בתוך שנה: השווי הכלכלי של אי.די.בי החבוטה קפץ ב-1.3 מיליארד שקל

לקראת גיוס של 200–300 מיליון שקל בהנפקת אג"ח, פירסמה אתמול אי.די.בי פיתוח מצגת שלפיה שווי נכסיה בניכוי ההתחייבויות מוערך ב-1.1 מיליארד שקל ■ רק לפני כשנה עמד המאזן הזה במינוס של מאות מיליוני שקלים, ומחזיקי האג"ח ניסו להביא את החברה לפירוק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

לאדוארדו אלשטיין, בעל שליטה בחברת האחזקות אי.די.בי פיתוח, המבקר בימים אלה בישראל עם משלחת של מנהלים מארגנטינה, יש סיבות לא מעטות לאופטימיות לגבי השקעת הענק שלו באי.די.בי בהיקף של 2.4 מיליארד שקל. מדובר בהשקעה שבוצעה בשלוש השנים האחרונות, כשסכום זה אינו כולל 100 מיליון שקל שאלשטיין השקיע בספטמבר 2012 ברכישת 10% בחברת גנדן הפרטית, שדרכה נוחי דנקנר ושותפיו שלטו באי.די.בי החזקות.

האופטימיות של אלשטיין מגיעה בעקבות ההתאוששות המהותית שחלה בניירות ערך של חברות מקבוצת אי.די.בי. כך, רק לפני קצת יותר משנה מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח ניסו להביא אותה לפירוק. אז השווי הנכסי הנקי (NAV, המודד את הפער בין שווי נכסים לשווי ההתחייבויות) של החברה היה מינוס כמה מאות מיליוני שקלים. עתה, מהמצגת שאי.די.בי פיתוח פירסמה אתמול לקראת גיוס סדרת אג"ח חדשה י"ד בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים, עולה כי השווי הנכסי הנקי הסחיר של אי.די.בי פיתוח מוערך ב–1.1 מיליארד שקל. הדבר אינו כולל פרמיית שליטה, שניתן לקבל עבורה במכירתה, וכן לא כולל הוצאות הנהלה וכלליות מהוונות — כך שההפסד על הנייר של אלשטיין בגין ההשקעה באי.די.בי הצטמצם לכ–1.4 מיליארד שקל.

מניית דסק"ש

הקפיצה בשווי הנכסים של אי.די.בי נובעת מעלייה שנרשמה במניות של החברות הבנות והמוחזקות העיקריות שלה, שהביאה לכך שהתשואה לפדיון על אג"ח של אי.די.בי פיתוח ירדה לרמות של עד 6.3%.

אחת האחזקות העיקריות של אי.די.בי פיתוח היא דסק"ש (70.9%), שעלתה ב–12 חודשים אחרונים ב–113% בעקבות עלייה בשווי החברות הבנות העיקריות — שופרסל, סלקום ונכסים ובניין. אחזקה מהותית נוספת של אי.די.בי פיתוח היא בכלל ביטוח (49.9%), שמנייתה עלתה ב–12 החודשים האחרונים ב–46%. בימים אלה מנסה אי.די.בי פיתוח להגיע להבנות עם דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, לגבי מתווה מעודכן של מכירת כלל ביטוח.

אחזקות נוספות של אי.די.בי כוללות 50% בחברת IDBG, הפועלת בשוק הנדל"ן בלאס וגאס. אחזקה זו רשומה בספרי אי.די.בי ב–416 מיליון שקל. אחזקה נוספת היא באי.די.בי תיירות. נכון ל–23 במאי 2017 החוב הפיננסי נטו של אי.די.בי פיתוח הוא 2.68 מיליארד שקל, כשבקופתה היו אז מזומנים בסך 1.12 מיליארד שקל. מאז החברה פרעה לבנקים ולמחזיקי האג"ח 569 מיליון שקל, ובקופתה נותרו מזומנים בסך 551 מיליון שקל.

עד סוף 2017 על אי.די.בי פיתוח לעמוד בתשלומים של 293 מיליון שקל, ועד סוף 2018 בתשלומים של 591 מיליון שקל, כלומר מדובר בתשלומים של 884 מיליון שקל. כך, גיוס של 333 מיליון שקל אמור להבטיח את העמידה של החברה במלוא התשלומים עד סוף 2018. זה אינו כולל מיחזור חוב של כ–300 מיליון שקל בסדרה י"ב לצורך שחרור מניות דסק"ש המשועבדות — לקראת העסקה הנרקמת בימים אלה למכירת השליטה בדסק"ש (71%) לחברה פרטית של אלשטיין, כחלק מהצורך לקפל שכבות בהתאם לחוק לצמצום הריכוזיות במשק.

מניית כלל ביטוח

את גיוס האג"ח של הסדרה החדשה י"ד מובילה אפסילון חיתום מקבוצת אי.די.בי, ויועצת ההנפקה היא פירמת הייעוץ הפיננסי גיזה זינגר אבן.

תמורת ההנפקה תשמש את החברה לפעילותה השוטפת, הכוללת בעיקר תשלום חובותיה. מדובר בהנפקה של סדרה שקלית (שאינה צמודה למדד), שהקרן שלה תיפרע בתשלום אחד (בולט) ב–30 בדצמבר 2022, והיא בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 4.7 שנים.

המשקיעים יקבלו שעבוד קבוע ראשון על מניות דסק"ש, כשמספר המניות שישועבו למחזיקי האג"ח יהיה כזה שיספיק לעמידה ביחס של 1:1.33 (יחס שווי בטוחה לחוב). כלומר, LTV של 133%. הביטחונות יותאמו לדיווידנדים שדסק"ש תחלק. אי.די.בי פיתוח גם תוכל להרחיב את סדרת האג"ח ללא תוספת הביטחונות, בתנאי שלאחר ההרחבה יחס ה–LTV לא יפחת מ–155%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker