הזיהום בנחל אשלים: בעל מניות בכיל נערך להגשת תביעה נגד דירקטורים ומנהלים בחברה

על פי הבקשה, קיימות ראיות לכך שנושאי המשרה הבכירים ברותם ובכיל התרשלו בהטמעת מנגנוני בקרה סבירים

יורם גביזון
השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היום
השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היוםצילום: המשרד להגנת הסביבה

הזרמת 100 אלף מ"ק של חומצות לנחל אשלים מאחת מבריכות אידוי השפכים של חברת רותם אמפרט, מקבוצת כיל, מניעה מהלכים משפטיים לא רק מצד המשרד להגנת הסביבה, אלא גם ביזמת בעלי המניות של החברה.

עדי שפרעם, בעל 370 מניות בחברת כיל, הגיש היום (ג') באמצעות משרד עורכי הדין איידן תירוש ושות', בקשה לגילוי ועיון במסמכיה של כיל. מדובר בהליך מקדמי לפני הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת - תביעה שבה בעל מניות תובע בשם החברה את נושאי המשרה שלה. הבקשה הוגשה על פי סעיף 198 א' לחוק החברות, שקובע שמי שרשאי להגיש תביעה נגזרת רשאי גם לבקש מבית המשפט שיורה לחברה לגלות לו מסמכים הנוגעים לסוגייה שבעניינה מתבקשת התביעה הנגזרת.

שפרעם מבקש לעיין בדו"חות שנערכו ביחס לתקינות בריכות אידוי השפכים והסוללות שלהן ב-10 השנים האחרונות, ובמסמכים שמעידים על התחזוקה של התשתיות והמתקנים של בריכות אלו. מסמכים נוספים שבהם מבקש שפרעם לעיין, הם פרוטוקולים של ישיבות כיל וישיבות רותם אמפרט נגב. מדובר בישיבות שבהן נדונו גורמי הסיכון לחברה כתוצאה מהפעלת בריכות האידוי, הנהלים שיש לקבוע לצורך עמידה בהוראות החוק שחלות על החברות בהפעלת בריכות האידוי, והאמצעים שיש להפעיל לצורך בקרה על יישום נהלים אלה ב-10 השנים האחרונות.  

שפרעם, באמצעות עורכי הדין עידן איידן, דוד תירוש, ועידו דיין, טוען כי קיימת תשתית ראייתית ראשונית לכך שנושאי המשרה הבכירים ברותם ובכיל התרשלו בהטמעת מנגנוני בקרה סבירים, שהיו יכולים להבטיח את ציות רותם אמפרט להוראות החוק שאוסרות על זיהום הסביבה. לטענתו, מעשי ומחדלי נושאי המשרה הבכירים בכיל וברותם גרמו לנזקים חמורים לחברות. אמנם בשלב זה טרם התגבשו הנזקים במלואם - אך כבר ברור כי מדובר בנזקים כספיים משמעותיים, שכוללים את עלות תיקון בריכות אידוי מי הגבס, עלויות ניקוי ושיקום נחל אשלים ונפילת מחיר המניה.

שפרעם מציין שאנליסטים בשוק ההון סיפקו אינדיקציות ראשוניות לנזק שנגרם לחברה. לאומי שוקי הון אמדו את העלות המקסימלית של הדליפה במפעל רותם בנפילה של 10 מיליון דולר ברווח התפעולי וב-100 מיליון דולר להוצאות שיקום וקנסות.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker