הנפקת תמר פטרוליום: המשקיעים הזרים לא הסתערו, אך תשובה הבטיח הגיוס

עד כה התקבלו ביקושים של כ-200 מיליון דולר, שיאפשרו לתמר פטרוליום לנעול את ההנפקה לפי מחיר המינימום לפחות, בשווי של 980 מיליון דולר ■ מדובר בתוצאות חלקיות, שכן רק מחר יינעל המכרז המוסדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

יצחק תשובה בדרך להשלים את הנפקת האקוויטי (המניות) בתמר פטרוליום לפי מחיר המינימום - לפחות. במהלך המכרז שנערך בימים אלה התקבלו עד כה ביקושים של כ-200 מיליון דולר מגופים מוסדיים ישראלים וזרים. היקף הביקושים יאפשר לדלק קידוחים להשלים את ההנפקה של תמר פטרוליום לכל הפחות במחיר המינימום, וזאת כשהיא תמשיך להחזיק בחלק ממניותיה.

דלק קידוחים - בשליטתו העקיפה של תשובה - קבעה מנגנון ייחודי בהנפקה, המאפשר לה להמשיך ולהחזיק בכ-40% מהון מניותיה של תמר פטרוליום. האפשרות להישאר באחזקה של עד עשרות אחוזים נועדה לייצר "כרית ביטחון", למקרה שלא יגיעו ביקושים מספיקים במחיר הרצוי, כך שהשווי בהנפקה לא יפחת.

היקף הביקושים שהזרימו גופים מוסדיים הם תוצאה מקדמית בלבד, ורק מחר (ב') - עם נעילת המכרז - ניתן יהיה לדעת מה השווי הסופי שייקבע להנפקה של תמר פטרוליום. עם זאת, הביקושים מלמדים שתשובה הצליח למעשה "להבטיח" את ההנפקה בבורסה.

יצוין כי דלק קידוחים מעוניינת לבצע את הנפקת המניות בתמר פטרוליום לפי שווי של 330-450 מיליון דולר. התוצאה האופטימאלית מבחינתה הינה כי המכרז ייסגר על מחיר המקסימום (המשקף את השווי הגבוה ביותר), ושלא תצטרך להישאר בהחזקה הונית כלשהי.

עד כה, עיקר המזמינים במכרז הם משקיעים מוסדיים מישראל, בעוד שחלקם של הזרים נמוך יותר (ככל הנראה, 25% בלבד). אם יגיעו הזמנות נוספות עד למועד סגירת המכרז מחר, החלק ההוני שדלק קידוחים תחזיק בתמר פטרוליום עשוי לרדת מתחת ל-40%. המשקיעים הזרים נמצאים היום בחופשת סוף השבוע, כך שלא ברור אם חלקם יגדל.

בדלק קידוחים המשיכו בשבועיים האחרונים לפעול לגיוס משקיעים להשלמת השלב השני בהנפקת הענק של תמר פטרוליום, שכולל הנפקת מניות. בשבוע שלפני כן השלימה דלק קידוחים גיוס נטו של כ-650 מיליון דולר באג"ח (גיוס של כ-700 מיליון דולר, כש-50 מיליון דולר מהסכום יישארו בקופה). הנפקות האג"ח והמניות נועדו לרכישת זכויותיה של דלק קידוחים במאגר תמר, כ-9.25% בשלב ראשון, וזאת בהתאם ל"מתווה הגז" שגובש עם הממשלה.

הנפקת תמר פטרוליום נעשית בשיטה שונה מהנהוגה בדרך כלל בישראל – שיטת ה-Book, שבו נערך מכרז מפלה על הכמויות (ולא רק על המחיר). מחיר המינימום בהנפקה מגלם לתמר פטרוליום שווי פעילות של 980 מיליון דולר (650 מיליון דולר באג"ח, בתוספת האקוויטי), בעוד מחיר המקסימום מגלם שווי של 1.1 מיליארד דולר. מדובר בשווי נטו של כ-10.6-11.5 מיליארד דולר למאגר תמר (כלומר, לאחר מסים).

"עדיף לקנות אג"ח - ולא מניה"

גורם בשוק התייחס להנפקת תמר פטרוליום, ואמר שהתמחור בהנפקה גבוה מאוד. "כשבוחנים את השווי של תמר פטרוליום צריך לשקלל שני משתנים: המחיר והכמויות. כפי שזה נראה כרגע, בשנים הבאות מאגרי לווייתן, כריש ותנין יחלו למכור גז למשק. זה אומר שתהיה תחרות, עודף היצע - וירידה במחיר ובכמות. גם אם מקבלים את ההנחה שהירידה במכירות תהיה מינורית בגלל פרויקטים לאומיים כמו חשמול הרכבת, אנחנו עדיין מדברים על ירידה במחיר.

"כשאתה משקלל במודלים ירידה במחיר הגז בטווח הארוך, כלומר 15-20 שנים קדימה, אתה מגיע לשווי מאגר נמוך ביחס לזה שבהנפקה. זה אמור שהתשואה במניה תהיה נמוכה מאוד, למרות שבשנים הראשונות היא תניב תשואת דיווידנד גבוהה של כ-12%. התשואה הצפויה מהמניה נמוכה ביחס לתשואה שאתה מצפה לקבל בהשקעת אקוויטי. מסיבה זו, נכון היה להשתתף בהנפקת האג"ח של תמר פטרוליום, שמשלמת ריבית של כ-5%, ולא להשקיע במניה".

את ההנפקה של תמר פטרוליום מובילה בישראל לידר הנפקות, ובחו"ל - בנקי ההשקעות JPMorgan ו-HSBC.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker