"המחיר בהנפקת תמר גבוה ביחס לביקושים הצפויים לגז במשק"

דלק קידוחים ממשיכה ברואד שואו לגיוס של 330–420 מיליון דולר בהנפקת תמר פטרוליום ■ המחירים גוזרים לתמר פטרוליום שווי של 0.98–1.1 מיליארד דולר ■ לאומי שוקי הון: "כדאי להשתתף בהנפקה במחיר המינימום"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח הגז תמר
אסדת קידוח הגז תמרצילום: תומר אפלבאום

לאחר שגייסו כ–650 מיליון דולר באמצעות הנפקת אג"ח, בתמר פטרוליום - החברה שהקימה דלק קידוחים לצורך רכישת זכויותיה (9.25%) במאגר תמר - עמלים במרץ להשלמת השלב השני, שיכלול הנפקת מניות וגיוס הון של 330–420 מיליון דולר. דלק, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, נמצאת בעיצומו של מרתון פגישות עם גופים מוסדיים בישראל, ובמקביל בנקי ההשקעות JPMorgan ו-HSBC עורכים מפגשים דומים עם משקיעים זרים.

תמחור הנפקת המניות של תמר פטרוליום צפוי להיסגר ביום שני הקרוב (17 ביולי), והוא נעשה בשיטה שונה מהנהוגה בדרך כלל בישראל - שיטת ה–Book, שבו נערך מכרז מפלה על הכמויות (ולא רק על המחיר). מחיר המינימום בהנפקה מגלם לתמר פטרוליום שווי פעילות של 980 מיליון דולר (650 מיליון דולר באג"ח, בתוספת האקוויטי), בעוד מחיר המקסימום מגלם שווי של 1.1 מיליארד דולר. מדובר בשווי נטו של כ–10.6–11.5 מיליארד דולר למאגר תמר (כלומר, לאחר מסים). הערכות הן שהגיוס ייעשה בסופו של דבר בהתאם לשווי השוק של ישראמקו בסמוך למועד ההנפקה.

"הנחות אופטימיות לגבי צריכת הגז"

הנפקת האקוויטי של תמר פטרוליום הונדסה כך שדלק קידוחים תוכל להמשיך להחזיק עד 40% מהון המניות גם לאחר ההנפקה. האפשרות להישאר באחזקה של עד עשרות אחוזים נועדה ליצור כרית ביטחון, למקרה שלא יגיעו ביקושים מספיקים במחיר גבוה מספיק. מסיבה זו, היקף הגיוס עשוי לרדת ל-170–350 מיליון דולר, בהתאם לשיעור האחזקה הסופי של דלק (12%–40%).

מרבית האנליסטים סירבו להתייחס לשווי הצפוי בהנפקת תמר פטרוליום - אולי מחשש כי הם עלולים לפגוע בהנפקה. עם זאת, אלה פריד, אנליסטית בכירה לתחום האנרגיה בלאומי שוקי הון, ציינה כי "תמר פטרוליום הוא סטראקצ'ר מעניין בשל מבנה התזרים, שיוצר דחייה של האי־ודאות בארבע שנים לפחות. מדובר במבנה פיננסי שנותן יחס תשואה־סיכון שונה מאשר חשיפה למאגר תמר דרך ישראמקו, מכיוון ששיעור המינוף בתמר פטרוליום גבוה פי 2.8 ביחס לישראמקו (לפי יחידת אחזקה בתמר)". פריד הדגישה כי ההנפקה מעניינת במחיר המינימום או קרוב אליו.

אף כי לפי פריד מדובר בהשקעה טובה לארבע שנים, בכל הנוגע לעתיד היא פחות אופטימית: "הבחירה להשקיע או לא בתמר פטרוליום נגזרת מההנחות לגבי המצב העסקי. מצד אחד, קיים הסיכון בשוק הגז העולמי שנמצא בשפל, ומצד אחר, קיים הסיכון של פתיחת החוזה עם חברת החשמל ב–2021 ותחרות על הגז. ההשקעה מתאימה למי שההנחות שלו אופטימיות מאוד ביחס למכירות או ביחס להתאוששות בשוק הגז הגלובלי. בינתיים, הסיכונים רחוקים".

מקור בשוק ההון התייחס לתמחור בהנפקה, והדגיש שהתזרים שדלק קידוחים הציגה לשנים הבאות נגזר מהנחות אופטימיות מאוד לגבי צריכת הגז בישראל. לדבריו, הישענות על הערכות המקרו במשק לגבי היקף הביקושים לגז - ולא על התחזית המגולמת בדו"ח התזרים של דלק קידוחים (המבוסס על הערכות של BDO) - מתמחרת את ההנפקה מתחת למחיר המינימום.

לדבריו, אם מהוונים את התזרים החזוי בתמר פטרוליום, כפי שמציגה אותו דלק קידוחים, לפי שיעור של 7.5% מקבלים את הרף העליון במחיר ההנפקה, והיוון של 9% יוצר את הרף התחתון. "לכאורה, מדובר בטווח רחב. ואולם, המינוף של תמר פטרוליום הוא גבוה מאוד, כך שהחברה רגישה לשינוי בכמות הגז הנמכרת. אם מניחים שכמות הגז שמופיעה בתזרים לא תימכר במלואה, השווי של תמר בהנפקה צריך להיות נמוך מהרף התחתון".

אנליסט בענף ציין אתמול כי כדי שלמשקיעים יהיה כדאי להשתתף, שווי גיוס האקוויטי לא צריך לעלות על 400 מיליון דולר. האנליסט התבסס בדבריו על השווי של מאגר תמר, כפי שנגזר מהתמחור של ישראמקו. לדבריו, "כדי שהמשקיע הרציונלי יעדיף להיחשף למאגר תמר דרך תמר פטרוליום במקום ישראמקו, הוא צריך לקבל שווי נמוך מהשווי בשוק". עם זאת, הוא ציין שתשואת הדיווידנד הצפויה, 12%, היא אטרקטיבית מאוד בשוק של היום, שבו המכפילים מתוחים כלפי מעלה.

לאחר שעלו בשני ימי המסחר הראשונים ב-0.7%, איגרות החוב של תמר פטרוליום – שהונפקו בשבוע שעבר - ירדו אתמול בכ-0.6%. האג"ח נסחרות כעת קרוב לתשואה בהנפקה – 4.8%. במהלך שלושת ימי המסחר החליפו ידיים אג"ח בשווי כולל של כ-300 מיליון שקל, מתוך אג"ח בשווי של כ-2.3 מיליארד שקל. ההערכות הן כי מי שמוכרים סחורה הם שחקני נוסטרו (גופים הסוחרים בהון עצמי), שהשקיעו בהנפקה כ-800 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker