בזכות הביצועים - אנרג'יקס תמשוך עוד 80 מיליון שקל מפרויקט נאות חובב

קבוצת המימון של הפניקס, הראל וכלל הרחיבה את המימון בעקבות תוצאות טובות מהצפוי ■ המימון - שיתווסף להלוואות בסך 290 מיליון שקל שיוחזרו עד 2032 - יסייע לממן פרויקטים פוטו־וולטאיים נוספים בהשקעה של 250–300 מיליון שקל

יורם גביזון
השדה הסולארי של חברת אנרג'יקס
השדה הסולארי של חברת אנרג'יקס

ביצועיו הטובים מהצפוי של פרויקט נאות חובב יאפשרו לחברת אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ (70%) למשוך ממנו עוד 80 מיליון שקל שינותבו להשקעות החדשות של החברה.

קבוצת המימון בראשות חברת הפניקס, הראל וכלל ביטוח, שהעמידה בדצמבר 2014 הלוואה של 290 מיליון שקל למימון פרויקט להקמת תחנת כוח בטכנולוגיה פוטו־וולטאית בהספק 37.5 מגה־ואט, הסכימה להרחיב את עסקת המימון בסכום נוסף של 80 מיליון שקל. ההסכמה להרחיב את מימון הפרויקט ניתנה לנוכח יחסי כיסוי החוב הגבוהים שמניב הפרויקט מאז הפעלתו המסחרית בדצמבר 2014.

הפרויקט צפוי היה להניב הכנסות של 42 מיליון שקל בשנה, אך מניב בפועל הכנסות של 44 מיליון שקל. הוצאות התפעול, שהיו אמורות להיות 5–6 מיליון שקל בשנה, התכנסו בפועל ל-3–4 מיליון שקל בשנה. הסכום שיועמד בכפוף לחתימה על הסכם מחייב בין הצדדים יינתן לאנרג'יקס בתשלום אחד, ויישא ריבית שמבוססת על איגרות החוב של המדינה בתוספת מרווח.

הריבית הכוללת הנוכחית על סכום תוספת המימון היא 3.4%. תוספת המימון (קרן וריבית) תיפרע בתשלומים רבעוניים עם היתרה הבלתי מסולקת של עסקת המימון המקורית עד לסוף דצמבר 2032, בהתאם ללוח הסילוקין שיסוכם בין הצדדים.

אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס, אמר שהמימון החדש יסייע לחברה לפתח ולהקים פרויקטים סולריים נוספים בהספק של 70 מגה־ואט ובהשקעה של 250–300 מיליון שקל. לוינגר העריך שהחברה תחבר פרויקטים אלה לרשת החשמל עוד ב–2018.

אנרג'יקס זכתה בפרויקטים אלו בפברואר 2017 במכרז הראשון של רשות החשמל שהתנהל על התעריף בתחום הפוטו־וולטאי בהספק כולל של 235 מגה־ואט.

מכרז זה הוא הראשון מבין שישה שצפויים להתפרסם בשנתיים הקרובות בהספק כולל של עד 1,700 מגה־ואט. אנרג'יקס תזכה לתעריף מובטח של 19.9 אגורות לקוט"ש לתקופה של 23 שנים בגין מכירת החשמל שתייצר מהמתקנים הפוטו־וולטאיים — כך שסך ההכנסות הצפויות מהם מגיע ל–28–33 מיליון של בשנה, והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) שיניבו צפוי להגיע ל–23–26 מיליון שקל בשנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker