דירוג קרנות הנאמנות: בית ההשקעות הצעיר שעקף את כל הגדולים

בית ההשקעות הצעיר מור צמח בהיקף נכסיו ב-31% ל-16 מיליארד שקל, ועקף בסערה את אקסלנס המתכווץ ■ ילין לפידות, שגייס בינואר-יוני 3.4 מיליארד שקל, עקף את פסגות והתייצב במקום השלישי ■ גם אנליסט בלט בגיוסים, ואלטשולר שחם בלט בהיקף הפדיונות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי לוי , מנכ"ל הקרנות ומנהל ההשקעות הראשי במור
אלי לוי , מנכ"ל הקרנות ומנהל ההשקעות הראשי במורצילום: בועז צרפתי

תעשיית קרנות הנאמנות צמחה במחצית הראשונה של 2017 בכ–6%. היקף הנכסים המנוהלים בה היה בסוף יוני 227 מיליארד שקל, לעומת 214 מיליארד שקל בתחילת השנה. הקרנות המסורתיות, המשקיעות במניות ואג"ח בניהול אקטיבי, גייסו כ–12 מיליארד שקל; הקרנות המחקות פדו כ–560 מיליון שקל; ומהקרנות הכספיות נפדו כ–2.4 מיליארד שקל. בסך הכל נרשם בקרנות גיוס כספים נטו של כ–9 מיליארד שקל, ויתרת הגידול נובעת מתשואה שהושגה בנכסים המנוהלים.

במחצית הראשונה של 2017 גייסו קרנות אג"ח כללי כ–11.6 מיליארד שקל, הרבה מעל לקרנות המנייתיות — שגייסו במחצית רק 4.3 מיליארד שקל.

אמיר גיל, פסגות
אמיר גיל, פסגותצילום: גיא חמוי

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

המגמה הבולטת ביותר בחצי השנה האחרונה היא מעבר של כספים מהחברות הגדולות בענף לבתי השקעות המתמחים בניהול כסף. המשמעות היא שהציבור מצביע ברגליים ומעביר את כספו לגופי ההשקעות שיש להם ביצועים טובים יותר ותשואות גבוהות יותר. החברות הגדולות שמספקות "סופרמרקט של פתרונות פיננסיים" הולכות ומאבדות ממעמדן.

מבין אלה בלט לטובה במיוחד בית ההשקעות מור, הנשלט על ידי יוסי לוי ומנוהל על ידי בנו אלי לוי. חברת הקרנות של מור גייסה במחצית השנה 3.8 מיליארד שקל, והיקף הנכסים המנוהל על ידיה הגיע ל–15.9 מיליארד שקל — גידול של 31% ב–6 חודשים בלבד. בזכות הגידול בהיקף הנכסים עקף מור במחצית הראשונה את חברת ניהול קרנות הנאמנות של אקסלנס, שמנוהלת על ידי אמיר גיל. אקסלנס איבדה במחצית השנה נכסים בהיקף של 2.4 מיליארד שקל, וכעת מנהלת 11.9 מיליארד שקל בלבד. קצב הגיוסים הנוכחי של מור מעמיד אותו קרוב לליגה של הגדולים, במרחק של פחות ממיליארד שקל מהראל.

במקום השני מבחינת היקף הגיוסים ניצבת חברת הקרנות ילין לפידות עם גיוסים של 3.4 מיליארד שקל במחצית השנה, והיקף נכסים של 25.7 מיליארד שקל. בכך עקף ילין לפידות את בית ההשקעות פסגות שירד למקום הרביעי עם 24.1 מיליארד שקל. בית השקעות נוסף שבלט במחצית הראשונה הוא אנליסט, שקלט 2.2 מיליארד שקל, והוא מנהל כעת נכסים בהיקף של 8.2 מיליארד שקל — גידול של 36%. הכוכבת המגייסת של השנה שעברה, חברת הקרנות איילים, הסתפקה במחצית בגיוס של כ–650 מיליון שקל ל–10.3 מיליארד שקל — גידול של כ–6%. את הקפיצה היחסית הגדולה ביותר רשם בית השקעות רוטשילד שגייס מתחילת השנה 1.1 מיליארד שקל והגיע להיקף נכסים של 3.3 מיליארד שקל – גידול של כ–50%. כשליש מהנכסים של רוטשילד מרוכזים בקרן אחת: רוטשילד אג"ח +10%מניות.

במקום הראשון בגיוסים: מור קרנות נאמנות מנהלי הקרנות שבלטו לחיוב ולשלילה בגיוסים מתחילת השנה

את רשימת הפדיונות הגדולים מאיישת חברת הקרנות של אלטשולר שחם, שממנה נגרעו במחצית 2.9 מיליארד שקל. למרות הפדיונות נותרה אלטשולר בצמרת עם היקף נכסים של 20.6 מיליארד שקל בזכות רכישת קרנות הנאמנות של מנורה מבטחים. במקום השני מבחינת פדיונות נמצאת חברת הקרנות של אקסלנס. אקסלנס, שנבלע לפני כשנה בחברת האם, הפניקס, ממשיך לסבול ממומנטום פדיונות ואולי גם חולשה בניהול. באחרונה גם פרש מהחברה המנכ"ל, עוזי דנינו. את שלישיית הפודים הגדולים מתחילת השנה סוגרת הראל פיננסים עם פדיונות של כ–1.1 מיליארד שקל.

יוני של אג"ח

ביוני, השווקים בישראל ובארה"ב היו רגועים יחסית, בעוד שבאירופה ובמזרח הרחוק נרשמו עליות. איגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות סיכמו את החודש במגמה שלילית. בעקבות המגמה השלילית בשוקי האג"ח, קצב הגיוסים בקרנות המסורתיות פחת והסתכם בכ–1.7 מיליארד שקל, לעומת גיוס של כ–2.9 מיליארד שקל במאי.

לפי הערכות של מיטב דש, הקטגוריות המגייסות ביותר היו אג"ח כללי (1.4 מיליארד שקל) וקרנות אג"ח קונצרניות (290 מיליון שקל). תעשיית קרנות הנאמנות כולה גייסה 1.6 מיליארד שקל.

בקרנות הכספיות נרשמו פדיונות של 135 מיליון שקל, הקרנות המחקות גייסו 115 מיליון שקל ועיקר הגיוס, 1.8 מיליארד שקל, נרשם בקרנות המנוהלות.

בתחום האג"ח בלטו קרנות בקטגוריית "אג"ח כללי", בעיקר אלה שלהן חשיפה מנייתית כגון קרנות 10/90, 20/80. תחום זה קלט ביוני 1.4 מיליארד שקל.

שינויים בצמרת: ילין לפידות טיפס למקום השלישי
גיוסים/פדיונות, במיליוני שקלים

איגרות החוב הקונצרניות סיכמו את יוני במגמה שלילית: מדדי תל־בונד הבכירים (20,40,60) רשמו בחודש שעבר תשואה שלילית של עד 0.7%. למרות ירידות השערים, קרנות האג"ח הקונצרניות גייסו ביוני כ–290 מיליון שקל. במחצית הראשונה של השנה קרנות אג"ח קונצרניות רשמו גיוסים גבוהים מאוד של כ–3.3 מיליארד שקל.

מגמת פדיונות נרשמת גם בקרנות הכספיות מעוטות התשואה, אם כי קצב הפדיונות אצלן נחלש מעט. במחצית הראשונה של השנה פדו הקרנות הכספיות 2.6 מיליארד שקל; ואילו ביוני הן פדו כ–135 מיליון שקל לעומת פדיון של 265 מיליון שקל במאי.

מדדי ת"א 90 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה שלילית של כ–5.3% וכ–0.5% בהתאמה, ואילו מדד ת"א 35 עלה ב–1%. הקרנות המנייתיות גייסו ביוני את הסכום הנמוך ביותר מתחילת השנה: 180 מיליון שקל בלבד. זאת, לעומת גיוס של כמיליארד שקל במאי.

במחצית הראשונה של השנה הקרנות המנייתיות נהנו מעלייה מתמשכת במדדי המניות הגלובליים, שתרמו לגיוס מצטבר של כ–4.3 מיליארד שקל.