בעקבות המכירה לאיפקס: מעלות העלתה את תחזית דירוג האשראי של טן משלילית ליציבה

במעלות נימקו את תחזית הדירוג היציבה בכך שהיא "משקפת את ההערכה כי בעקבות השלמתה של העסקה למכירת מניות השליטה בטן - הוסרה האי־ודאות בנוגע למבנה הבעלות בחברה, ופחת הלחץ השלילי"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק של טן. החברה לא צפויה לחלק דיווידנדים בקרוב
מיכאל רוכוורגר

חברת דירוג האשראי מעלות S&P אישררה את דירוג האשראי של חברת הדלקים והקמעונות טן ברמה של BBB פלוס, וכן העלתה את תחזית הדירוג משלילית ליציבה — בעקבות מכירת השליטה בטן לידי קרן ההשקעות הפרטיות איפקס, המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן.

איפקס זכתה בינואר בהתמחרות על השליטה בטן, אחרי שהגישה את ההצעה הגבוהה ביותר — 137 מיליון שקל בעבור 83% מהאחזקות. המחיר גילם לטן שווי של 166 מיליון שקל. בכך גברה איפקס על קרן ההשקעות סקיי, בראשות צביקה יוכמן וניר דגן.

את הליך מכירת השליטה בטן ניהלו הכונסים מטעם בנק הפועלים, עוה"ד פיני רובין וירון אלכאווי ממשרד גורניצקי ושות', שכן מניות טן משועבדות לבנק כחלק מערך הבטוחות שהעמיד לבנק אליעזר פישמן, בעל השליטה לשעבר בטן. בהמשך רכשה איפקס 9% נוספים מטן מידי בנק אגוד תמורת 17 מיליון שקל.

"תחזית הדירוג היציבה משקפת את הערכתנו שבעקבות השלמתה של העסקה למכירת מניות השליטה בטן, הוסרה האי־ודאות בנוגע למבנה הבעלות בחברה, ופחת הלחץ השלילי על פרופיל הנזילות", ציינו האנליסטים של מעלות. "זאת, כתוצאה משיפור בנגישות החברה לשוק ההון ולמערכת הבנקאות, שעד היום היתה תלויה במידה מסוימת בזהות בעלת השליטה. כמו כן, אנו מעריכים כי מדיניות חלוקת הדיווידנדים האגרסיבית שהיתה נהוגה תחת הבעלות הקודמת תשתנה".

תחת הבעלות הקודמת, של פישמן, שנקלע לפשיטת רגל, בוצעה חלוקת דיווידנד שנתית בטן של 20 מיליון שקל, ושולמו דמי ניהול בסך 3 מיליון שקל לקבוצת פישמן. "אנו סבורים כי תחת מבנה הבעלות החדש לא יחולקו דיווידנדים ודמי ניהול בשנתיים הקרובות", ציינו במעלות. "כמו כן, אנו מעריכים כי החברה תמשיך להשקיע בהתרחבות, על ידי הקמה של תחנות דלק וחנויות נוחות חדשות".

תרחיש הבסיס של מעלות מתבסס על הנחות מרכזיות שלפיהן מספר תחנות הדלק של טן, המנוהלת בידי ערן וקנין, יגדל מ–57 ל–60 עד סוף 2018, ושיעור ה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) יגיע ל8%–9% מההכנסות. כמו כן, במעלות מניחים כי ב–2017–2018 טן תבצע השקעות הוניות בסך 15–20 מיליון שקל.

"אנו רואים את רמת הנזילות של החברה כ'פחות מהולמת'", הוסיפו במעלות. "אנו מעריכים כי ב–12 החודשים הקרובים, היחס בין המקורות לשימושים יהיה נמוך ממכפיל 1.2. נכון ליוני 2017, לחברה מסגרות אשראי בנקאיות חתומות עד סוף השנה בסך 185 מיליון שקל, מהן 68 מיליון שקל מסגרות פנויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker