דירוג מושלם לעיריית רעננה: "כלכלה משגשגת, התמ"ג לנפש יזנק" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דירוג מושלם לעיריית רעננה: "כלכלה משגשגת, התמ"ג לנפש יזנק"

S&P מעלות אישרה דירוג AAA לעיריית רעננה: "אנחנו רואים את כלכלת רעננה כמשגשגת בהשוואה בינלאומית — הכלכלה נתמכת בגיוון עסקים עם חברות היי־טק ועסקים קטנים ובינוניים. העיר בתנופת בנייה" ■ צפויה לסיים את 2017 בעודף של 23 מיליון שקל

7תגובות
רעננה
עזרא לוי

מדיניות פיננסית יציבה, כלכלה מקומית איתנה ונזילות עודפת - חברת הדירוג S&P מעלות אישרה היום (ב') מחדש דירוג מושלם (AAA) עם תחזית "יציבה" לעיריית רעננה. אשרור הדירוג מותיר את עיריית רעננה, בראשות זאב בילסקי, בקבוצת לווים מצומצמת שדירוג האשראי שלה מושלם. בקבוצה נכללים הבנקים לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות, וחברת המים הלאומית מקורות.

בדומה לעיריות תל אביב, בני ברק והרצליה, גם עיריית רעננה מדורגת באופן קבוע בידי מעלות. דירוג העירייה עלה למושלם ביולי 2016, ומאז נשמר ברמה יציבה. בשונה מתל אביב והרצליה, עיריית רעננה הנפיקה בעבר סדרת אג"ח (אג"ח מוניציפליות), שנסחרת בין הגופים המוסדיים. באג"ח מסוג זה, החוב מוחזר מהכנסותיה השוטפות של הרשות המקומית.

יתרת הסדרה מסתכמת בכ–30 מיליון שקל, והאג"ח נסחרות בין המוסדיים בתשואה לפדיון של 3.6% למח"מ (משך חיים ממוצע) של כשנתיים. גם רמלה ויהוד   הנפיקו בעבר אג"ח מוניציפאליות — חלקן כבר נפרעו במלואן. נוסף על מימון הפעילות השוטפת וגיוון מקורות האשראי, הדירוג נועד לשקף את ההתנהלות הפיננסית של העיריות, בעיקר מול התושבים.

בנוסף, עיריית רעננה מממנת את פעילותה השוטפת גם באמצעות אשראי מגופים מוסדיים — כלומר, הלוואות מחסכונות הגמל והפנסיה של הציבור. בתחילת 2016 השלימה עיריית רעננה עסקת מימון מחדש עם בית ההשקעות מיטב דש, וקיבלה הלוואה של 72 מיליון שקל לצורך מיחזור חלק מסדרת האג"ח שהנפיקה ב–2006 — תוך ניצול סביבת הריבית הנמוכה והארכת תקופת ההחזר.

"אנחנו רואים את כלכלת רעננה כמשגשגת בהשוואה בינלאומית", כותבים האנליסטים נועה פוקס ואלויס סטראשר. "להערכתנו, התמ"ג לנפש של רעננה דומה לזה של מדינת ישראל, כ–38.7 אלף דולר לנפש ב-2016, שאנחנו מחשיבים כגבוה מאוד. אוכלוסיית העיר מאופיינת בתנאים סוציו־אקונומיים גבוהים מהממוצע בישראל. הכלכלה המקומית נתמכת בגיוון של עסקים, כולל חברות היי־טק ועסקים קטנים ובינוניים, והעיר נמצאת בתנופת בנייה".

הכנסותיה התפעוליות של רעננה (התקציב הרגיל, שמקורן בעיקר בתשלומי ארנונה ומסים, צפויות להסתכם ב–672 מיליון שקל ב–2017 — עלייה של כ–4.5% לעומת 2016, בעיקר בשל עלייה בגביית הארנונה. במעלות צופים כי ההכנסות יצמחו בשנים הבאות כתוצאה מעלייה בגבייה, ויגיעו לכ–692 מיליון שקל ב–2018, ול–717 מיליון שקל ב-2019.

להערכת מעלות, התנהלות תקציבית מדודה וזהירה תביא את עיריית רעננה ב–2017–2019 לעודף תפעולי של כ–3% בממוצע מהתקציב הרגיל. ב–2017 העודף התפעולי צפוי להסתכם ב–20 מיליון שקל — 3% מהתקציב, בהשוואה ל-2.1% ב–2016. העודף ב–2018–2019 מוערך ב–2.7% ו–2.9% בהתאמה.

נוסף על התקציב הרגיל, לעיריית רעננה גם הכנסות הון (תקציב בלתי־רגיל), שמקורן בהכנסות חד־פעמיות מהיטלים ואגרות הקשורים לפיתוח. התקציב הבלתי־רגיל ב–2017 היה כ–240 מיליון שקל, ובמעלות צופים כי הוא ייישאר ברמה זו עד 2019. רוב התקציב הבלתי־רגיל מנותב לפיתוח העיר, וחלק קטן ממנו (10 מיליון שקל ב–2017) נותר כעודפים בקופה.

לפי מעלות, העודף התפעולי והתקציב הבלתי־רגיל צפויים להביא בטווח הארוך לירידה בשיעור החוב של עיריית רעננה. שיעור החוב נמדד כהלוואות בתוספת ערבויות והתחייבויות לפנסיה תקציבית לעובדי העירייה, ביחס לתקציב. במעלות צופים כי שיעור החוב יפחת בהדרגה מרמה של 31% ב–2017 לרמה של 25% ב–2019 — ירידה נומינלית מ–208 מיליון שקל ל–182 מיליון שקל.

עיריית רעננה צפויה לסיים את 2017 בעודף תזרימי של 23 מיליון שקל, בהשוואה לגירעון תזרימי של 59 מיליון שקל ב–2016. הגירעון בשנה שעברה היה חריג בנוף הפיננסי של רעננה, ונבע מירידה בגביית היטלים ואגרות, בשילוב עם המשך הוצאות הפיתוח. לפי מעלות, ב–2018 לעיריית רעננה צפוי עודף תזרימי של כ–23 מיליון שקל, וב–2019 — כ–11 מיליון שקל. התמ"ג לנפש צפוי לעלות עד 2019 ב–10% ולהגיע לכ-42.5 אלף דולר לנפש.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם