עסקת ענק: קרן תש"י רוכשת 20% מחברת המיחזור ורידיס לפי שווי של חצי מיליארד דולר

קרן תשתיות לישראל נכנסת לראשונה לתחום הטיפול בפסולת והמיחזור, ומתכננת להיכנס גם לענף טיהור הקרקעות המזוהמות ■ מחזור הפעילות השנתי של ורידיס, לשעבר ואוליה ישראל, מוערך ב-1.3 מיליארד שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל RDF בחירייה
מפעל RDF בחירייהצילום: תומר אפלבאום

קרן תשתיות ישראל — שבבעלות חברת הביטוח הראל, עו"ד יהודה רווה ומנכ"ל הקרן ירון קסטנבאום — תבצע את אחת ההשקעות הגדולות בתולדותיה, ותיכנס לראשונה לתחום הטיפול והמיחזור של פסולת, ובעתיד גם לטיפול בקרקעות מזוהמות. הקרן תרכוש מידי קרן אוקטרי 20% ממניותיה של חברת ורידיס (לשעבר ואוליה ישראל) לפי שווי פעילותה (שווי המניות בתוספת החוב הפיננסי נטו) — 500 מיליון דולר.

מחזור הפעילות המוערך של ורידיס הוא 1.3 מיליארד שקל לשנה, והרווח הנקי שלה מגיע ל–135 מיליון שקל. ורידיס הוקמה ב–1993 כחלק מקבוצת ואוליה העולמית, והיא אחת החברות הגדולות בתחום הסביבה והתשתיות בישראל.

ורידיס מחזיקה ב–20% ממניותיה של תחנת הכוח הפרטית OPC במישור רותם. OPC, תחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל, הוקמה בהשקעה של 460 מיליון דולר, אחראית על 3% מייצור החשמל בישראל ועל 19% מהפקת החשמל הפרטי. התחנה רשמה רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 28 מיליון דולר ברבעון הראשון.

ורידיס מחזיקה גם ב–50% ממניות מתקן ההתפלה באשקלון, שהספקו 127 מיליון מ"ק לשנה. עוד היא מחזיקה ב–25% ממניות חברה שמפעילה את מטמנת אפעה — מטמנת הפסולת הביתית הגדולה בישראל. המטמנה, שבקרבת צומת זהר בסמוך לים המלח, מטפלת ב–4,000 טונה אשפה ביום, מייצרת במקום ביוגז ומחזורה הכספי נאמד ב–120 מיליון שקל לשנה. ורידיס מנהלת גם את מכון טיהור השפכים איילון, והיא מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות חברת ווינדקס.

פסולת במקום פחם

נראה כי הגורם העיקרי להשקעתה של קרן תשתיות ישראל בוורידיס היא פעילות החברה בפיתוח ויישום טכנולוגיות RDF) Refused Derived Fuel) לייצור מוצרי דלק מוצקים ומוצרי דלק שעשויים מפסולת יבשה בלתי־מסוכנת. מוצרי דלק אלה, שנוצרים משימוש חוזר בפסולת עירונית ובפסולת תעשייתית ומסחרית לא מסוכנת, מחליפים שריפת פחם בתחנות כוח ומספקים אנרגיה לכבשני ייצור בתעשיית המלט.

ורידיס חנכה ב–2017 מפעל RDF באתר חירייה בהשקעה של 400 מיליון שקל. המפעל יטפל ב–1,500 טונה פסולת מדי יום —כמחצית מכמות הפסולת שנכנסת ביום לאתר המיחזור חירייה. המפעל ייצר 500 טונה דלק חלופי מדי יום, ויחליף 10% מהדלק שבו משתמש מפעל המלט נשר ברמלה.

קבוצת ואוליה העולמית נסחרת בשווי של 12 מיליארד דולר. הקבוצה מכרה את השליטה בוואוליה ישראל לקרן אוקטרי באפריל 2015 תמורת 450 מיליון דולר.

קרן תשתיות ישראל (תש"י), בניהולו של קסטנבאום, מתמחה בהשקעה בחברות הפועלות בתחומי התשתיות, האנרגיה, התחבורה, השירותים, הלוגיסטיקה והתקשורת. הקרן מנהלת 1.8 מיליארד דולר מטעם קרנותיה המנוהלות ומשקיעים משותפים, והיא נתמכת על ידי מוסדות פיננסיים מובילים בישראל, וכן משקיעים מאירופה ומצפון אמריקה.

אחזקותיה העיקריות של תש"י, שהוקמה ב–2007, כוללות 3.5% מהזכויות במאגר הגז תמר (שנרכשו בדצמבר 2016 תמורת 404 מיליון דולר) 50% מחברת סוויספורט שמפעילה מסוף מטענים בנמל התעופה בן גוריון. הקרן היא גם הבעלים של 75% ממניות נתיבי היובל, שמתפעלת ומתחזקת את כביש 431, מאיילון דרום למודיעין, וכן הבעלים של חברת ויה מאריס, שמפעילה את מתקן ההתפלה בפלמחים שהספקו 100 מיליון מ"ק לשנה.

ירון קסטנבאום, מבעלי קרן תש"יצילום: דוד גארב

תש"י ביצעה כמה מימושים בשנתיים האחרונות, כולל מכירת אחזקתה הישירה בכביש 6 תמורת 135 מיליון שקל לחברת כלל ביטוח בפברואר 2015 — ורשמה בכך תשואה של 100% על השקעה של ארבע שנים — מכירת מניות הבכורה בחברת דליה אנרגיות, שהקימה את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל באתר צפית, תמורת 250 מיליון שקל למשקיעים מוסדיים, בראשות עמיתים קרנות פנסיה ותיקות. הקרן מכרה ביולי 2016 את אחזקתה במניות הרגילות של דליה אנרגיות (20%) לקבוצה, בראשות קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, תמורת 430 מיליון שקל — ורשמה רווח של פי 8 מההון העצמי שהשקיעה בדליה אנרגיות ב–2007.

חברת ורידיס וקרן תשתיות ישראל סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker