אהרון פוגל יעמוד בראש מיטב דש - אם תימכר ל-XIO

קרן XIO, שמעוניינת לרכוש את בית ההשקעות, תמנה את פוגל ליו"ר הדירקטוריון של מיטב דש; בית ההשקעות מסר כי עדיין אין באפשרותו להעריך את היתכנות עסקת המכירה לקרן XIO

גיא ארז
גיא ארז
אהרון פוגל
אהרון פוגלצילום: מיכל פתאל

עסקה עדיין אין – יו"ר חדש יש. בית ההשקעות מיטב דש שבשליטת ברמ פיננסים (28%) וצבי סטפק (27%) דיווח היום (א') כי קרן ההשקעות XIO, המעוניינת מזה תקופה לרכוש אותו בעסקה שטרם יצאה לפועל, חתמה על מזכר הבנות עם אהרון פוגל – שילווה אותה עד להשלמת העסקה. פוגל, לשעבר יו"ר חברת הביטוח מגדל המכהן כיום כיו"ר צים, יהיה בעל מניות בקרן הייעודית אותה תקים XIO לצורך הרכישה. במידה והעסקה תושלם לבסוף, פוגל ישמש כיו"ר הדירקטוריון של מיטב דש.

דבר מכירת מיטב דש לקרן האירופית-סינית XIO תמורת 1.48 מיליארד שקל עלה לאוויר בסוף השנה שעברה. למרות מה שנראה כרצון שני הצדדים לבצע את המכירה, זו טרם יצאה לפועל.

לפני חודש הודיעה הקרן על שתי אבני דרך לצורך לצורך ביצוע העסקה. הראשונה הינה הקמת קרן ייעודית, אשר תורכב מבעלי מניות בלתי תלויים. אבן הדרך השניה הינה הגשת הבקשה לאישור הממונה על הביטוח - אשר צריכה להיות מוגשת עד ה-21 בחודש אוגוסט. לאחר הגשת הבקשה תקבע דורית סלינגר, הממונה על הביטוח, אם לאשר את מכירת בית ההשקעות.

במחצית חודש מרץ האחרון דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל כי מיליארדר סיני טוען כי השקיע בקרן XIO כמיליארד דולר, וכי זו מתכחשת להחזקותיו. בשל טענה זו, ובשל החשש כי הממונה על הביטוח לא תאשר את המכירה, הקרן כי תקים קרן ייעודית עבור העסקה, כך שתאגיד השליטה הסופי בחברה יורכב מבעלי מניות בלתי תלויים.

פרשה זו הייתה אחד ממספר מקלות בגלגלי העסקה. כחודש לאחר מכן הציבה מיטב אולטימטום ל-XIO, בטענה כי האחרונה לא עמדה ביעד שהוסכם בין הצדדים ביחס להיערכות הפנימית שלה להגשת הבקשות לאישורים הרגולטוריים עד למועד האחרון. XIO דחתה טענות אלה.

בית ההשקעות מיטב דש מנהל נכסים בשווי של כ-122 מיליארד שקל ומנוהל על ידי אילן רביב. מיטב נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של כמיליארד שקל, ועל רקע פרסום ההודעה היום מטפסת המניה בכ-3% במחזור מסחר של 5.3 מיליון שקל (לעומת מיליון שקל בממוצע).

מחיר המכירה של מיטב, 1.48 מיליארד שקל, היה גבוה בכ-60% משוויה בשוק בחודש דצמבר. עם דבר היוודע העסקה נסקה המניה בכ-32%, אך התמהמהות הוצאתה לפועל הביאה לירידה חדה במחיר. מחיר המניה כיום גבוה בכ-11% ממחירה בטרם ההודעה על המכירה.

אהרון פוגל מסר: "קיבלתי את הצעת קבוצת XIO להצטרף כמוביל הקרן הייעודית החדשה ולדירקטוריון העתידי של מיטב דש. אני מצפה להתחיל את תהליך האישור הרגולטורי, ובמידה והאישור יתקבל, לקדם את האסטרטגיה של מיטב דש להמשך צמיחה והתרחבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker