ניתוח

למכירה - אימפריה מתפוררת: כמה כסף באמת אפשר להוציא מפישמן?

הנכסים של אליעזר פישמן פושט הרגל עומדים למכירה, כשהמרכזיים בהם הם רשת חנויות הום סנטר, 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות ומעט אחזקות נדל"ן

מיכאל רוכוורגר
אליעזר פישמן
מיכאל רוכוורגר

בדיון שהתקיים ביום ראשון בבית המשפט המחוזי בתל אביב בתיק פשיטת רגל של איש העסקים אליעזר פישמן, אמר עורך דינו שולי גולדבלט כי קיימים עדיין נכסים רבים בחברות שהיו בבעלותו של פישמן עד לאחרונה, שנמצאים כעת בהליכי מימוש. גולדבלט אמר כי לפי הערכה שמרנית, לאחר מימוש הנכסים, יועברו לקופת פשיטת הרגל כמיליארד שקל.

בשנתיים האחרונות נמכרו נכסים של פישמן בסך 1.2 מיליארד שקל. לטענת הנאמן לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, מכירתם צימצמה את החוב הלא מכוסה כלפי הבנקים ונושים אחרים ל-2.8 מיליארד שקל, מתוך חובות שמגובים בערבות אישית של פישמן בסך 4 מיליארד שקל. סכום זה אינו כולל חובות של 700–800 מיליון שקל, שבנק לאומי טוען כי פישמן חייב לו בגין ריביות פיגורים שנצברו וערבויות שהעניק לחובות של חברות בקבוצת פישמן.

חובות של 4 מיליארד שקל
חובות של 4 מיליארד שקל

להגדלה לחץ כאן.

בין הנכסים של פישמן שמומשו נכללים חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים; חברת הדלק והקמעונות טן; נדל"ן פרטי באזור, צומת ביל"ו, יפו ועכו; חברת הנדל"ן תנופורט; העיתן הכלכלי "גלובס"; בית פישמן רשתות בראשון לציון ועוד.

לפי ניתוח TheMarker, אם יושלם הליך מימוש יתרת הנכסים של פישמן, התמורה לנושים תגדל ל-2.2–2.4 מיליארד שקל. סכום זה אינו כולל תמורות אפשריות בגין תביעות שעשויות להיות מוגשות או בגין הנכסים שעשויים להתגלות בהליכי חקירה בישראל ובחו"ל.

בכל מקרה, מימוש יתרת הנכסים של פישמן הוא תהליך מורכב ומסורבל, שבו מעורבים לא מעט עורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים, מתווכים, בנקאים וגורמים אחרים. מדובר בשורה של חברות ונכסים בתחומי המדיה, התקשורת, הקמעונות, הנדל"ן והאנרגיה שנמצאים בין השאר בישראל, בפורטוגל, בהולנד, בברזיל, ברוסיה, בסרביה ובמקומות נוספים בעולם. תהליך המימוש של נכסים אלה עשוי להימשך כמה שנים.

עו"ד יוסי בנקל
עו"ד יוסי בנקלצילום: מוטי מילרוד

הנכס הגדול ביותר

הנכס המשמעותי ביותר מבחינה כספית שעדיין לא מומש הוא 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות. מניות אלה הן השעבוד העיקרי כנגד הלוואה של 1.1 מיליארד שקל שנטלה חברת פישמן־בר און שבשליטת פישמן, שאינה נפרעת בהתאם ללוח הסילוקין המקורי זה תקופה ארוכה.

מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, מחזיק ב-24% ממניות הקבוצה, אך יש לו רוב של 60% מזכויות ההצבעה בדירקטוריון. קרובות משפחתו, ג'ודי שלום ניר מוזס ומרים נופך־מוזס, מחזיקות יחד ב-25% מהמניות. לפי הערכות בתחום התקשורת ובענף הבנקאות, הרווחיות של קבוצת ידיעות אחרונות נפגעה על רקע הירידה ברווחיות מפרסום בכל ענף העיתונות, בין השאר בגלל העיתון המתחרה "ישראל היום". כתוצאה מכך ירד גם שווייה של הקבוצה.

בעת הצגת נכסיו לבית המשפט, פישמן ועורכי דינו העריכו את שווי האחזקה בקבוצת ידיעות אחרונות ב–300 מיליון שקל. לפי מקורבים לפישמן, הערכה זו התבססה על הצעה שהתקבלה בשנים האחרונות לרכישת המניות. העסקה לא יצאה לפועל, לטענתם, מכיוון שהרוכש הפוטנציאלי לא רצה לרכוש מניות מיעוט בלבד בחברה שאינה מחלקת דיווידנדים, והיה מעוניין גם במניות השליטה של משפחת מוזס - אלא שהצדדים לא הגיעו להבנה עם מוזס לגבי תנאי העסקה. מי שמונו מטעם הפועלים ככונסים על מניות ידיעות אחרונות הם עוה"ד פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד עוה"ד גורניצקי ושות'.

.
.

בנק הפועלים עדיין לא פירסם מכרז למכירת אחזקותיו של פישמן בקבוצת ידיעות אחרונות, כפי שעשה, למשל, בנק לאומי עם מניות השליטה של פישמן בעיתון הכלכלי "גלובס". "גלובס" נמכר בסופו של דבר לקבוצה בראשות אלונה בר און, ענת אגמון ויובל סיגלר.

בנק הפועלים הוא הבנק החשוף ביותר לחובותיו האישיים של פישמן, ב-1.87 מיליארד שקל. חוב זה מגובה בערבות אישית של פישמן. עד כה מימש הפועלים נכסים ב-300 מיליון שקל, ונותר עם חשיפה של 1.5 מיליארד שקל.

בעבור בנק הפועלים, מציאת קונה למניות ידיעות אחרונות במחיר המרבי עשויה למזער את הנזקים מעסקי האשראי המתמשכים שלו עם פישמן. עם זאת, הקשרים העסקיים המסועפים הקיימים בין בנק הפועלים לבין משפחת מוזס וקבוצת ידיעות אחרונות הופכים את מכירת המניות למשימה מאתגרת.

כך או אחרת, נראה כי השווי שלפיו תתבצע עסקה עתידית במניות ידיעות אחרונות לא יגלם את השווי הכלכלי הנוכחי של הקבוצה, אלא ישקף יותר את מה שהרוכש יהיה מעוניין להשקיע בה כדי לרכוש השפעה וכוח במשק הישראלי. שווי זה יכול לנוע בין מאות מיליוני שקלים למיליארד שקל בתרחיש אופטימי במיוחד.

הום סנטר
הום סנטרצילום: ניר קידר

ממש זאת בעצמך

סכום נוסף של 250–300 מיליון שקל לפחות שעשוי להיכנס לקופת הנושים, ושאליו מתייחסים פישמן ועורכי דינו, אמור להגיע מהום סנטר - רשת חנויות עשה זאת בעצמך. 90% מהון המניות של הום סנטר משועבד לבנק הפועלים, ועוד 10% חופשי ומוחזק בידי פישמן רשתות. לפני כמה שנים הום סנטר נקלעה למצב כלכלי קשה, שהתבטא בפגיעה בהכנסות וברווחיות, והביא לכך שהחברה נאלצה לבצע הסדר מול הבנקים ובעלי האג"ח לפריסת חובותיה ב-500 מיליון שקל.

מתוך סכום זה, החוב לבנקים היה 400 מיליון שקל, והחוב לבעלי האג"ח היה 100 מיליון שקל. מאז ההסדר, הום סנטר ביצעה תוכנית התייעלות מקיפה, שכללה, בין השאר, קיצוץ בכוח האדם, צמצום ההוצאות ומכירת נכסים. בעקבות כך, לטענת ראשי הום סנטר, החברה חזרה לרווחיות (לפי הערכות, מדובר עדיין ברווחיות נמוכה), וצימצמה את חובותיה לבנקים ביותר מ-100 מיליון שקל, ואת חובותיה לבעלי האג"ח ב–50 מיליון שקל. השווי הכלכלי של הום סנטר (שווי נכסים פחות התחייבויות) כיום מוערך סביב אפס. כלומר, בהינתן הביצועים הנוכחיים, החברה מסוגלת לפרוע מפעילותה, ואולי ממימוש נכסים נוספים, את חובותיה לבנקים ב-250–300 מיליון שקל.

בשלב זה, ראשי הפועלים מתעקשים לא לפעול למכירת השליטה בהום סנטר. בבנק סבורים כי יש להמתין עם מכירת השליטה בהום סנטר עד שמהלכי ההתייעלות וההשבחה של הרשת יבשילו, כך שניתן יהיה לקבל שווי חיובי בגין מכירת המניות האלה.

עם זאת, מכיוון שהום סנטר עדיין ממונפת ופועלת בענף הקמעונות התחרותי, שהרווחיות מהפעילות המסורתית בו נשחקת והולכת, המתנה נוספת חושפת את הפועלים לסיכון, בכך שעלולה גם לחול תפנית שלילית בעסקיה של הום סנטר - כפי שקרה לפועלים ולבנקים נוספים במקרים של חברות כמו פקר פלדה ונגב קרמיקה.

צילום: עופר וקנין

הפיראט האדום על הכוונת

מקור נוסף שממנו אמור להגיע לקופת נושים סכום שנאמד ב-150–200 מיליון שקל נטו הוא הנכסים של חברת הנדל"ן הפרטית אוניל בניה. זאת, לאחר שימומשו הנכסים שעדיין נותרו בחברה זו ובחברות הבנות שלה, וייפרעו חובות לבנקים.

הנכסים העיקריים שנותרו באוניל בניה הם חניון לב העיר בתל אביב, מרכז מסחרי בצפון והחזקות בפרויקטי תמ"א 38. מכיוון שענף הנדל"ן ממשיך ליהנות מגאות מתמשכת, סביר להניח שבדומה לנדל"ן אחר של פישמן בישראל, גם נכסים אלה יימכרו ללא קושי מיוחד ובמחירים נאים. הנושים העיקריים שצפויים לקבל את התמורה ממימוש נכסים אלה הם הבנקים הפועלים ודיסקונט.

נכס מהותי נוסף שממנו אמור להיפרע דיסקונט - שערב פתיחת הליכי פשיטת הרגל, החוב של פישמן כלפיו היה 300 מיליון שקל - היא חברת א.ט קירור החזקות, שמעסיקה באמצעות חברות בנות עיקריות, כמו מילוטל מוקפאים ומפעלי קירור, כמה מאות עובדים, ומייצרת הכנסות שנתיות של כמה מאות מיליוני שקלים.

לפי הערכות, שווי חברה זו ונכסיה הוא 200 מיליון שקל, כך שמימושם בסכום זה צפוי לכסות את יתרת החוב כלפי דיסקונט לאחר מימוש כלכלית ירושלים, 170 מיליון שקל - ואף להשאיר עודפים שיתחלקו בין שאר הנושים.

אריק פינטו
אריק פינטו

חברה נוספת שעומדת על המדף, ושהתמורה בגינה תתחלק בין כל הנושים של פישמן, היא פישמן רשתות, שמניותיה אינן משועבדות לבנקים, ושהשווי הכלכלי של מלוא הון המניות שלה מוערך כיום בכמה עשרות מיליוני שקלים.

אליעזר פישמן מחזיק ב–55% מפישמן רשתות. 45% נוספים מהחברה נמצאים בידי שלושת ילדיו של פישמן — ענת פישמן־מניפז, רונית פישמן ואיל פישמן. מהתצהיר שהגיש פישמן לפני כמה חודשים לבית משפט, עולה כי חברת פישמן רשתות שולטת ב–13 חברות בתחומי הקמעונות. רוב החברות הן חברות זכייניות המפעילות רשתות של חנויות.

בין החברות שכלולות בפישמן רשתות נמצאות הום סנטר (10%), סליו, גלוברנדס, זר פור יו, פאוור קארד, טלפארמה וביתילי. פישמן רשתות שולטת גם בחברת היפרטוי, שמפעילה 53 חנויות צעצועים, המעסיקות 1,000 עובדים, תחת המותגים טויס אר אס והפיראט האדום.

בהסדר חוב שגיבשו לפני כחודשיים פישמן ומשפחתו עם בנקל, נטען כי השווי הכלכלי של המניות של פישמן רשתות וא.ט אחזקות קירור, שכיום מוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים בודדים, יעלה משמעותית בשנים הקרובות - ויגיע בעוד חמש שנים לכרבע מיליארד שקל, והסכומים האלה ייכנסו לקופת הנושים.

ואולם, גם אם מתעלמים מכך שהערכות אלה אופטימיות מדי בהתחשב בסביבה העסקית שבה פועלות החברות האלה, מכיוון שהסדר החוב לא יצא אל הפועל, הדבר מסבך את הליך המכירה של פישמן רשתות. אמנם יש מתעניינים ברכישת החברה, אך הם יצטרכו להגיע להבנות גם עם ילדיו של פישמן, שאינם נמצאים בהליך פשיטת רגל, ומחזיקים ב-45% מהחברה.

סכום נוסף של 50 מיליון שקל אמור להגיע ברובו לבנק הפועלים, וחלקו הקטן למזרחי טפחות, מקופת המזומנים שנותרה בחברת תרזליט, הנמצאת בהליכי פירוק בגין חוב שאינו משולם של 500 מיליון שקל.

כמה הפסידו הבנקים

לפישמן נותרו גם נכסים בחו"ל, המרוכזים בעיקר בקבוצת FTT הפרטית. בין הנכסים האלה, יש שתי קרקעות בפורטוגל, בשווי של עשרות מיליוני שקלים כל אחת, המשועבדות לקרן המנוף בראשית. לפי מקורבים לפישמן, יש כבר כמה מתעניינים ברכישתן. כמו כן, לפישמן יש נכסים בהולנד, אך שוויים נמוך מהחובות שלהם לבנקים.

קבוצת פישמן מחזיקה גם ב-48.45% מהון המניות של חברת איי.פור.יו אנרגיה, הפועלת בברזיל, ו-48.45% נוספים מוחזקים על ידי טן שנמכרה על ידי הפועלים לקרן איפקס. איי.פור.יו רכשה ב-2010 חברה ברזילית Juruena Energia, העוסקת בייצור אנרגיה הידרו־אלקטרית בברזיל. לפי הערכות, את האחזקות בברזיל יהיה ניתן למכור בתרחיש האופטימי בכמה עשרות מיליוני שקלים בודדים.

אם כל התרחישים האופטימיים האלה יתממשו, בנק הפועלים יקבל 800 מיליון שקל, ויישאר עם הפסד של כמיליארד שקל. בנק לאומי צפוי גם הוא להישאר עם הפסד של כמיליארד שקל. עם זאת, בשני הבנקים טוענים כי הם נהנו לאורך שנים מתקבולים גבוהים בגין הריביות שפישמן שילם להם.

דיסקונט צפוי לגבות את מרבית החוב של פישמן כלפיו בחזרה. גם מזרחי טפחות, שהיה חשוף ביותר מ-250 מיליון שקל, צפוי לקבל בחזרה את מרבית הסכום. בנק אגוד צפוי להיוותר עם הפסד של 200 מיליון שקל. הבינלאומי הוא הבנק היחיד שחשוף לחובותיו של פישמן בסכום מזערי - 8 מיליון שקל בלבד.

באחרונה, הגיש הפועלים ערעור לבית המשפט העליון בנוגע להחלטת השופט מגן אלטוביה לחשוף את כל הפרוטוקולים והמסמכים שנוגעים להתנהלות הבנק במתן אשראי לפישמן בעשור האחרון. כל זאת, כשברקע צפויה לקום בקרוב ועדת חקירה פרלמנטרית שתעסוק במתן האשראי ללווים הגדולים, ושהקמתה באה בעקבות הכשל בטיפול באשראים ללווים בעייתיים כמו פישמן ונוחי דנקנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker