גמא תשמש כסולק מאגד עבור בתי עסק בעסקות סליקה מול כאל

המאגדים הם גופי תיווך, שאמורים לאגד תחתיהם מאות ואלפי בתי עסק קטנים, כדי להשיג עבורם הנחה בעמלות שהם משלמים לחברות כרטיסי האשראי ■ כאל מקווה באמצעות המהלך להרחיב את נתח השוק שלה בעסקים השונים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: דורון ספיר, מנכ"ל כאל, אריאל גנוט, מנכ"ל גמא, יובל גביש, יו"ר כאל ואלי אונגר יו"ר גמא
מיכאל רוכוורגר

חברת כרטיסי אשראי כאל מדווחת היום (ה') כי חתמה על הסכם אסטרטגי עם חברת גמא, שתפעל כמאגד שיגייס בתי עסק לסליקת כרטיסי אשראי באמצעות החברה. כאל היא חברת כרטיסי אשראי היחידה מבין שלושת החברות הפועלות בענף (שתי החברות האחרות הן ישראכרט ולאומי קארד) שבהתאם לחוק שטרום תישאר בשליטת בנקי דיסקונט והבינלאומי לפחות עד תחילת 2021, והיא מחזיקה בין השאר בבעלות על מונופול בסליקת מותגי דיינרס (המהווה כ-4% מנתח שוק הסליקה).

המאגדים הם גופי תיווך, שאמורים לאגד תחתיהם מאות ואלפי בתי עסק קטנים, כדי להשיג עבורם הנחה בעמלות שהם משלמים לחברות כרטיסי האשראי.

כיום, עסקים גדולים בישראל משלמים לחברות כרטיסי האשראי עמלה של כ-0.8% בלבד מכל עסקה שנעשית באמצעות כרטיס אשראי, ואילו בתי עסק קטנים משלמים 1.5%–2.5% (ואף יותר) מכל עסקה.

המאגדים אמורים להיות אחד הגורמים החשובים ביותר ביצירת תחרות בעמלות בתי העסק הקטנים בישראל ובעולם. רק שלהבדיל מהעולם, שבו פעילות המאגדים מקובלת ואף מוסדרת בהנחיות של החברות העולמיות כמו ויזה ומאסטרקארד (המאגד המפורסם ביותר בעולם הוא חברת פייפאל) — בישראל המאגדים בקושי קיימים. ישנם כעשרה מאגדים קטנים מאוד, שפועלים בנישות צרות וגובים בהן עמלות גבוהות יחסית. מאגדים גדולים — שפועלים בבתי עסק קטנים מן המניין ומשיגים להם הנחות כמות משמעותיות — אין, ולו אחד.

במסגרת ההסכם בין הצדדים תעניק גמא את שירותי הניהול בכלל המותגים הנסלקים ע"י כאל, ותשמש, לראשונה, כערוץ הפצה משמעותי ונוסף לבתי עסק שכאל סולקת, כך שכאל מקווה באמצעות המהלך להרחיב את נתח השוק שלה בעסקים השונים.

חתימת ההסכם באה על רקע החוק "להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל", הכולל הוראות שמטרתן להגביר את התחרות בסליקה ובכלל זה מסדיר את העבודה עם מאגדים. בהתאם לחוק, נקבע כי המאגדים יוכלו לעבוד עם בתי עסק שמחזור ההכנסות השנתי שלהם מגיע ליותר מ-100 אלף דולר.

גמא פעילה בשוק הסליקה מזה כשני עשורים, כאשר עד כה תחום פעילותה העיקרי הוא ניכיון שוברים של כרטיסי אשראי. נוסף על פעילות הניכיון, החברה עוסקת במתן שירותים פיננסיים נוספים לבתי עסק ובהם: פקטורינג, העמדת אשראי, התאמות אשראי, ניכיון צ'קים, מימון יבוא ועוד. מניות גמא מוחזקות (49%) ע"י קבוצת הפניקס, בניהולו של אייל לפידות, כמנכ"ל החברה משמש אריאל גנוט.

דורון ספיר, מנכ"ל כאל, ציין בעקבות ההודעה כי: "תצורת העבודה עם מאגדים קיימת בחו"ל במידה נרחבת, אולם עד כה השוק הישראלי לא היה מוסדר באופן המאפשר התקשרות עם מאגדים למעט נישות ספציפיות. כאל, כחברה מובילה בשוק הסליקה בישראל גורסת כי בשלו התנאים לתצורת עבודה זו גם בישראל. החוק להגברת התחרות שנחקק בינואר האחרון עודד את המהלך ואנו מאמינים כי בהתקשרות עם גמא ישנה הזדמנות שבסופו של דבר תיטיב עם בתי העסק ובעיקר עם בתי העסק הקטנים והבינוניים".

אלי אונגר, יו"ר גמא, הוסיף כי: "אנו שמחים על חתימת ההסכם, המהווה פריצת דרך משמעותית בשוק כרטיסי האשראי בהמשך לרפורמת שטרום שהובלה ע"י שר האוצר, בנק ישראל ושר הכלכלה. הסכם זה יאפשר לנו להציע לבתי העסק הצעת ערך שלמה ואיכותית אשר תיתן מענה לכל צרכיהם. בחרנו לצאת לדרך עם כאל ואנו רואים בה שותף ראוי להצלחת המהלך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker