אחרי שהפסיד 130 מיליון שקל: אבי ברנמילר מנפיק חברה לפיתוח מערכות לאגירת אנרגיה

האיש שמכר את סולל לסימנס ב–2009 תמורת 418 מיליון דולר, מנסה להנפיק את החברה לפי שווי של 225 מיליון שקל ■ ברנמילר השקיע חלק ניכר מהאקזיט, בסך של 40 מיליון דולר, בחברה שעד כה לא ייצרה הכנסות וצברה הפסד של 180 מיליון שקל בחמש שנים

יורם גביזון
אבי ברנמילר, מנכ"ל ויו"ר החברה
אבי ברנמילר, מנכ"ל ויו"ר החברהצילום: אליהו הרשקוביץ

אבי ברנמילר ממעט להופיע באתרים ובעיתונים הכלכליים באחרונה, אבל לקראת סוף 2009 הוא נחשב אחד מכוכבי האנרגיה החלופית. ברנמילר, מנכ"ל חברת סולל והבעלים של 10% ממניותיה, הוביל את מכירת החברה לענקית ציוד האנרגיה הגרמנית סימנס תמורת 418 מיליון דולר.

זאת היתה תקופת הזוהר של האנרגיה החלופית. בסימנס חשבה שהטכנולוגיה התרמו־סולרית תסלול את דרכה לפרויקטי ענק, וברנמילר היטיב להפיק את המקסימום מההייפ — לאחר שבינואר 2008 נבחר כאחד המנכ"לים המצטיינים של תעשיית ההיי־טק הישראלית, לצדו של גיל שויד, ממייסדי צ'ק פוינט ומנכ"ל החברה.

שלוש שנים מאוחר יותר סגרה סימנס את מפעלה של סולל בבית שמש, מחקה את השקעתה בחברה, ופיטרה 350 מ–400 עובדיו. ברנמילר, שנותר עם סכום נאה של 40 מיליון דולר בכיסו, החליט לצאת לדרך חדשה בשוק האנרגיה, וב–2012 הקים את ברנמילר אנרג'י שמפתחת מערכת לאגירה אנרגיית חום. מערכת זו מסייעת ליצרניות של אנרגיה מתחדשת, למשל אנרגיה פוטו־וולטאית ואנרגיית רוח, לייצב את אספקת החשמל, להבטיח זמינות במשך כל שעות היממה, ולהקטין את הצורך בהקמת תחנות כוח הפועלות על משאבים פוסיליים, כמו מזוט, סולר וגז — ובכך מגבות את אספקת החשמל התנודתית מתחנות כוח של אנרגיה מתחדשת.

ברנמילר אנרג'י מתהדרת בכך שהטכנולוגיה שלה פורצת דרך, מוגנת פטנט, ונבחנה בידי EIB, אחד הבנקים הגדולים בעולם למימון תשתיות. לפי החברה, עלות ההתקנה של כל קילו־ואט באמצעות הטכנולוגיה שהיא מספקת נמוכה בשיעור של 60%–90% מטכנולוגיות מתחרות.

תחנת הכוח של ברנמילר אנרג'י בפארק תעשיות רותם
תחנת הכוח של ברנמילר אנרג'י בפארק תעשיות רותםצילום: אליהו הרשקוביץ

עוד מסבירים בחברה כי המודל העסקי שלה מבוסס על פתרונות אנרגיה שהיא מספקת לא רק ליצרני אנרגיות מתחדשות, אלא גם ליצרני תחנות כוח שמחוברות לרשת חשמל, וליצרני תחנות כוח שאינן מחוברות לרשת וכן קוגנרציה לתעשייה. ברנמילר אנרג'י מקדמת שני מתקני פיילוט לייצור חשמל משילוב של אנרגיה מתחדשת וגז טבעי, בהספק של 1.5 מגה־ואט ושל 10 מגה־ואט, לצורך מכירת חשמל לחברת החשמל.

הבעיה העיקרית של ברנמילר אנרג'י היא לקוחות, כלומר היעדרם. וכשאין לחברה לקוחות, ברנמילר נאלץ לממן את החברה ממקורותיו.

ברנמילר אנרג'י שורפת מזומנים

זאת אינה מלאכה פשוטה, בהתחשב בקצב שריפת המזומנים של ברנמילר אנרג'י — שמעסיקה 30 עובדים, כ–75% מהם מהנדסים. בשלב זה, לאחר שהעמיד לחברה הלוואות של 131 מיליון שקל, ולאחר שהחברה שהקים לפני חמש שנים וחצי לא ייצרה הכנסות, וצברה הפסד של 179 מיליון שקל וגירעון של 117 מיליון שקל בהונה העצמי — פונה ברנמילר לציבור בהצעה להיות שותף.

ברנמילר אנרג'י פירסמה טיוטת תשקיף להנפקת מניות. לפי הערכות, החברה מבקשת להנפיק 25% ממניותיה לפי שווי חברה של 200–250 מיליון שקל לפני ההשקעה. זהו יעד מאתגר וכלל לא פשוט בהתחשב בשוק ההנפקות הצונן ובתוצאות העסקיות של החברה.

תמורת ההנפקה מיועדת למימון רכיב ההון העצמי במיזמים למכירת אנרגיה, כמו תחנת הכוח רותם 1 בעלות של 60 מיליון שקל ורותם 2 בעלות של 350 מיליון שקל. השלמת ההנפקה תסייע גם לברנמילר ובניו, ניר ודורון, שכל אחד מהם משמש משנה למנכ"ל.

שלושת הברנמילרים נאלצו להסכים לקיצוץ בשכרם החודשי — מ–88, 32 ו–25 אלף שקל בהתאמה, ל–5,000 שקל בחודש. הצלחת ההנפקה תגרום להעלאה מחודשת בשכרם של אבי ברנמילר ל–88 אלף שקל, ודורון וניר ברנמילר ישודרג ל–50 אלף שקל בחודש.

המימון תלוי במקורות חיצוניים

רואי החשבון של החברה, משרד Pwc קסלמן וקסלמן, מציינים כי הקמת הפרויקטים שהחברה מתכננת תלויה בהשגת מקורות מימון חיצוניים בסכומים משמעותיים בשנים הקרובות, עד להפקת הכנסות והגעה לרווחיות.

עוד מציינים בקסלמן וקסלמן כי בהיעדר הכנסות, החברה תלויה בקבלת מימון לצורך המשך פעילותה השוטפת, ולצורך כך אבי ברנמילר התחייב לתמוך בחברה — כולל במתן מקורות מימון נוספים ודחיית מועד הפירעון של הלוואות בעלים שנתן.

ברנמילר אנרג'י מציינת בתשקיף כי בעל השליטה נתן בחודש שעבר התחייבות משפטית, שניתנת לאכיפה בידי החברה, לתמוך בה במשך 24 חודשים, וכן התחייב להמיר הלוואת בעלים להון מניות, בכפוף להשלמת ההנפקה.

ברנמילר אנרג'י מתייחסת בתשקיף גם לאפשרות שההנפקה לא תושלם. במקרה כזה, ברנמילר התחייב לדחות פירעון הלוואת הבעלים לתקופה של שנתיים לפחות.

משקיעים פוטנציאליים יצטרכו להחליט אם ברנמילר אנרג'י אכן מחזיקה בידיה בטכנולוגיה המובילה בשוק העולמי של אגירת אנרגיה — שוק שצפוי לצמוח מ–2 ג'יגה־ואט מותקנים ב–2015 ל–45 ג'יגה־ואט מותקנים ב–2024 — ולנגוס בנתח משמעותי מהשקעות של 44 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker