המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל טבע: פסקל סוריו מענקית התרופות אסטרה-זנקה

סוריו הוביל את אסטרה-זנקה לשווי שוק של 86 מיליארד דולר - עלייה של 24.5% מתחילת 2017 - והביא לעלייה של 84% בחמש שנות כהונתו בחברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסקל סוריו
יורם גביזון

פסקל סוריו, 58, המנכ"ל של חברת התרופות אסטרה-זנקה - הוא המועמד המוביל לכהונת המנכ"ל הבא של חברת טבע. סוריו, שמשמש בתפקידו מ-2012 הוא בעל תואר ברפואה וטרינרית. הוא נפגש עם יו"ר טבע, סול ברר, שעומד בראש ועדת האיתור שהקים דירקטוריון החברה והביע את נכונותו לקחת על עצמו את התפקיד. טבע מתנהלת ללא מנכ"ל מאז פברואר השנה, אז עזב את התפקיד ארז ויגודמן. הערב זינקה מניית החברה במסחר בוול סטריט ב-3.6%.

סוריו הוביל את אסטרה-זנקה לשווי שוק של 86 מיליארד דולר - עלייה של 24.5% מתחילת 2017 ולעלייה של 84% בחמש שנות כהונתו. אסטרה-זנקה נסחרת עתה במחיר שיא בכל הזמנים ולמרות זאת, הוא נקלע לעימות עם בעלי המניות של החברה על רקע רמת שכרו. 39% מבעלי מניותיה של החברה הצביעו באפריל 2016 נגד שכר שנתי של 17.5 מיליון דולר שקיבל סוריו ב-2016, הצבעה שהיתה חסרת משמעות מעשית.

ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

סוריו החל את דרכו בתעשיית התרופות ב-1986 כאיש מכירות בחברת Roussel Uclaf הצרפתית שנרכשה ב-1997 על ידי חברת הכסט הגרמנית. לאחר רכישת החברה מונה סוריו למנכ"ל הכסט מריון רוסל באוסטרליה. התחנה הבאה בקרייירה של סוריו הייתה בחברת אוונטיס שאליה עבר ב-2000 ובה שימש כמנכ"ל אוונטיס ארה"ב.

סוריו עבר ב-2006 לחברת התרופות השוויצרית רוש ושימש כמנכ"ל החברה הבת ג'ננטק וב-2010 מונה כמנכ"ל חברת רוש - אחת מחברות התרופות המוערכות בעולם שפיתחה תרופות רבות למחלות הסרטן, ובהן הרספטין. בתום שנתיים של כהונה כמנכ"ל רוש מונה סוריו כמנכ"ל חברת אסטר הזנקה, שהיא חברת התרופות החמישית בגודלה בעולם

בעלי המניות דרשו מאסטרה-זנקה לקשור את התגמול לסוריו ליעד ההכנסות של 45 מיליארד דולר ב-2023, יעד שהוצב כאשר חברת פייזר ביצעה ניסיון כושל לרכוש את השליטה באסטרה-זנקה. הכנסותיה של אסטרה-זנקה הסתכמו ב-23 מיליארד דולר ב-2016, וסוריו עצמו אמר שחברה צריכה מזל רב כדי לעמוד ביעד זה. אסטרה-זנקה מתמחה בפיתוח תרופות מקוריות בתחומי מערכת העיכול, מחלות סרטן, מחלות לב, מחלות מערכת הנשימה ומחלות מערכת העצבים המרכזית.

היות שארז ויגודמן, המנכ"ל הקודם של טבע שהודח מתפקידו בראשית פברואר 2017 בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס, קיבל שכר בעלות כוללת של 5.3 מיליון דולר ב-2016 נראה שבעלי המניות של טבע יידרשו להשלים עם רמות שכר גבוהות בהרבה שיוצעו לסוריו בתמורה להסכמתו לקבל לידיו חברה במצב פיננסי רע. בנוסף, ישנם איום מיידי על מרכז הרווח העיקרי שלה, קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, ומורל ירוד בקרב עובדיה.

סוריו מגיע לטבע לאחר ששלושת הבכירים שהובילו את רכישת אקטוויס ג'נריקס תמורת 38 מיליארד דולר עזבו אותה: ויגודמן המנכ"ל, סיגורדור אולפסון מנכ"ל טבע גנריקה, ואייל דשא סמנכ"ל הכספים של החברה. טבע נסחרת בשווי של 32 מיליארד דולר - נמוך משווי החוב הפיננסי נטו שלה, 35.6 מיליארד דולר.

מינויו הצפוי של סוריו לתפקיד המנכ"ל הבא של טבע מממש את התחייבותו של סול ברר, יו"ר החברה, לאייש את התפקיד באדם בעל ניסיון עמוק בענף הפארמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker