המשקיעים כבר פחות מתלהבים ממניות טיב טעם

ביוני הגיעה טיב טעם לשווי שיא של 650 מיליון שקל. היום היא נסחרת לפי שווי של 250 מיליון שקל בלבד - צניחה של 62%

שרון שפורר
שרון שפורר

ביום ראשון ה-10 ביוני 2007 נראה היה כי אפשר לחשוב שהשמיים הם הגבול עבור קובי טרייביטש ועמית ברגר, בעלי רשת טיב טעם. לא רק שהם סיכמו על אקזיט מדהים עם ארקדי גאידמק בפרמיה אדירה על שווי השוק של טיב טעם, אלא שהמניה של החברה זינקה ב-44%. החברה הגיעה לשווי שיא בתולדותיה של כ-650 מיליון שקל.

היום, פחות מחצי שנה לאחר שהגיעה לשיא הזה, נסחרת טיב טעם לפי שווי שוק של 250 מיליון שקל אחרי שצנחה מאז השיא בכ-62%.

חמור מכך, למשקיעים שראו את ההידרדרות כבר בתחילת הדרך, היה קשה מאוד לממש את המניה, שמחזורי המסחר בה מסתכמים לא פעם בעשרות אלפי שקלים בודדים בלבד ביום מסחר. מספר קרנות הנאמנות שהחזיקו במניה נכון לסוף חודש יולי עומד על שלוש - כשהן מחזיקות בסחורה בהיקף זניח של כ-2 מיליון שקל.

בדרך למצב הנוכחי עברה טיב טעם שני זעזועים קשים - הראשון, התפוצצות עסקת גאידמק. אחריה הגיעו השמצות האוליגרך, ששיאן בסוף יוני, אז אמר לתקשורת: "התברר לי שמכרו לי חבר בלי נכסים ¿ חברה ריקה; זה מעשה נוכלות".

הזעזוע השני הוא תחקיר כלבוטק השני, שהגיע חודש אחרי שהתפוצצה הפרשה באחד העם, עם דיווח של החברה לבורסה.

בארקדי גאידמק - שקרא לקובי טרייבטש ועמית ברגר נוכלים - החליטו שני הבעלים שלא להילחם, ולא תבעו אותו על הוצאת דיבה. בתוכנית של כלבוטק לעומת זאת הם בחרו לפתוח במלחמה חזיתית ועיקשת.

לצערה של החברה, הבלוג ברשת האינטרנט שפתחה טיב טעם - בו היא הביאה עדויות מומחים מטעמה, ונתונים שכביכול סתרו את המידע שהתכוונה כלבוטק לפרסם בתחקיר שלה, לא השפיע באופן משמעותי על התנהגות המניה.

ב-7 באוקטובר הודיעה החברה כי בכוונתה לפרסם למחרת קלטת שמוכיחה כי התחקיר של כלבוטק בוים. ולרגע היה נדמה כי הנה המשקיעים מאמינים לחברה והמניה זינקה ב-11% - אבל האמת היא שאם לבחון את המקרה לאשורו, הרי שהמחזור בטיב טעם אמנם היה ער מהרגיל באותו יום אבל עדיין לא מרשים מספיק. מחזור המסחר במניה הסתכם בכ-1.4 מיליון שקל בלבד. יום למחרת - כבר הסתכם המחזור בכחצי מיליון שקל.

הבוקר, יום אחרי השידור של כלבוטק, המניה עלתה בכ-1.8% והמחזור הסתכם שוב במאות אלפי שקלים.

את המסקנה לא ישמחו טרייביטש וברגר לשמוע: בפעילות רשת טיב טעם, תחקיר כלבוטק אולי יפגע - אבל עבור שוק ההון - התחקיר הזה ככל הנראה חסר משמעות. נראה כי טיב טעם איבדה לאחרונה קצת מהאטרקטיוויות שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker