שופרסל תרכוש מפז 20% משותפות כרטיסי האשראי שופרסל פיננסים

רואה החשבון אורי כהן מסוארי ושות' יקבע את שווי האחזקה ■ שווי האופציה למכור לשופרסל את אחזקותיה בשותפות הוערך במאזנה של פז ב-87 מיליון שקל ■ פז צפויה להתחיל בפעילות עצמאית בשוק כרטיסי האשראי ב-2018

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: אמיל סלמן

הרגולציה שמעודדת חברות ריאליות לתת שירותים פיננסיים גורמת לסיום שותפות כרטיסי אשראי בין שופרסל לחברת פז. שופרסל הודיעה אתמול (ג') לפז על כוונתה לממש את האופציה לרכוש את חלקה (20%) בשותפות שופרסל פיננסים ובשותף הכללי שמנהל אותה. שווי אחזקותיה של פז בשופרסל פיננסים ייקבע על ידי רואה החשבון אורי כהן ממשרד סוארי ושות', שגם כתב את התוכנית העסקית של השותפות טרם הקמתה באוגוסט 2006.

שופרסל תשלם לפז את התמורה עבור אחזקותיה בשופרסל פיננסים בתוך 10 ימים, או 3 ימים מהמועד שבו ייקבע רו"ח אורי כהן את שווי אחזקותיה של פז בשופרסל פיננסים. ההתחייבות לרכוש את אחזקותיהן של פז ולאומי קארד בשופרסל פיננסים רשומה בשווי של 162 מיליון שקל במאזנה של שופרסל, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, כשחלקה של פז בהתחייבות זו רשום בשווי של 87 מיליון שקל נכון לסוף 2016. שותפות שופרסל פיננסים הניבה לשופרסל רווח של 12 מיליון שקל בינואר-מארס 2017, לעומת רווח של 11 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2016.

שותפות שופרסל פיננסים מוחזקת על ידי שופרסל (64%), פז (20%) ולאומי קארד (16%). השותפות מנפיקה את כרטיסי האשראי שופרסל ואת כרטיס האשראי יש. כרטיס האשראי מעמיד מסגרת אשראי חוץ בנקאית ללקוחות והטבות ללקוחות בסניפי שופרסל, תחנות התדלוק של פז ורשת חנויות הנוחות ילו של פז. השותפות גם מעמידה אשראי לחברי מועדון שופרסל, שמונים 1.8 מיליון בתי אב, בריביות גבוהות משמעותית מהריבית בהלוואות הבנקאיות.

כרטיס המועדון וכרטיס האשראי של שופרסל נחשבים כאחד האמצעים העיקריים לשמירה על נאמנות הלקוחות ונכון ל-2016 הגיעו המכירות לחברי מועדון שופרסל (כולל מחזיקי כרטיס האשראי) ל-83% ממחזור המכירות של החברה.

הסכם השותפות מגדיר את חלוקת ההטבות הניתנות לחברי המועדון על ידי החברות. השותפות נהנית משלושה מקורות הכנסה: מרווח ריבית על האשראי שהיא מעמידה ללקוחותיה, החזר עמלות סליקה על עסקות שנעשות באמצעות הכרטיס, וכן תשלומים בגין הנפקת הכרטיס ודמי חבר.

בשלב זה לא ברור אם לאומי קארד, שמספקת לשותפות את שירותי תפעול כרטיס האשראי, תישאר בשותפות שופרסל פיננסים. ההסכם בין שופרסל פיננסים ללאומי קארד נחתם לתקופה של 10 שנים ממועד חתימתו ביולי 2006 - כלומר עד מחצית יולי 2016 ומתחדש אוטומטית לתקופה של 18 חודשים. זאת במידה ואחד הצדדים לא הודיע 180 יום מראש על רצונו לא לחדש את הסכם. כלומר, ההסכם בתוקף עד ה-20 בינואר ,2018 ועד סוף השבוע הבא אמורים הצדדים להודיע אם ברצונם להפסיקו.

עם מכירת אחזקתה בשופרסל פיננסים צפויה פז להפעיל עצמאית, החל ב-2018, כרטיס אשראי, לספק שירותים פיננסיים באמצעות תחנות התדלוק וחנויות הנוחות שלה, שבהן נעשות מדי שנה 80 מיליון פעולות קופה, ולהעמיד אשראי לשוק פוטנציאלי של 2.2 מיליון לקוחות. פעולות אלו יכללו שירותי כספומט, שירותים פיזיים של בנקאות, שנחוצים גם ככל שהבנקאות עוברת דיגיטציה, למשל מתן ערבות בנקאית ומתן הלוואות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker