3 פתרונות שיסייעו לחברה להימנע מחשד לשימוש במידע פנים

פרסום דו"חות חצי שנתיים, במקום מדי רבעון, מאריך את התקופה שבה נתוני החברה אמורים להישאר חסויים — גם אם אין בהם כל שינוי מהדו"ח האחרון ■ כדי להימנע מדליפת המידע - לחברות יש מספר אפשרויות

אמיר שחר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב שחר
אמיר שחר

הפרשה האחרונה הנוגעת למכירת המניות של חברת הביטוח הפניקס, בהיקף של מאות מיליוני שקלים, על רקע חשש כי המכירה מתבצעת תוך שימוש במידע פנים — שבה והציפה את סדר היום. מדובר באחת העבירות החמורות בתחום של ניירות ערך, שלגביה רשות ניירות ערך נוקטת מדיניות אכיפה קשה.

עבירה פלילית זו היא מקור לתסכול עמוק בקרב רשויות האכיפה והרגולציה, לנוכח קלות ביצועה ומורכבות הוכחתה והטלת האחריות בגינה. באחרונה אימצו עשרות תאגידים קטנים בבורסה הקלה המאפשרת להם לדווח על הדו"חות הכספיים שלהם פעמיים בשנה במקום ארבע פעמים.

על פניו, מדובר בהקלה המפשטת את חובות הדיווח של החברות. עם זאת, במסגרת ניהול ובקרה עסקית ראויה, בחלק מהדירקטוריונים ממשיכים לדון ולהציג בישיבות הדירקטוריון נתונים כספיים של תוצאות החברות באותם רבעונים שלא מפורסמים לציבור, בדומה להתנהלות שקדמה לאימוץ ההקלה.

מידע הכלול בדו"חות כספיים עשוי להיחשב מידע פנים — גם אם אין במידע כל חידוש או שינוי ביחס לנתוני הדו"ח הקודם. אם בעבר מידע זה הולבן באמצעות פרסום דו"חות הרבעון, כעת נוצר מצב שבו בשל אי־פרסום הנתונים הכספיים הרבעוניים לציבור, עשוי להימצא בידי החברה ונושאי המשרה בה מידע פנים לתקופה של מספר חודשים עד לפרסום הדו"ח החצי שנתי או השנתי, תוך יצירת מגבלה בלתי נסבלת על החברה הציבורית ובפרט על נושאי המשרה בה, שנחשפו למידע זה, מלבצע עסקות בניירות ערך.

כמובן שאין הכרח שהדו"חות הכספיים יהוו מידע פנים ואף יש לבחון אם מדובר במידע מהותי שאילו היה נודע לציבור, היה בו כדי לגרום לשינוי משמעותי על שער נייר הערך הנדון. אלא שבמקרים מסוימים המידע בדו"חות הכספיים הוא מידע מהותי של החברה, שעדיין לא נגלה לציבור. לאור זאת, מומלץ לנקוט זהירות במצבים שבהם קיים ספק ביחס למהות המידע שעדיין לא נגלה.

אחד הפתרונות שעשויים לשמש רשת הגנה בידי החברה ונושאי המשרה בה הוא פרסום המידע הכספי באופן וולונטרי בדומה למתכונת של Press Release הנהוגה בארה"ב ואומצה בשנים האחרונות על ידי רשות ניירות ערך. על החברה לוודא כי בעצם פרסום הנתונים לציבור במתכונת זו, שמטבעם אינם נתונים סקורים או מבוקרים על ידי רואה חשבון, אין כדי להטעות את ציבור המשקיעים.

דרך חלופית המנטרלת את החשש כי נעשה שימוש במידע פנים, היא הפקדת ניירות הערך בנאמנות עיוורת, שבמסגרתה רשאי הנאמן לבצע עסקות בניירות הערך של הנהנה. כמו כן, ניתן ליישם תוכנית לנושאי משרה, לביצוע עסקות בניירות ערך החוסה תחת הגנת נמל מבטחים שאותה פירסמה בעבר רשות ניירות ערך. יוזמות הרשות להקלות על תאגידים קטנים הן מבורכות, אך יש להיזהר ששכרן לא ייצא בהפסדן.

הכותב הוא עורך דין, שותף בפרקטיקה המסחרית של משרד שבלת ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker