האוצר נבהל מסגירת המפעלים? הדולר טיפס בפתאומיות לאחר קביעת השער היציג

לאחר שנקבע שערו היציג של הדולר על 3.493 שקלים - חל זינוק והוא מטפס ב-0.3% אל מעל רמת 3.5 שקלים ■ האוצר ביצע עסקות גידור מסוג דולר-שקל בהיקף של 120 מיליון דולר ■ התעשיינים הזהירו היום כי הדולר החלש יביא לסגירת מפעלים נוספים ולפיטורי עובדים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הדולר נחלש היום (ב') ב-0.086% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.493 שקלים.

לאחר קביעת השער היציג התחולל זינוק פתאומי בשער הדולר שטיפס מעל לרמת 3.5 השקלים, והצביע על התחזקות של 0.3%. זאת בניגוד למגמה היומית של הדולר, שמרבית היום נסחר מתחת לרמת 3.4 השקלים.

הסיבה לזינוק הפתאומי היתה התערבות אגף החשב הכללי במשרד האוצר בשוק המט"ח. חטיבת המימון באגף החשב הכללי במשרד האוצר ביצעה היום עסקות גידור מסוג דולר-שקל בהיקף של 120 מיליון דולר על החוב במטבע חוץ.

החוב במטבע חוץ של ממשלת ישראל עמד בסוף הרבעון הראשון ב-2017 על כ-28 מיליארד דולר, מתוכם הסתכם החוב הדולרי בכ-23 מיליארד דולר, כ-84% מכלל החוב במטבע חוץ של הממשלה לאותו מועד.

שר האוצר, משה כחלון: "הירידה המתמשכת בשער הדולר מביאה לפגיעה בתעשייה המקומית ומחייבת אותנו לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו. במקביל לוועדה לעידוד התעשייה שפועלת בימים אלה ותציג את מסקנותיה בחודש אוגוסט, הנחיתי את הנהלת האוצר להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לתעשיינים באופן מיידי".

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "גידור החוב במטבע חוץ הינו חלק מהתוכנית האסטרטגית של אגף החשב הכללי לצמצום החשיפה למטבע חוץ והגברת הוודאות בחוב הממשלתי ותקציב  הריבית. תוכנית אסטרטגית זו נתמכת בתנאי השוק הטקטיים".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, כי "מפעלים בישראל נסגרים ומפטרים עובדים, כי רבים מהם לא מסוגלים להמשיך לייצא ולהיות תחרותיים. בשער הדולר הנוכחי, התעשיינים הישראלים מתקשים מאוד להמשיך ולפעול. צריך להבין כי התעשייה הישראלית בסכנה, ולא תשרוד עוד הרבה זמן עם שער דולר חלש".

הוא סיפר כי לפני כמה ימים התריע בפני נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ובפני בכירים באוצר כי בקרוב צפוי גל גדול של סגירת מפעלים ופיטורי עובדים, וביקש מהם לפעול באופן מיידי כדי לחזק את הדולר ואת התעשייה הישראלית. 

היורו נחלש ב-0.299% ושערו היציג נקבע על 3.974 שקלים. היין נפל מול המטבע הישראלי ב 1.024% ושערו היציג נקבע על 3.092 שקלים.

דולרים
דולריםצילום: Kim Hong-Ji/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום