ביום בו החל משפט המעטפות של פטרונו: מיקי צולר נבעט ממוקד הכוח - פוטר מתפקיד יו"ר קופ"ח לאומית

בעקבות האירועים, צפוי משרד הבריאות להקפיא את עבודת ועדת האיתור למציאת מנכ"ל לקופת החולים ■ במקביל, החל היום משפטו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, המואשם בגניבת 2.5 מיליון שקל ■ הירשזון נחשב לפטרונו הפוליטי של צולר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

מיקי צולר, יו"ר דירקטוריון קופת חולים לאומית בשש השנים האחרונות, הודח היום מתפקידו על ידי יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית יואב שמחי, במהלך שזכה לגיבויו של שר הבריאות, יעקב בן יזרי. בכך הסתיים יום סוער במיוחד שעבר על הקופה, שהחל בהכרזתו של צולר כי בכוונתו להתפטר מתפקידו בסוף 2008, והסתיים בהדחתו לאלתר.

בתגובה להדחה, אמר צולר: "מדובר בניסיון כוחני ולא חוקי לטרפד את עבודתה של ועדת האיתור למינוי מנכ"ל מקצועי לקופת חולים לאומית במטרה לבצע מינוי פוליטי".

הבוקר צולר כי בכוונתו להתפטר בסוף השנה מהתפקיד "לאור אי ביצוע תוכנית הממשלה לנתק את קופת חולים לאומית מההסתדרות ועל רקע אי הסכמתו לקבל תכתיבים ניהוליים מהסתדרות העובדים הלאומית". עוד טען צולר כי "הסתדרות העובדים הלאומית מטרפדת את עבודת ועדת האיתור שהוקמה למציאת מנכ"ל חדש לקופה".

אלא שהצעד של צולר היה ניסיון להקדים את הדחתו לאחר שנודע לו כי באחרונה פנה יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית יואב שמחי למשרד הבריאות וביקש להדיח אותו מתפקידו לאור החשדות נגדו בפרשת הע"ל. בתגובה כתב לו שר הבריאות יעקב בן יזרי כי "אינו רואה מניעה" לאשר את הבקשה ולפעול להחלפת צולר, בכפוף לאישור מראש של המועמד החלופי לתפקיד. בן יזרי אף הודיע כי אינו מתנגד להקפאת הליך בחירת מנכ"ל חדש לקופה וחידוש תהליך האיתור במועד מאוחר יותר, "כדי למנוע זעזוע נוסף", כפי שככל הנראה אכן יקרה.

בנוסף, הצהיר בן יזרי כי "בדעת משרד הבריאות לקדם אצת שינוי המבנה הארגוני של קופת החולים", כלומר לצמצם את כוחה של ההסתדרות בדירקטוריון הקופה לשליש בלבד. לדברי סמנכ"ל לפיקוח על הקופות במשרד הבריאות, יואל ליפשיץ, "צולר חתם בשנת 2003 על הסכם לקדם את תוכנית הממשלה לניתוק ההסתדרות מהקופה, אך בפועל הוא היה הרוח החיה בטירפוד כל ניסון לקדם את המהלך".

בתגובה נמסר מקופת חולים לאומית ומטעמו של צולר כי הוא הודיע כבר לפני זמן רב שבכוונתו לסיים את תפקידו בסוף שנה זו. "לא אתן לפוליטיקאים לפגוע בקופה ובמבוטחיה, וצר לי שמטעים את שר הבריאות ומנסים להשתמש בו בכדי לעצור את עבודתה של ועדת האיתור", מסר צולר.

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי הסתדרות העובדים הלאומית, בעלת השליטה בקופת חולים לאומית, החלה במהלכים להדחתו של צולר. זאת על רקע החשדות המצטברים נגד צולר במסגרת תפקידיו בקרן הפנסיה של ההסתדרות, שהולידו גם חקירה פלילית של רשות ניירות ערך ומינוי מפקח מיוחד לקרן הפנסיה על ידי המפקח על הביטוח במשרד האוצר.

לפני כשלושה שבועות נעצר מיקי צולר לחקירה על ידי הרשות לניירות ערך. חוקרי הרשות פשטו על משרדי הסתדרות העובדים הלאומית ומשרדי קרן הפנסיה, והחרימו מסמכים. בדיקת הרשות לניירות ערך התמקדה בעסקה בה נמכרה קרן הפנסיה החדשה יובלים מקרן הפנסיה הותיקה הע"ל לבית ההשקעות דש איפקס, ולהשקעת קרן הפנסיה הע"ל, בבית ההשקעות דש אייפקס הולדינגס.

שמו של מיקי צולר נקשר גם לפרשת בנק יהב - החלטת מנכ"ל משרד האוצר לדחות בשלושה חודשים מכרז למתן שירותי בנקאות מוזלים לעובדי המגזר הציבורי. צולר שסיים את תפקידו כיו"ר בנק יהב בתחילת 2008, הואשם על ידי החשב הכללי לשעבר ירון זליכה באיומים.

צולר נמנה עם מקורביו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שבעצמו שימש יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית. משפטו של הירשזון, שנחשב פטרונו הפוליטי של צולר, נפתח היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שר האוצר לשעבר מואשם בגניבת 2.5-2 מיליון שקל מהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) ומעמותת ניל"י (נוער יהודי למען ישראל) שבבעלותה, בתפקידו כיו"ר הע"ל בין השנים 2005-1998.

פרט להירשזון, הוגשו גם כתבי אישום נגד מנכ"ל הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר, יצחק רוסו, ראש אגף הכספים בארגון, עובדיה כהן וארבעה אנשים נוספים שהיו קשורים להסתדרות. הירשזון הואשם בגניבת כספי ציבור בכדי לממן את תרופותיו היקרות, ארוחות פאר וגם ארוחות צנועות יותר במזנון הכנסת.

בין 1998 ל-2005 הירשזון כיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית. בכתב האישום נטען כי בשנת 98' קשרו הירשזון ועובדיה כהן קשר, לגנוב כספים מהארגון ומעמותת נילי עבור הירשזון. במהלך שנים אלה, נטען, גנבו הירשזון, רוסו וחשב נילי - אמציה בונר - 4 מיליון שקל לכיסם הפרטי מההסתדרות ומנילי, מתוכם 2-2.5 מיליון שקל עבור הירשזון לבדו.

בכתב האישום נכתב כי "הכספים הועברו להירשזון הן בתשלומים חודשיים, והן כתשלומים שניתנו כשי לחגים" נכתב בכתב האישום. על פי הנטען, לפי הסכם בין הירשזון לעובדיה כהן, האחרון העביר להירשזון בין 2000 ל-2003 כ-25 אלף שקל בחודש - כמעין תשלום הוצאות.

התביעה טוענת שכך התנהל מסלול העברת הכספים: לאחר פריטת הצ'קים בבנקים, השליחים היו מכניסים את המזומן למעטפות, ואחר כך היו מוסרים אותן לעובדת בביתו של הירשזון בתל אביב. לעתים נמסרו המעטפות ישירות להירשזון במשרדי ההסתדרות העובדים הלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker