שינוי מגמה בשוק המט"ח? היורו והדולר מזנקים מול השקל

לאחר קביעת השערים היציגים, שהצביעו על עליות ביורו ובדולר מול השקל - שני המטבעות ממשיכים לעלות ■ הכלכלן הראשי של מיטב-דש: "בנק ישראל העביר מסר שלפיו אין גבול לרף ההתערבות שלו"

גיא ארז
גיא ארז
שטרות של יורו ודולר
שטרות של יורו ודולר
גיא ארז
גיא ארז

שוק המט"ח גועש עם פתיחת שבוע המסחר בו. השקל, שהציג חוזקה יוצאת דופן מתחילת השנה מול סל המטבעות בעולם נופל כעת בקרוב ל-1% - הן מול הדולר והן מול היורו. זאת, לאחר קביעת השערים היציגים, שהצביעו גם כן על היחלשותו.

שערו של הדולר נקבע היום (ב') על 3.545 שקל לדולר, עלייה של 0.2%. בשעה זו מזנק הדולר ביותר מ-1% ונסחר תמורת 3.582 שקל לדולר. מטבע היורו, ששערו היציג נקבע היום על 4.063 שקל ליורו – עלייה של 0.67%, מזנק כעת מול השקל בשיעור חד גם כן. ערכו של היורו  קופץ ביותר מ-1% מול השקל, ורמתו חוצה לפרקים את רמת ה-4.1 שקל ליורו. המסחר בין הדולר ליורו מתנהל ביציבות, והיחס בין השניים הוא 1.15 דולר ליורו.

זאת ועוד, השקל מאבד מערכו גם מול מטבעות נוספים בעולם במסחר הרציף. מול הליש"ט הוא נופל ב-2% לרמה של 4.677 שקל לליש"ט, מול ה-יין היפני הוא נופל ב-1.8% ומול הפרנק השווייצרי מאבד השקל כ-1.6% מערכו.

לעמוד המט"ח של TheMarker Finance

ברקע להיחלשותו של השקל בעולם עומדים מדד המחירים לצרכן, וההתייחסות של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לשוק המט"ח. ביום שישי האחרון הפתיע מדד המחירים לצרכן כשהציג ירידה של 0.7%, בעוד הכלכלנים ציפו לעלייה של כ-0.2%. עובדה זו הצביעה כי האינפלציה בישראל רחוקה מהיעד של בנק ישראל – מה שמרחיק עוד יותר את העלאת הריבית – ומכאן מחליש, בעיני הסוחרים, את ערכו של השקל.

האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים חזרה להיות שלילית, בשיעור של 0.2%. יעד האינפלציה של בנק ישראל (המהווה מעין תנאי הכרחי להעלאת ריבית) נע בין 1% ל-3%.

אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב-דש, מעריך כי פרט למדד המחירים, התערבותו הוורבלית של בנק ישראל הביאה להיחלשות השקל. "בנק ישראל והנגידה, קרנית פלוג, העבירו מסר בשבוע שעבר, עם הותרת הריבית על כנה בשיעור של 0.1%.

"פלוג טענה שהיא לא מתכוונת להעלות את שיעור הריבית גם אם בנקים מרכזיים אחרים בעולם יעלו אותה. בנוסף, היא מסרה כי בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח כדי לנטרל את ההשפעות של המדיניות המוניטרית המרחיבה בעולם. זהו מסר שאומר כי אין גבול לרף ההתערבות של בנק ישראל. כך, השקל נחלש מאז קביעת הריבית בשבוע שעבר, היחלשות שהתעצמה בתגובה למדד המחירים השלילי".

השבוע יפרסמו שני בנקים מרכזיים חשובים, ביפן ובאירופה, את החלטת הריבית שלהם. הבנק המרכזי של יפן צפוי לפרסם תחזיות אופטימיות לכלכלה יפן על רקע נתוני היצוא היציבים, העלייה בצריכה המקומית, וההיחלשות הין. אולם, נגיד הבנק המרכזי הרוהיקו קורודה חזר על הצהרות קודמות ואמר כי הבנק יותיר את הריבית ברמה שלילית של 0.1% עד שהאינפלציה ביפן תעלה לרמה של 2%.

גם הבנק המרכזי של אירופה צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי. עם זאת, הנגיד מריו דראגי סיפק לאחרונה כמה איתותים לכך שמדיניות ההרחבה הכמותית בגוש (השקולה להורדת ריבית) לא תימשך זמן רב – וכלכלנים מצביעים כי המשך השיפור הכלכלי בגוש יביא לצעדים ראשונים של הבנק לקראת צמצום תכנית הרכישות, ובהמשך אף להעלאת ריבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ