האם גינדי תמכור את TLV לרבוע נדל"ן או תכניס את היד לכיס כדי לפרוע אג"ח?

בשוק ההון מעריכים כי קרנות המתמחות בחוב התחילו לרכוש בשוק את אג"ח ד' של גינדי כדי ללחוץ על המשפחה "להביא כסף מהבית" לתשלום החוב ■ גינדי ציינה במצגת שפירסמה: "אם ייווצרו פערים ביחס למקורות החברה - בעלי המניות יבצעו הזרמת בעלים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
Rooftop TLV - יפעל מסביב לשעון (הדמיה)
הדמיה. מתחם TLVצילום: GINDI TLV

לא מעט אנשים בשוק ההון תהו השבוע מי הגוף שרכש איגרות חוב מסדרה ד' של חברת גינדי השקעות שנמכרו בשוק. מדובר בחבילה של 20 מיליון ערך נקוב אג"ח שנמכרו בעסקה בודדת. העסקה התבצעה ביום שבו האג"ח של החברה, שבבעלות מנור גינדי, אורי לוי ואייל פרידמן, ירדה בחדות, והתשואה עליה זינקה כך שהיתה גבוהה ב-10% מזו של אג"ח ממשלתית מקבילה.

בשוק ההון העריכו כי מדובר באחת מהקרנות הפרטיות האגרסיביות המתמחות בחוב, המנסות לתפוס פוזיציה כדי ללחוץ על משפחת גינדי. שמה של קרן נוקד שבבעלות רועי ורמוס הועלה בידי כמה סוחרים ותיקים כאחת מהקרנות האלו, אך בנוקד הכחישו השקעה בחברה. כמה ימים לאחר מכן התשואה באג"ח ד' ירדה לרמה הגבוהה ב-7.8% מזו של אג"ח ממשלתית. תופעה זו מצביעה על כך שבשוק מעריכים כי החברה תידרש לבצע מיחזור חובות, אך לא תגיע לפירוק.

ואיזו אג"ח קונצרנית הפכה אטרקטיבית? בעמוד הזה מסתתרים נתונים מעניינים

ההנחה הרווחת בין המשקיעים היא כי משפחת גינדי תכניס את היד לכיס, ובמקרה הצורך - אף תיעזר ביכולותיהם הכלכליות המייסדים, משה ויגאל גינדי. "למשפחה יש כסף, ולא כדאי לה לאבד נכס ששווה כסף רב בגלל מצוקה תזרימית. הם יאבדו לא רק את הנכס, אלא גם את שמם בשוק", אמר אתמול בכיר באחד הגופים המוסדיים.

הנכס שאליו התכוון הבכיר הוא קניון האופנה TLV, שנפתח במארס, ושוויו הוערך בספרי גינדי ב–1.85 מיליארד שקל. משפחת גינדי מחזיקה רק ב-50% מהמניות בקניון, והיתרה בידי השותפה רבוע נדל"ן. לפי הדו"חות של גינדי השקעות לרבעון הראשון של 2017, שווי החלק בקניון המיוחס לה הוא 161.9 מיליון שקל בלבד.

מדוע השוק נכנס לפאניקה לנוכח חוב של 117.4 מיליון שקל, שהוא שווי סדרה ד'? הדו"חות של גינדי השקעות התפרסמו ב-30 במאי. כבר אז היה ידוע כי קופת גינדי נותרה כמעט ריקה, עם 12 מיליון שקל בלבד. לחברה יש חובות לבנקים בהיקף של 70 מיליון שקל. ייתכן כי השוק התחיל להפנים כי תזרים המזומנים הצפוי של גינדי, כפי שפורסם, אינו יכול להתממש במציאות.

סימני השאלה לגבי מצב הקניון תלויים באוויר עוד מאז פתיחתו, מי שייכנס לחנות חדשה שנפתחה בקניון עזריאלי בתל אביב לא יצליח לזוז, אבל אם תלכו לקניון האופנה של גינדי תמצאו שם כשנוכחות המבקרים או הקונים בו היא דלילה למדי. "רואים מיד את הבדל בתפקוד הקניונים עזריאלי ו–TLV. בגלל עבודות הרכבת הקלה בתל אביב קיימת בעיית נגישות ברכב, הן בתחבורה ציבורית והן ברגל. המצב הזה אינו אמור להשתפר בטווח הנראה לעין, לכן נראה שהקניון מתפקד פחות טוב", אמר מאיר סלייטר, מנהל המחקר בבנק ירושלים ברוקראז'.

גינדי אמורה לשלם בסוף דצמבר 3.7 מיליון שקל, שהיא הריבית על האג"ח, אך מועד התשלום העיקרי של הסדרה הוא 1 ביולי 2018. התשלום במועד זה הוא 113.7 מיליון שקל. כדי לשרת חובות אלה התזרים יכול להגיע משני הנכסים המצויים באותו מיקום: קניון TLV ופרויקט המגורים במקום. בנוסף לנוכחות הדלילה, גינדי גם מאחרת במסירת הדירות. למרות זאת, לפי התחזית החברה היא תיהנה מתזרים של 12 מיליון שקל עד סוף השנה בגין חלקה בקניון ו-120 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018. מפרויקט המגורים, העריכה גינדי, היא תיהנה מתזרים של 12 מיליון שקל עד סוף 2017 ו-45 מיליון שקל נוספים במחצית הראשונה של 2018.

"תחזית התזרים של החבה מגוחכת. לא נראה שהחברה מביאה בחשבון את היקף הפיצויים שהיא תידרש לשלם לדיירים בגין איחור במסירה הדירות, או את התשלומים הריאליים שניתן לקבל בגין הקניון", ציין בכיר בשוק ההון.

גינדי הודתה כי ההכנסות בגין הקניון זניחות, ויש להניח כי תידרש לתת הנחות לשוכרים בעתיד אם לא יגיע קהל לקוחות יומי מספיק". בשוק תהו למה רואי החשבון של גינדי לא פירסמו כל הערה או אזהרה בנוגע למצב. "אולי עד דצמבר הם יצליחו להתגלגל, אך המצב נראה קשה", ציין עוד הבכיר.

גינדי: "אין שינוי בהנחות העיקריות"

אתמול פירסמה גינדי מצגת למשקיעים, שבה הבהירה כי "לא חל כל שינוי מהותי בהנחותיה העיקריות, העומדות בבסיס תזרים המזומנים החזוי. התחייבויות החברה הצפויות בנוגע להלוואה שקיבלה בגין עודפי פרויקט המגורים עומדות לפירעון בהתאם להסכם ההלוואה אך ורק ב-2018. רק במקרה שבו ייווצרו עודפים מפרויקט המגורים כבר ב-2017, הם ישמשו לפירעון מוקדם של ההלוואה. אם ייווצרו פערים ביחס ליתר המקורות של החברה, בעלי המניות יבצעו הזרמת בעלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker