פרסום ראשון

עסקת הענק של משפחת דיין: מלונות אפריקה ישראל נמכרת ב-413 מיליון שקל

חברת המלונות אפריקה ישראל, המחזיקה ב-10 מלונות בארץ נמכרת על ידי מלונות נץ ואפריקה ישראל ■ בתחילת השנה רכשה משפחת דיין ארבעה ממלונות הקבוצה תמורת 520 מיליון שקל, וכעת משלימה את הרכישה לחברה כולה

גיא ארז
ערן אזרן
מלון קראון פלאזה אילת
מלון קראון פלאזה אילתצילום: רמי סולומון

משפחת דיין מגדילה בשנית את אחיזתה בתחום המלונות בישראל. מלונות נץ, שבשליטת קבוצת נץ (57%) של אלישע טוני (45%) דיווחה היום (א') כי תמכור את אחזקותיה, יחד עם אפריקה ישראל בחברת מלונות אפריקה ישראל. ל-TheMarker נודע כי משפחת דיין, שרכשה בחודש ינואר השנה ארבעה ממלונות הקבוצה תמורת 520 מיליון שקל, היא הרוכשת של החברה.

קבוצת המלונות כוללת מספר מלונות תחת המותג קראון פלאזה, בהם מלונות בחיפה, ים המלח, תל אביב, ירושלים והסיטי סנטר בת"א. מלונות הולידיי אין באשקלון, "בי סיטי" ו"לה פלאיה" המושכרים באילת, ו"ביי אין" בחיפה נכללים בקבוצה גם כן. ארבעה ממלונות אלו, קראון פלאזה תל אביב, קראון פלאזה אילת ומלונות Be City ו-"לה פלאיה" הינם המלונות שנרכשו בתחילת השנה על ידי משפחת דיין.

במידה ותושלם עסקת המכירה, צפויה נץ לקבל לידיה תזרים מזומנים כולל, נטו של כ-130 מיליון שקל. סכום זה משקף תזרים כולל במצטבר של כ-180 מיליון שקל משתי עסקות המכירה שבוצעו.כך, נץ תכיר ברווח כולל בגין המלונות שנמכרו ומכירת וחברת המלונות בסך של כ-18 מיליון שקל.

הכנסותיה של חברת מלונות אפריקה ישראל (מאפ"י) עמדו בשנת 2016 על 400 מיליון שקל, גידול של 4.3% בהשוואה להכנסות בשנת 2015. כ-57% מההכנסות בכל שנה הגיעו מלינה, וכ-37% ממכירת מזון, משקאות ואירועים.

מדו"חותיה הכספיים עולה כי כ- 335 אלף אורחים לנו במלונות החברה, מחציתם מחו"ל ומחציתם מישראל. שיעור התפוסה במלונות הקבוצה עמד בשנה שעברה על 72.1%, עלייה קלה לעומת שיעורי תפוסה של 70.7% ו-70.3% בשנתיים הקודמות. החברה העסיקה, נכון לסוף שנת 2016, למעלה מ-1400 עובדים.

משפחת דיין מחזיקה, בין היתר, בנכסים בתחומי הרכב בישראל וחו"ל, וכן בנדל"ן למגורים ונדל"ן מניב, בעיקר בגרמניה, הולנד ושוודיה. לרוב המשפחה מנהלת ומשביחה את נכסיה. לפי ההערכות, באחזקתם נדל"ן בהיקף של מאות מיליוני יורו, ושבו שותפים גם גופים מוסדיים ישראליים, ובחלק מהנכסים גם יקיר גבאי, בעל השליטה בקבוצת גרנד סיטי.

רכישת ארבעת המלונות בתחילת השנה הושלמה בינואר השנה, בוצעה בעזרת מימון של כ-5 שנים על ידי בנק לאומי (270 מיליון שקל), ובעזרת ההון העצמי של המשפחה. מלונות נץ לא דיווחה על זהות הרוכשת, ומכאן גם לא על תנאי המימון של עסקה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker