה שיעור ההחזקה שלה ושל שותפתה, חברת המכוניות צ'רי, לאחר ההזרמה של המשקיע הסיני. אולם, על פי ההערכות המשקיע הסיני, שאינו משקיע מתעשיית הרכב, יחזיק ב-51% מקורוס - כך שאחזקתן של קנון וצ'רי תרד ל-25%.

קנון ציינה שההשקעה של העיר הסינית יבין בקורוס, שדווחה ב-6 באפריל, לא תצא אל הפועל. העסקה נדרשת עדיין לקבלת אישורים מהרשויות בסין, כך שהשלמתה צפויה עד לסוף 2017.

מימון חברת המכוניות הסינית ייעשה עד אז, בין היתר, על ידי הלוואה של עד 41 מיליון דולר שקנון התחייבה לתת לחברה הסינית תמורת ויתור על ערבויות בסכום זהה שהעמידה קנון לטובת הלוואות שקיבלה קורוס מבנקים סיניים. קורוס צברה עד כה הפסד של 1.5 מיליארד דולר מאז הקמתה, ומחזיקה בנתח של שברי אחוז משוק המכוניות הסיני. לקנון נותרה גם החזקה של כ-32% מחברת הספנות צים שפועלת בענף תנודתי וסובלת מתנודתיות בתוצאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום