פאנגאיה נדל"ן חתמה את הרבעון השני עם רווח של 27 מיליון שקל בעיקר בזכות האקזיט מרשים במגרש בזק בצורן

לשורה התחתונה תרמה גם מכירת חלק מהאחזקות בנכס בפולין

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מכירת מקרקעין בצורן, מכירת חלק מאחזקות בנכס בפולין והנפקת מניות לקרן גידור בינלאומית - אלו הן שלוש האחראיות העיקריות לרווח הנקי המרשים שהציגה היום חברת פאנגאיה נדל"ן, שבשליטת ברק רוזן ואסף טוכמאיר, בדו"חות הכספיים לרבעון השני של השנה.

הפעילות השוטפת של פאנגאיה הורכבה ברבעון החולף משכר דירה מבניין בליפציג גרמניה ומאז יוני גם מנכסים בערים קמניץ והוהנשטיין. פעילות זו הניבה לחברת הנדל"ן הכנסות של כ-2 מיליון שקל בחודשים אפריל עד יוני 2007 ו-3.4 מיליון שקל בסיכום המחצית הראשונה של השנה.

הוצאות החברה גדלו משמעותית בתקופה זו לכ-2 מיליון שקל. זאת לעומת 400 אלף שקל ו-3 מיליון שקל במחצית הראשונה כולה, כשהחברה מסבירה זאת בהרחבה משמעותית של פעילותה.

הצמד רוזן-טוכמאייר ולצידו גם משה פטרבורג ורז נוימן, פרץ לשוק ההון ב-2006 בסערה כשרכש את השלד הבורסאי פאן טכנולוגיות. המניה זינקה באותה שנה ביותר מאלף אחוז והניבה למשקיעים את התשואה הגבוהה ביותר מבין כל הניירות בבורסה באותה השנה.

גם השנה החלה המניה במסע עליות שהגיע לשיאו בתחילת חודש יולי, כששווי השוק של החברה עמד על 440 מיליון שקל מול שווי של מיליוני שקלים בודדים בלבד בתחילת 2006. מאז נחתכה המניה ב-32% ושוויה של פאנגאיה היום עומד על כ-310 מיליון שקל.

ברקע לירידות החדות ניצבות הירידות בשווקים בעולם ובשוק המקומי בכלל, כשחברות הנדל"ן ובפרט החברות היזמיות והממונפות שבהן, סובלות במיוחד מהסנטימנט השלילי. פאנגאיה חתמה את המחצית הראשונה של השנה עם הון עצמי של 60 מיליון שקל מתוך מאזן של 353 מיליון שקל.

מבחינת פעילות החברה, הרי שמאז תחילת 2006 ביצעו הצמד רוזן-טוכמאייר, שהינם בעלי השליטה בחברת הנדל"ן הפרטית קנדה ישראל, מספר מהלכים משמעותיים בחברה. בנובמבר 2006 הם זכו במכרז לרכישת מגרש מידי בזק הנמצא ליד צורן ב-20.8 מיליון דולר. מאז הם מכרו כ-51% מהמגרש, מכירות האחראיות כאמור לרווח שהציגו במחצית הראשונה של השנה. יש לזכור כאמור כי מדובר ברווח שהושג בתוך חודשים ספורים בלבד.

הצמד גם חתם על הסכם סופי לרכישת קרקע ענקית ברוסיה בעלות של 100 מיליון דולר - עסקה שעל השלמתה הודיעו באחרונה - והכניסו את אלקטרה בניהולו של איתמר דויטשר כשותפה ב-50% מהעסקה. במסגרת השותפות, דויטשר התחייב להעמיד עד 65 מיליון דולר, ופאנגאיה התחייבה להעמיד את היתרה.

החברה החלה לפעול כאמור בגרמניה, ובימים אלו מנהלת החברה משא ומתן מתקדם לרכישת 1,095 חברות במדינה ב-250 מיליון שקל. התפוסה בדירות אלו עומדת על 98% ודמי שכירות מהן מגיעים לכ-20 מיליון שקל בשנה. החברה מנהלת משא ומתן לרכישת שני בניינים נוספים במדינה בשטח של 8,000 מ"ר עם דמי שכירות צפויים של 2.7 מיליון שקל בשנה.

החברה גייסה באחרונה בשוק המקומי כ-90 מיליון שקל באיגרות חוב. זאת, לאחר שגייסה ב-2006 עשרות מיליוני שקלים והיום הודיעה על תוכניות לרכישה חוזרת של איגרות החוב במסגרת של עד ל-20 מיליון שקל.

ברקע לתוכנית זו עומדת ככל הנראה העובדה, שבניגוד למניה, אג"ח של החברה עדיין נסחרות בתשואה דו-ספרתית שמייצגת את הסיכון שרואים המשקיעים בפעילותה.

רוזן וטוכמאייר הצליחו גם להביא לחברה קרן גידור בינלאומית (אם כי שמה אינו ידוע) המחזיקה ב-4.3% בדילול מלא. מקרב המשקיעים המוסדיים בישראל - כלל פיננסים בטוחה היא בעלת העניין היחידה בפאנגאיה נדל"ן עם אחזקה שעומדת כעת על 7.8%.

את ההשקעה הזו הובילה מיכל דבי בר און, שהיתה סמנכ"לית השקעות בבטוחה עד לאחרונה. על פי הערכות, מועדות פניה של בר און לקבוצת קנדה ישראל - כנראה לתפקיד בכיר ברכישה הבורסאית החדשה האחרונה של הצמד - חברת שלהבת (לשעבר השלד הבורסאי דפרון). בחברה זו מתכננים בפאנגאיה לרכז את הפעילות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker