אכזבה לתשובה בהנפקת תמר: ביקושים של 250 מיליון דולר בלבד; תיסגר לפי מחיר המינימום

השווי בהנפקה מגלם מחיר של 980 מיליון דולר לתמר פטרוליום או 10.6 מיליארד דולר למאגר תמר כולו ■ בעקבות הביקושים הנמוכים דלק קידוחים תמשיך להחזיק בכ-40% ממניותיה של תמר פטרוליום - ותנסה למכור אותן בשלבים מאוחרים

ערן אזרן
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: אלבטרוס – צילומי
ערן אזרן

יצחק תשובה השלים היום (ג') את אחת מההנפקות הגדולות ביותר בבורסה. תמר פטרוליום - החברה הייעודית שהקימה דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של תשובה, לצורך רכישת זכויותיה במאגר הגז תמר – גייסה כ-200  מיליון דולר, בעיקר (75%) ממשקיעים מקומיים. בהנפקה נרשמו ביקושים מאכזבים של כ-250 מיליון דולר. כתוצאה מכך, ההנפקה ננעלה ברף המחיר התחתון, ודלק נאלצה להשאיר בידיה 40% ממניותיה של תמר פטרוליום.

תמר פטרוליום היא חברה ייעודית שהוקמה לצורך רכישת זכויותיה של דלק קידוחים במאגר תמר, כ-9.25% בשלב ראשון, וזאת בהתאם ל"מתווה הגז". רכישת הזכויות התבססה על שני גיוסי הון: בשלב הגיוס הראשון הנפיקה תמר פטרוליום אג"ח וגייסה 650 מיליון דולר (נטו); ובשלב הגיוס השני הנפיקה מניות (אקוויטי) לפי שווי חברה של 330 מיליון דולר, שבה גויסו 200 מיליון דולר נוספים, כאמור.

עם מכירת 9.25% מהזכויות לתמר פטרוליום, דלק קידוחים צפויה לרשום רווח הון של כ-550 מיליון דולר בדו"חות הכספיים. מתוך התמורה בגיוס, דלק תבצע פירעון מוקדם לחלק מסדרת האג"ח "תמר בונדס" (323 מיליון דולר), בעוד שהיתרה תשמש לחלוקת דיווידנד.

הנפקת המניות הוצעה בטווח מחירים, המגלמים שווי של 330-450 מיליון דולר לתמר פטרוליום. נעילת ההנפקה ברף התחתון קבעה לתמר פטרוליום שווי פעילות (EV - אקוויטי בתוספת החוב) של כ-980 מיליון דולר, המגלם למאגר תמר שווי של 10.6 מיליארד דולר נטו (כלומר, לאחר תשלום מסים ותמלוג על לשותף הכללי). זהו שווי הגבוה בכ-5%-10% ממחיר השוק למאגר תמר, כפי שנגזר מישראמקו (מחזיקה ב-28.75% מהמאגר). ביחס לעסקת נובל אנרג'י-הראל שבוצעה לפני כשנה, מדובר בפרמיה של כ-10%. באותה העסקה מכרה נובל – מפעילת הקידוחים של מאגר תמר - 3% מהזכויות לקבוצת הראל בתמורה לכ-369 מיליון דולר. כלומר, למרות סגירת ההנפקה ברף היעד התחתון – תשובה עדיין יכול להיות מרוצה מאוד.

בהנפקת המניות נקבע מנגנון ייחודי, שאיפשר לדלק  להמשיך ולהחזיק בכ-40% ממניות תמר פטרוליום. האחזקה ההונית נועדה לייצר "כרית ביטחון", למקרה שלא יגיעו ביקושים מספיקים או שלא יהיו במחיר הרצוי, כך שדלק תוכל לגייס פחות הון, ולהשלים את ההנפקה. על רקע הביקושים הנמוכים, "כרית הביטחון" הופעלה, כך שדלק השלימה את הגיוס בתנאי המינימום - גיוס של כ-200 מיליון דולר והחזקה הונית של 40%. בדלק מקווים שבעתיד יוכלו להציף ערך בתמר - אם על ידי עסקת יצוא גז גדולה או באמצעות קידוח נפט מוצלח במאגר השכן לווייתן – ובינתיים יוכלו גם להמשיך וליהנות מתזרים החזק מהמאגר.

הביקושים הנמוכים בהנפקה קשורים כנראה לתמחור, שלדעת חלק מהמשקיעים היה גבוה ביחס לתשואה שמניית תמר פטרוליום תניב בטווח הארוך (למרות תשואת דיווידנד גבוהה של כ-12% בשנים הראשונות). חלק מהמשקיעים אף העריך שמאגר תמר עומד בפני תחרות, שתביא לירידה במחירי הגז ובכמויות.

המשקיעים זרים – שתשובה תיכנן שיגיעו בהמוניהם להנפקה – העבירו הזמנות בסכום נמוך של כ-50 מיליון דולר בלבד; זאת, למרות שדלק קידוחים שכרה בנקאי השקעות זרים שביצעו "רואד שואו" מקביל,  ואף פירסמה תשקיף באנגלית. גורם בענף הסביר את מיעוט הזרים בהנפקה – שמתורגלים בתמחור נכסים בענף האנרגיה – בשיעורי ההיוון הנמוכים בדו"חות התזרים של דלק, שהיו אופטימיים מידי וניפחו את המחיר מעלה.

מכיוון שההנפקה נעשתה בשיטה השונה מזו הנהוגה בישראל – אין גילוי פומבי לרשימת המזמינים. ואולם, נודע כי חברות הביטוח מנורה והראל הזרימו ביקושים גבוהים. חברות הביטוח כלל, מגדל והפניקס (שבשליטת תשובה) ככל הנראה לא השתתפו בהנפקה, וכך גם בתי ההשקעות אלטשולר שחם ופסגות.

מהראל נמסר: "לאחר ניתוח אנליטי והשוואה לחלופות האחרות הנסחרות בשוק כמו ישראמקו ודלק קידוחים, הגענו למסקנה שמדובר בהשקעה תזרימית, שתחלק דיווידנדים משמעותיים בשנים הקרובות, ותניב לעמיתים תשואה דו ספרתית, ברמת סיכון לא גבוהה". ממנורה לא נמסרה תגובה.

מניית תמר פטרוליום צפויה להתחיל להיסחר במדד ת"א 125 כבר בראשית שבוע הבא. אג"ח של החברה נסחרות בשוק מזה כשבוע בתשואה של כ-4.7%, לאחר עלייה של 0.75% מיום המסחר הראשון.

ת ההנפקה של תמר פטרוליום בישראל הוביל קונסורציום חתמים בראשות לידר הנפקות ובשילוב ברק קפיטל, אקסלנס, דיסקונט חיתום וחברת ווליו בייס; ובחו"ל - בנקי ההשקעות JPMorgan ו-HSBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker