איך הופכים 4 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל בתוך שנה וחצי? תשאלו את בעלי השליטה בפאנגאיה

ל-TheMarker נודע כי ברקע מנסים גופים מוסדיים להגדיל אחזקות בחברה, בהם גם חברת מנורה מבטחים; שווי חברת הנדל"ן זינק בתוך שנה וחצי באלפי אחוזים אבל יש משקיעים מוסדיים שסבורים שזו רק ההתחלה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

איך הופכים 4 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל בתוך שנה וחצי? את התשובה לכך יכולים אולי לספק בעלי השליטה בחברת פאנגאיה נדל"ן.

זה כנראה לא היה מספיק: בחצי השנה שחלפה מאז, ממשיכה המניה להציג את אחד הביצועים המרשימים בבורסה עם עליה של כ-150%. מתוך כך, כ-50% בחודש האחרון לבדו. כך, שווי השוק שלה כבר נושק לכ-400 מיליון שקל.

אבל יש גם מי שחושב שתשואה של אלפי אחוזים במניה בתוך שנה וחצי היא רק ההתחלה והחברה עדיין לא הגיעה לשווי הראוי שלה. במקביל לזינוק בשבוע האחרון, חל גם גידול מדהים במחזורי המסחר במניות החברה: המחזור היומי הממוצע בפאנגאיה הסתכם ב-5 מיליון שקל לעומת כ-2 מיליון שקל מתחילת השנה.

ל-TheMarker נודע כי ברקע מנסים גופים מוסדיים להגדיל אחזקות בחברה, בהם גם מנורה מבטחים. על פי ההערכות, מבטחים אף עומדת להפוך לבעלת עניין בחברה בתוך זמן קצר. אם אכן כך יקרה, הרי שהיא תצטרף לבעלת העניין הוותיקה עד כה בחברה - בטוחה מקבוצת כלל פיננסים בטוחה - שהפכה לבעלת עניין כבר בנובמבר 2006 ומאז יכולה להתגאות בתשואה של למעלה מאות אחוזים בתוך פחות משנה. זוהי תשואה שתאפשר לטעון, כמעט ללא ספק, כי מדובר באחת ההשקעות המוצלחות שלה עד כה.

לטענת מיכל דבי בר-און מבטוחה, לא מעט גופים פנו אליה לאחרונה כדי לבדוק האם היא מעוניינת למכור חלק מאחזקותיה בחברה. אולם בר-און ¿ שהיא, אגב, בתו של שר האוצר הנכנס, רוני בר-און - מסרבת. לדבריה, "המחיר של פאנגאיה עדיין זול לפחות כמעט בחצי מהשווי הראוי לה והיא צריכה להיסחר לפי שווי של כ-720 מיליון שקל". לדבריה, "רק הרווח שטמון בפרויקט בפטרסבורג ברוסיה לבדו, גבוה מהשווי שוק של החברה כשהוא צפוי להגיע למאות מיליוני דולרים אם לא יותר מזה". היא גם מרעיפה שבחים משבחים שונים על ההנהלה.

בבטוחה מימשו לאחרונה אופציות שהגדילו את אחזקותיהם בחברה לכ-9.4% מ-8% לפני כחודש.

במהלך השנה וחצי האחרונות, ביצעו רוזן וטוכמאייר מספר מהלכים משמעותיים בחברה. ב-28 בנובמבר - ימים ספורים לאחר שבטוחה החלה להיות בעלת עניין בחברה - הם זכו במכרז לרכישת מגרש מידי בזק הנמצא ליד צורן ב-20.8 מיליון דולר. בחודש מארס שלאחר מכן, הם כבר מכרו 40% מהמגרש ב-15 מיליון דולר, מה שהניב להם רווח לפני מס של 26.6 מיליון שקל. לאחרונה, הם מכרו עוד 11.5% ברווח של כ-8 מיליון שקל לפני מס.

המשמעות היא כי בתוך מספר חודשים ללא שקרה דבר משמעותי במגרש, הרוויחו הצמד כ-33 מיליון שקל לפני מס. הם גם חתמו על הסכם סופי לרכישת קרקע ענקית ברוסיה בעלות של 100 מיליון דולר - עסקה שעל השלמתה הודיעו לאחרונה - והכניסו את אלקטרה של שלמה שרף כשותף ב-50% מהעסקה. השותפות נחתמה משהתחייב שרף להעמיד עד 65 מיליון דולר ופאנגאיה התחייבה להעמיד את היתרה בעסקה.

בנוסף, הם גם נכנסו לפעילות בגרמניה עם רכישת 2 קומפלקסים למגורים ולמסחר ב-61 מיליון שקל וצירפו משקיע בדרך ב-33% - מה שתרם להם רווח של 1.7 מיליון שקל לפני מס - והודיעו על מו"מ לרכישת 570 דירות ו-5 חנויות בגרמניה ב-150 מיליון שקל. עוד קודם לכן, הודיעה גם על עסקה לרכישת 1,095 דירות ב-250 מיליון שקל בגרמניה אבל עד כה אין הודעה חדשה לגבי השלמת העסקה.

את עסקותיה בחו"ל מממנת החברה על ידי הלוואות של כ-90%-85% מבנקים זרים בדרך של הלוואות נון ריקורס. בנוסף, היא מכניסה משקיעים וגוזרת קופונים תוך שהיא נשארת בעלת השליטה בפרויקטים ואינה נדרשת להביא הון עצמי גבוה.

החברה גייסה בשוק המקומי לאחרונה כ-90 מיליון שקל באג"ח. זאת, אחרי שגייסה ב-2006 עשרות מיליוני שקלים ובתחילת פברואר מכרה לקרן גידור בינ"ל 4.7% (ובדילול מלא 4.3%) מהחברה ב-7.3 מיליון שקל.

לא מסתפקים בפאנגאיה

ועתה, טוכמאייר ורוזן כבר לא מסתפקים בפאנגאיה. בסוף יוני הם רכשו את השליטה בשלד בורסאי נוסף - דפרון - בתמורה ל-24 מיליון שקל. דפרון עלתה ב-35% והשלימה עלייה תלת ספרתית של 424% מתחילת השנה - העלייה החדה השלישית מבין כל המניות בבורסה.

השבוע הודיעו כי הם מכניסים גם את משה פטרבורג לדפרון לפי שווי של 226 מיליון שקל של וכעת הכוונה היא לבצע את כל הפעילות בארץ תחת החברה ששמה שונה במהרה לשלהבת. הפעילות שנעשתה עד כה בפאנגאיה ובקנדה ישראל תישאר מחוץ לחברה החדשה שבשליטתם אבל פעילויות חדשות בארץ ייעשו דרך שלהבת.

כעת אפשר לתהות לאיזה שווי תגיע החברה החדשה של הצמד רוזן טוכמאייר בעוד שנה וחצי, כלומר בסוף 2008?

תהיות מתבקשות נוספות: האם המשקיעים המוסדיים שעטים על פאנגאיה יודעים משהו שהציבור אינו יודע? האם התחזיות של בר-און לשווי פאנגאיה אינן מתעלמות מהסיכונים הגדולים הניצבים בפני חברה הפועלת בשוק הרוסי ותלויה לא אחת בשינוי היעוד הקרקעי? האם הן אינן מתעלמות מהסיכונים הכרוכים בעסקות פיננסיות מסוג העסקות שהחברה מבצעת? מה יקרה כשנחזור לימים של ריביות עולות? והאם העובדה שהיא בעלת פוזיציה בפאנגאיה גורמת לה להעריך את החברה הערכת יתר?

בהקשר זה אפשר לספר על משקיע פעיל בשוק ההון שאומר כי אמנם החברה נראית מבטיחה והוא אפילו התעניין בה, אך כרגע היחס בין הסיכון לסיכוי עדיין לא נראה לו שווה והוא מחכה לסימנים נוספים בחברה או לתיקון במחיר המניה.

פאנגאיה אינה מציגה עדיין רווחים וגם ההכנסות שלה נמוכות מאוד, אבל ישנם משקיעים שנראה שמאוד מאמינים בצמד רוזן את טוכמאייר, בשיטות העבודה שלהם ובעיקר - בחלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker