מי צודק: התשקיף של תמר - או בנק ישראל, רשות החשמל וחח"י?

דלק קידוחים גייסה 2.3 מיליארד שקל באג"ח ומגייסת מניות ב–200–450 מיליון דולר ■ הנתונים שעליהם היא מבססת את הגיוס אינם תואמים את הערכות בנק ישראל, רשות החשמל וחברת החשמל בנוגע לביקוש לחשמל ולגז ■ האם הרגולטורים לא עידכנו תחזיות, או שבתמר אופטימיים מדי?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תמר 2
תמר 2צילום: אלבטרוס צילומי או

שותפות דלק קידוחים, בשליטתו של יצחק תשובה, השלימה לפני כשבועיים הנפקת ענק של אג"ח שבה נרשמו ביקושים בהיקף של 4.3 מיליארד שקל - וגויסו 2.3 מיליארד שקל. בשלב השני של ההנפקה, שנערך השבוע, אמורה דלק לגייס עוד 200–450 מיליון דולר במניות לפי שווי של כמיליארד דולר לפחות.

דלק מבצעת את הגיוס באמצעות החברה הבת תמר פטרוליום - שתשתמש בכסף שתגייס כדי לקנות מדלק את הזכויות שלה ב–9.25% ממאגר הגז תמר. מדובר במהלך ראשון במסגרת מתווה הגז שקבעה המדינה, שמחייב את דלק למכור את כלל אחזקותיה בתמר - 31.25% - כדי לצמצם את הריכוזיות בשוק האנרגיה.

מהלך זה מאפשר לתשובה להציג את מכירת הזכויות של דלק בתמר כמכירה כפויה, ולא כמכירה הנובעת מכך שבידיו סחורה לא רצויה שברצונו להיפטר ממנה.

התמחר של 9.25% ממאגר תמר אמור להיקבע על בסיס התחזיות של דלק בנוגע לביקוש לגז שאותו תמכור בשנים הקרובות, ועל בסיס המחיר שבו תמכור אותו. אולם הביקוש לגז שאותו מציגה דלק בתשקיף שלה סותר את ההערכות של רשות החשמל, בנק ישראל וחברת חשמל לגבי הביקוש לגז.

סוגיית הביקוש לגז הישראלי כוללת אי־ודאות רבה. הביקוש מהמצרים, הביקוש מהירדנים, צינור גז שיעבור דרך קפריסין וייצא את הגז הישראלי לאירופאים - כל הגורמים האלה הם משתנים לא ידועים שעשויים להקפיץ את הביקוש לגז. עם זאת, אף אחד מהאפיקים האלה אינו קרוב כיום למימוש.

במשק הישראלי, תרחיש שבו ענף התחבורה, או כלל התעשייה הישראלית, עוברים להתבסס על גז עשוי לשנות את התמונה. אולם האי־ודאות פושה גם במקרה זה.

לאור האי־ודאות, המשקיעים בתמר פטרוליום נותרים עם הצרכן הוודאי היחיד שעליו הם יכולים להישען בחישובים שלהם לגבי תמחור ההנפקה - משק החשמל הישראלי. שיעור השינוי בצריכת החשמל ב–2013–2032, כפי שהוצג בוועידת האנרגיה בנובמבר על ידי הכלכלן ליאור גאלו מחטיבת המחקר של בנק ישראל, הוא של 2.2% בממוצע בלבד. תחזית בנק ישראל עודכנה מאז ועומדת כיום על צמיחה שנתית של 2.8%–3%. על פי המצגת של מנהל רשות הגז הטבעי, אלכסנדר ורשבסקי, שהוצגה באותה ועידה, צריכת החשמל בישראל תגדל ב–2.7% בשנים הקרובות. למרות זאת, התחזית של תמר פטרוליום, שסיפק הכלכלן חן הרצוג מחברת BDO, גבוהה משמעותית ומעריכה צמיחה של 3.8%–4% בשנה בביקוש לחשמל.

בוועידת האנרגיה הציג ורשבסקי גם את תחזית הביקוש לגז טבעי בישראל ולפיה, הביקוש לגז טבעי בתרחיש של שימוש מינימלי בפחם צפוי להיות 10.8 BCM 2021–ב; 8.31 BCM ב–2023; ו–15.1 BCM ב–2025. התחזית של תמר - שמפורטת במצגת למשקיעים של תמר פטרוליום שפורסמה בתחילת יוני ובמצגת שצורפה לתשקיף המדף - מפרטת ביקוש של כ–15.9 BCM ב–2021, 18.7 BCM ב–2023; ו–20.5 BCM ב–2025. במלים אחרות, תחזית הביקוש של תמר גבוהה ב–35%–50% מזו של רשות הגז הטבעי. בתמר מסבירים כי תחזית רשות הגז הטבעי אינה עדכנית, אינה כוללת את ההחלטה על הפחתת ייצור החשמל בתחנות בחדרה ואת ההחלטה על הקמת תחנות כוח נוספות הנשענות על גז. היא אינה כוללת גם את הביקוש לגז שייווצר מפעילות הרכבת הקלה שתתבסס על חשמל, או מחשמול כלל רכבת ישראל.

הרצוג מסר כי "תחזית הביקוש לחשמל ולגז טבעי של BDO משקפת את תנאי השוק והרגולציה העדכניים. ההשוואה לתחזיות של הגופים הממשלתיים אינה רלוונטית, שכן תחזיות אלו לא עודכנו ואינן משקפות את המדיניות העדכנית של הממשלה".

ממשרד האנרגיה מסרו כי "המשרד אינו מתאם את תחזיותיו עם חברות הגז. תחזיות הביקוש של המשרד לגז הטבעי יעודכנו בהתאם לתרחישים שונים במשק".

שינויים בביקושים

ההפרשים בצמיחת הביקוש משמעותיים לאור העובדה שתחזית תזרים ההכנסות של תמר מתבססת על הערכותיה לגבי הביקוש לגז, וכל שינוי בביקוש יפגע בתזרים. בנוסף, לאור המינוף הגבוה שתמר נוטלת בהנפקת האג"ח שהיא מבצעת, כל שינוי בהנחות היסוד בנוגע לתזרים שלה משפיע על מצבה הפיננסי בצורה משמעותית. הפרשים אלה חשובים גם לאור תפקיד המתחרות. תמר מניחה כי תמכור 10.65 BCM בשנה החל מ–2018. אם יתממש התרחיש של רשות הגז, בשנים הקרובות יישאר למאגרים תנין־כריש - אותם מכר תשובה לגופים יווניים בסוף 2016 - נתח שוק אפסי. נתח שוק זעיר יישאר גם למאגר לווייתן - מאגר הגז הגדול שיישאר בבעלות תשובה לאחר שימכור את תמר. כלומר, התרחיש של תמר כמעט אינו מותיר מקום למתחרים.

ח"כ שלי יחימוביץ' שיגרה לפני שבוע מכתב למשקיעים המוסדיים, שבו קראה להם לא להשתתף בהנפקת תמר פטרוליום. לדבריה, מחירי הגז שגובה כיום תמר משקפים מחירים מונופוליסטיים שצפויים לרדת ככל שהשוק יהיה פתוח יותר לתחרות. מאגר תמר מוכר כיום גז טבעי ב–5.8 דולר ליחידת חום (BTU), בעוד הבעלים של מאגרי כריש ותנין מציעים גז טבעי ב-4.5 דולר ליחידת חום. להערכת האנליסטית גל רייטר מירושלים ברוקראז', החל מ-2021 יירד מחיר הגז ל-5.5 דולרים עקב אופציית עדכון המחיר של חח"י וכניסת מאגר כריש לשוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker