הנפקת תמר: שחקני נוסטרו בלעו שליש מהסחורה - על חשבון מגדל, הפניקס ואלטשולר

חברות המסחר העצמאי בשוק הון הזמינו אג"ח בכ-800 מיליון שקל. ברק קפיטל של אייל בקשי הזמינה ב-350 מיליון שקל; יוסי ארד ותומר פומרנץ ב-90 מיליון שקל; כלל ביטוח ובית ההשקעות פסגות בחרו שלא להשתתף בהנפקת תמר

ערן אזרן
קידוח תמר
קידוח תמרצילום: אלבטרוס

אמש השלימה שותפות דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, את שלב המכרז המוסדי בהנפקת אג"ח ענקית בהיקף של כ-2.3 מיליארד שקל (כ-650 מיליון דולר). נתונים שפורסמו הבוקר (ה') בנוגע להנפקה, שבה נרשמו ביקושי ענק בהיקף של 4.3 מיליארד שקל, מעלים כי שליש מהסחורה – כ-800 מיליון שקל - נבלעה על ידי "שחקני נוסטרו" - גופי השקעה עצמאיים שרוכשים ניירות ערך לטווח קצר – על חשבון גופים מוסדיים גדולים.

בין שחקני הנוסטרו המרכזיים שהזמינו ניתן להזכיר את ברק קפיטל של אייל בקשי (350 מיליון שקל), אלטריס פיננסים שבה שותף בין היתר ליאון רקנאטי (156 מיליון שקל), קרנות מונבז ובזלת של יוסי ארד ותומר פומרנץ (90 מיליון שקל), אורוקום אסטרטגיות של אבי חלפון (80 מיליון שקל), ענבר נגזרים של גלי ליברמן ואיתן אלדר (62 מיליון שקל) וארביטראז' גרופ של גיל אנגליסטר ומיקו מור (61 מיליון שקל). מדובר בהיקפי השקעה יוצאי דופן, שדומים להשקעות של גופים מוסדיים.

רווחיהם של שחקני הנוסטרו מתבססים על הפער שבין מחירו של נייר הערך (בדך כלל אג"ח) בשלב המוסדי לבין מחירו בשוק. הפער נבע מעמלת ההתחייבות המוקדמת - "הנחה" השמורה לגופים מוסדיים ומשקיעים מסווגים דוגמת שחקני נוסטרו. השיטה פשוטה: שחקני הנוסטרו קונים בשלב המוסדי בהנחה, מוכרים לאחר מכן בשוק במחיר מלא, ובדרך גוזרים את ההפרש. חלק מגופי הנוסטרו שותפים בעקיפין גם בחברות ההפצה שהפיצו את האג"ח בהנפקה, ולכן בעלי המניות שלהם נהנים גם מעמלת החתמים – כלומר, עמלה כפולה.

שחקני הנוסטרו מחויבים בהון מינמאלי של כ-50 מיליון שקל. מדובר לרוב, בשחקנים שקונים סחורה לטווח קצר במטרה לרשום רווח מהיר ("פליפרים"). מאחר שההנפקה של תמר פטרוליום קיבלה דירוג גבוה של A1 ממידרוג, שחקני הנוסטרו יכלו להיעזר במינוף בעת ההשקעה – כלומר, הלוואות מגופים בנקאיים שמאפשרות להם למקסם את הרווח. בשוק טוענים שבמקרה של הנפקת תמר, הבנקים איפשרו לשחקני הנוסטרו להתמנף בשיעור יוצא דופן של 95%, כנראה על רקע ההערכה לביקוש גבוה לסחורה בעתיד.  

פרט לשחקני הנוסטרו, בהנפקה נרשמה השתתפות של גופים מוסדיים, בהם בית ההשקעות ילין לפידות (כ-400 מיליון שקל), מנורה מבטחים (180 מיליון שקל), קבוצת הראל (70 מיליון שקל) ומגדל קרנות נאמנות (28 מיליון שקל).

גורם מקורב להנפקה סיפר שגם גופים מוסדיים גדולים הזמינו סחורה בריבית גבוהה מזו שננעל המכרז (4.69%) – כך שלא זכו בסחורה. בין הגופים הללו ניתן להזכיר את קרנות הפנסיה הותיקות עמיתים, החיסכון לטווח ארוך של מגדל, חברת הביטוח הפניקס ואלטשולר שחם גמל. למעשה, הגופים המוסדיים הגדולים נדחקו על ידי שחקני הנוסטרו, הציעו הצעות אטרקטיביות יותר. בעבר התבטאו כמה מנהלי השקעות בגופים מוסדיים נגד ההשתתפות של שחקני הנוסטרו בהנפקות – בדיוק מהסיבה שההצעות האטרקטיביות שלהם דוחקות אותן מחוץ לשוק.

יש לציין שגם חלק מהמשקיעים המוסדיים בוחרים שלא להשתתף בשלב המכרז המוסדי - שבו מפורסמים שמות המזמינים - מחשש לביקורת ציבורית כנגד השתתפות בהנפקות של תשובה (קבוצת דלק). זאת, על רקע ה"תספורת" שבוצעה בדלק נדל"ן, ועל רקע האשמות כי דלק היא חלק ממונופול גז, שמוכר בישראל במחירים לא הוגנים. במקרה זה, חלק מהגופים המוסדיים עשויים לרכוש בשלב מאוחר יותר את הסחורה ישירות משחקני הנוסטרו, במחיר רגיל ותוך ויתור על הנחת ההתחייבות המוקדמת, או במהלך שלב המכרז הציבורי, האנונימי.

עם זאת, בהנפקה לא לקחו חלק גופים מוסדיים מרכזיים בהם כנף, זרוע ההשקעות של כלל ביטוח שמנוהל על ידי ענת לוין; ובית ההשקעות פסגות, שמנוהל על ידי ברק סורני, שהודיע אתמול כי מצא פגמים בהנפקה. גורם בשוק הסביר את תמהיל המשתתפים: "המשקיעים שנכנסו בהנפקה הם כאלה שמסתכלים לטווח קצר - לשנים הקרובות, ובוחנים את הביצועים הקרובים של תמר והדירוג בהנפקה. בעוד שחלק מהגופים גדולים, שמבצעים אנליזה בצורה עצמאית, רואים כנראה את ההנפקה והעתיד באור שונה"

תמר פטרוליום היא החברה הייעודית שהקימה דלק קידוחים לצורך מכירת זכויותיה במאגר תמר (31.25), בהתאם ל"מתווה הגז". החברה מנפיקה סדרת אג"ח דולרית חדשה — הגדולה שהונפקה עד כה בישראל. האג"ח, בדירוג של A1 ממידרוג ומח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך של כ–6.2 שנים, הוצעו בריבית מקסימום של 5.7%.

היום עורכת תמר פטרוליום את שלב המכרז הציבורי, שבו היא צפויה לגייס עוד כמה עשרות מיליוני דולרים. עם ההשלמה של הנפקת האג"ח, דלק קידוחים צפויה לפתוח בשלב השני של ההנפקה, שייערך כשבועיים, ובסופו אמורה תמר פטרוליום לגייס עוד 400–450 מיליון דולר בהנפקת מניות (IPO), לפי שווי מבוקש של 1.1 מיליארד דולר לזכויות הנמכרות. התמורה משתי ההנפקות תשמש את תמר פטרוליום לרכישת 9.25% מהזכויות של דלק קידוחים בתמר.

את ההנפקה של תמר פטרוליום מובילה לידר הנפקות בהשתתפותן של ברק קפיטל חיתום, אקסלנס חיתום ודיסקונט חיתום, ווליו בייס ומנורה. את השלב השני (הנפקת המניות) ילוו בנקאי ההשקעות JPMorgan ו-HSBC. הבנקים הזרים, שהובילו את המהלכים הפיננסיים המרכזיים של דלק קידוחים בשוקי ההון בעולם, היו אחראים על כתיבת התשקיף באנגלית, והובלת הרואד שואו — סבב מצגות מול גופים מוסדיים ומשקיעים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker