ראיון |

טרור? ברקזיט? בורסת לונדון יציבה - ומתחזקת: "אנחנו גוף גלובלי - והמשקיעים מכירים בכך"

למרות הברקזיט, מדד המניות הבריטי קרוב לשיא, ההנפקות נמשכות - ומניית מפעילת הבורסה של לונדון זינקה ביותר מ–50% בשנה מנכ"ל הבורסה, ניקיל ראתי, מציג חזון ירוק, גלובלי וטכנולוגי: "אנו מנסים לבנות סביבה תומכת בכמה מדינות, ישראל היא מרכז טכנולוגי מלהיב"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקיל ראתי, מנכ"ל החברה שמפעילה את הבורסה של לונדון
ניקיל ראתי, מנכ"ל החברה שמפעילה את הבורסה של לונדוןצילום: בלומברג
אורי תומר
אורי תומר

לפני שבועיים ציינו בבריטניה שנה למשאל העם שבו בחרו אזרחי הממלכה להתנתק מהאיחוד האירופי. מאז המשאל הרעידו את הפוליטיקה העולמית עוד כמה זעזועים — כמו הבחירה בדונלד טראמפ לנשיאות בארה"ב, והבחירות בבריטניה עצמה, שאמנם לא הובילו לחילופי שלטון, אבל עירערו את מעמדה של ראשת הממשלה, תרזה מיי, שעברה לגור ברחוב דאונינג 10 בעקבות משאל העם.

המשא ומתן על היפרדות בריטניה מהאיחוד נמצא כנראה רק בשלבים מוקדמים, אבל בתוך ענן האי־ודאות שאופף את האי הבריטי יש מוסד מרכזי שדווקא משדר יציבות — ומתחזק: הבורסה הבריטית. מניית LSEG, קבוצת החברות שמפעילה את הבורסה של לונדון, עלתה ביותר מ–50% ב–12 החודשים האחרונים. העלייה הזאת מפתיעה לאור האזהרות הרבות ששיגרו הכלכלנים לפני משאל העם הבריטי על פגיעה קשה בבורסה במקרה של ברקזיט. הראלי של המניה הוא ביטוי לאמון מפתיע של המשקיעים — גם לנוכח העובדה שאחד המהלכים האסטרטגיים המשמעותיים שהובילו ראשי הקבוצה, מיזוג עם הבורסה בפרנקפורט, נחסם על ידי הרגולטורים האירופיים.

ניקיל ראתי, מנכ"ל החברה הבת בקבוצת LSEG, שמפעילה את הבורסה בלונדון, ביקר לפני כשבועיים בישראל — יממה לאחר שעוד צרה הקשורה ליחסים הפיננסיים בין הארגון שבניהולו לאירופה עלתה לכותרות: מהלך שמובילים באיחוד כדי להעביר פעילות של סליקת נגזרים מלונדון למוסדות פיננסיים ברחבי היבשת.

נראה שזה לא ממש ריגש את המשקיעים במניית LSEG, אף שהבוס של ראתי, מנכ"ל הקבוצה חוויאר רולה, איים כי העברת הפעילות תגרום לזינוק בעמלות שישלמו הסוחרים בנגזרים. אולי בגלל הדו"חות הכספיים שפירסמה במקביל הבורסה של לונדון, שהציגו עלייה ברווחים וההכנסות, בהמשך לדו"חות הקודמים.

זאת הפעם השנייה בתוך פחות משנה שראתי מגיע לתל אביב. בשיחה שקיים TheMarker בביקור הקודם, בספטמבר, הוא ניסה לעודד חברות ישראליות להירשם למסחר בלונדון, או לפחות להצטרף לתוכנית ההאצה ELITE, שכוללת כבר תשע חברות מישראל. לאור השיפור שחל מאז בביצועי הבורסה הלונדונית — וגם העלייה במדד המניות המוביל שלה FTSE 100 — נראה שהפעם מלאכת השכנוע תהיה קלה יותר. גם הזמן שחלף מאז משאל העם יאפשר לראתי למצוא אוזן קשבת לשיווקה של לונדון כבורסת הבית של עוד חברות ישראליות.

בורסה, סליקה, מדדים ושירותי מידע

"אכן היו אירועים פוליטיים משמעותיים בשנה האחרונה, ובשנה־שנתיים הקרובות יתקיימו מגעים בנוגע לברקזיט, ואנחנו עוקבים אחריהם מקרוב", הוא אומר כעת. "אבל השווקים בלונדון הצליחו להפגין חוסן משמעותי. אנחנו רואים חברות מכל העולם ממשיכות לגייס הון בלונדון. המיזוג עם הבורסה הגרמנית היה עבורנו פרויקט משמעותי, אבל עברנו הלאה — אנחנו מסתכלים אל העתיד באופטימיות וביטחון".

גם אם עננת הברקזיט לא התפוגגה, נראה שבינתיים המשקיעים שותפים לאופטימיות של ראתי. זה ניכר גם במדד FTSE 100, שטיפס בכ–13% ב–12 החודשים האחרונים. התחזקות הליש"ט באחרונה מול הדולר, אחרי ההיחלשות על רקע משאל העם, שיפרה גם את התשואה הדולרית של המדד הבריטי, ל–11% בשנה האחרונה.

קבוצת LSEG נוסדה לפני עשור, לאחר שהבורסה הוותיקה של לונדון התמזגה עם הבורסה של מילאנו. הקבוצה כוללת בין שלל פעילויותה את LSE plc, החברה הבת שמפעילה את הבורסה המקומית, את חברת הסליקה LCH, ואת חברת המדדים והמידע הפיננסי פוטסי־ראסל — שיחד עם שירותי מידע נוספים של הקבוצה מרכיבה את המגזר שאחראי למרבית ההכנסות של הקבוצה (38%).

שווי השוק של הקבוצה מגיע ל–12.8 מיליארד ליש"ט (57 מיליארד שקל), לעומת 2.7 מיליארד ליש"ט לפני חמש שנים. קפיצת השווי קשורה ישירות לתוצאות הפיננסיות: LSEG רשמה הכנסות של 1.6 מיליארד ליש"ט ב–2016, לאחר צמיחה הדרגתית מ–2011, אז הסתכמו הכנסותיה ב–667 מיליארד ליש"ט — ואנליסטים מעריכים כי הן יטפסו ל–1.8 מיליארד ליש"ט ב–2017. הרווח הנקי שלה הגיע ל–152 מיליון ליש"ט ב–2016 (תחזית האנליסטים ל–2017 היא לרווח של 363 מיליון ליש"ט).

עוברים דרך לונדון

ראתי אופטימי גם לגבי הכלכלה הבריטית, אם כי הוא אומר שמקור העוצמה של הבורסה הלונדונית הוא מעמדה הגלובלי האיתן והמבנה המבוזר שלה. "אנחנו גוף גלובלי, והעסקים שלנו פועלים במדינות רבות — באירופה, בצפון אמריקה ויותר ויותר גם באסיה — ובתחומים רבים, והמשקיעים שלנו מכירים בכך", הוא אומר.

בורסת לונדוןצילום: בלומברג

אז האזהרות ששמענו לפני הברקזיט היו מוגזמות?

"אני יכול להעיד רק על העסק שאני מחובר אליו, הבורסה הלונדונית. מתחילת 2017 היו לנו 37 הנפקות ראשוניות, שגייסנו בהן 3.5 מיליארד ליש"ט. היו לנו גיוסי הון של חברות מווייטנאם, הודו וצפון אמריקה. אחת מקרנות הגידור הנסחרות הגדולות ביותר, פרשינסקוור, שמנוהלת בידי ביל אקמן, הגיעה לשוק הלונדוני באחרונה. גם בנקים מגוש היורו באים לגייס הון בלונדון ומעבירים את הרישום המרכזי שלהם אלינו. הבנק של קפריסין העביר אלינו בינואר את הרישום המרכזי שלו; נהפכנו למרכז המועדף למסחר באג"ח הודיות נקובות ברופי (מסאלה בונדס); וגם הרבה גיוסי הון לתשתיות בהודו — לתחנות כוח ולכבישים — עוברים דרך לונדון".

המשקיעים והמנפיקים לא חוששים משינויים פוליטיים?

"תעשיית הבורסות העולמית היא תחרותית מאוד. השנה האחרונה הוכיחה כי היתרונות שהזכרתי קודם חשובים למשקיעים, ואנחנו ממשיכים באותו כיוון. אחד הפרויקטים המשמעותיים שלנו נוגע לקשר בין הבורסות בלונדון ובשנחאי, ואנחנו מאמינים שזה חיבור שיכול להיות משמעותי עבור שוקי ההון העולמיים. חברת המדדים שלנו, פוטסי ראסל, היא מחברות המדדים הגדולות בעולם, ויש לה שותפויות עם בורסות אחרות בעולם, ולא רק עם הבורסה שלנו".

בעקבות הבחירה בברקזיט ובהמשך בטראמפ פרשנים פוליטיים וכלכליים מעריכים כי קובעי המדיניות בלונדון ואנשי הפיננסים שלה ישאפו להתקרב לארה"ב — וליצור ברית אנגלוסקסית, שתהיה תחליף לקשר עם אירופה. אלא שהפרויקטים שמקדמים ראתי ועמיתיו והחזון שהם מציגים — יוצרים את הרושם שיש מרחק עצום בינם לבין טראמפ ואנשיו. כשראתי מתאר את העתיד של הבורסה בלונדון, הוא מדבר על גלובליות, חדשנות ואיכות סביבה — תחומים שטראמפ מפגין זלזול בהם.

"בשנה שעברה השקנו מרכז גלובלי ליזמות בת־קיימא. אנחנו מנסים לתרום לפיתוח התחום הזה — למשל באג"ח ירוקות (שמממנות פרויקטים מועילים לסביבה, א"ת). אנחנו גם בית לגיוס של קרנות אנרגיה מתחדשת — כמה קרנות כאלה גייסו אצלנו יחד מיליארדי דולרים, ויש לנו גם תעודות סל של אנרגיה ירוקה. בתחום המידע השקנו את פלטפורמת הכלכלה מופחתת הפחמן, שעוקבת אחר התרומה להכנסות של 90% מהחברות הציבוריות בעולם ממקורות אנרגיה ירוקים. זה תחום שמלהיב את המשקיעים.

"אנחנו גם מפתחים נוכחות משמעותית באפריקה. קבוצת הבורסה של לונדון ייסדה חברת ייעוץ שעובדת על כמה פרויקטים שתומכים בפיתוח של שוקי ההון האפריקאיים, שיש להם קשרים עמוקים עם הבורסה בלונדון. ממש באחרונה השקנו את מסע הפרסום Companies To Inspire Africa, שחוגג את היזמות ברחבי היבשת. יש לנו שותפות עם הבורסה במרוקו, ואנחנו מחדשים גם שם על ידי השקה של פלטפורמות שתומכות בגיוס הון פרטי".

גישה לקהילה גדולה של משקיעים

אתה מתעניין בענף הטכנולוגיה הישראלי, אבל הבורסה הישראלית מתקשה לשכנע חברות היי־טק להירשם בה. כשהן קטנות, הן מעדיפות להסתמך על קרנות הון־סיכון, וכשהן נהפכות לגדולות ורווחיות — את נאסד"ק. איך אתם מתמודדים עם זה?

"אני חושב שזאת נקודה חשובה. ישראל היא אחד המקומות המלהיבים בעולם בכל הנוגע למו"פ וחדשנות. אני חושב שבטווח הארוך החברות האלה יזדקקו למימון בכל מיני דרכים, וזה נורמלי שבשלב הזה יהיו להם משקיעי הון סיכון ואנג'לים. בזמן הנכון, שוק ההון עשוי להתאים לכמה מהחברות האלה. אחת מההנפקות הראשוניות הגדולות שהיו לנו השנה היתה של חברת התוכנה אלפא (שעוסקת בגידור עסקות מט"ח, א"ת). היא עוררה עניין רב בקרב המשקיעים בזכות הטכנולוגיה והחלוציות בשיטות העבודה שלה.

"המאמץ שלנו הוא לבנות סביבה עסקית תומכת בכל המדינות שבהן אנחנו פועלים. הבחירה של חברה בפלטפורמה תתבסס בסופו של דבר על הנסיבות הספציפיות.

"אנחנו מנסים להבטיח שבחברות מבינים את היתרונות הטמונים בלהיות חברה ציבורית — מבחינת ממשל תאגידי, גישה לקהילה גדולה של משקיעים, ונזילות התמריצים שזה מספק לעובדים, שיכולים להשתתף בדרך זו בצמיחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker