סטארט-אפ ניישן להמונים: האוצר מפרסם מכרז לקרנות ההיי-טק הסחירות

הקרנות ישקיעו עד 50% מכספן בסטארט-אפים, ואת היתר במניות טכנולוגיה. ייהנו מהטבות מפליגות – כולל הגנה חלקית על המשקיעים מהפסדים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פגישת סטראט אפ
עובדים בסטארט אפצילום: Dreamstime

משרד האוצר יפרסם היום (א') מכרז לניהול של ארבע קרנות נאמנות סחירות שישקיעו בחברות היי-טק ישראליות. על פי המכרז, הקרנות יירשמו למסחר בבורסה בתל אביב, וישקיעו במניות היי-טק ישראליות וכן בחברות סטארט-אפ.

המכרז של אגף החשב הכללי באוצר כולל הטבות מפליגות למנהלי הקרנות ולמשקיעים בהן - כולל הגנה חלקית של המדינה על כספי הקרן מהפסדים וערבויות לגיוס אשראי. הקרנות אמורות להירשם למסחר לאחר שיגייסו סכום מינימלי של 400 מיליון שקל.

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

המכרז מיועד לגופים שלהם רישיון ניהול קרנות. ההערכה היא שמרבית ההשקעה בקרנות האלה תגיע מהגופים המוסדיים המנהלים את כספי הציבור (בתי ההשקעות וחברות הביטוח).

שמואל האוזרצילום: אייל טואג

המכרז גובש בשיתוף פעולה בין האוצר לרשות ניירות ערך. זהו חלק מניסיון מתמשך של יו"ר הרשות, שמואל האוזר, לאפשר השקעה של הציבור והגופים המוסדיים בתחום היי-טק.

לפי תנאי המכרז, הקרנות ישקיעו 30%-50% מהכספים שינהלו בחברות סטארט-אפ שאינן סחירות מתחומי הטכנולוגיה והביומד, ו-50% נוספים במניות שנסחרות בבורסה של חברות מתחומים אלה – כמחצית מההשקעות הסחירות חייבות להיות בחברות שמוגדרות כישראליות.

ברשות ניירות ערך מסבירים כי לאחר שמנהל הקרן יגייס את הסכום הדרוש של 400 מיליון שקל לפחות - יקבל מנהל הקרן התחייבות של המדינה לשפות את הקרן בגין הפסדים - בשיעור של 60 אגורות לכל שקל של הפסדים - ובסכום שלא יעלה על 50 מיליון שקל. כעבור שמונה שנים המדינה תבצע התחשבנות עם מנהל הקרן, ותשפה אותו בהתאם להתחייבות.

המשקיעים, מסבירים ברשות, יוכלו לעקוב בכל יום אחר שווי הנכסים הנקי (NAV), כשבשווי הזה יכלל הפיצוי הצפוי מהמדינה. זאת, כשהקרן היא סגורה - כך שמספר היחידות בקרן לא משתנה ללא פרסום של תשקיף חדש.

האוזר מסר לקראת פרסום המכרז: "ההצעה שלנו נועדה ליצור עבור הציבור הרחב מכשיר השקעה שיאפשר לו לראשונה להשתתף בהצלחת חברות הטכנולוגיה הישראליות, תוך מתן הגנה על ידי המדינה. מדובר בכלי חשוב נוסף שקידמנו על מנת לתמוך בחברות קטנות ובחברות טכנולוגיה".

שר האוצר, משה כחלון, הוסיף כי: "הקרנות החדשות משלבות בין שני יעדים חשובים של משרד האוצר - פתיחת אפיק השקעה חדש לחוסכים לפנסיה, לצד מקור הון חדש לתעשיית ההי-טק הישראלית, הנשענת כיום ברובה על מקורות זרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker