סלינגר וכחלון קורצים לחברות הביטוח הדיגטליות: יאשרו הקלות בקבלת רישיון

ברשות שוק ההון מעריכים כי הפחתת ההון הנדרש לקבלת רישיון תעודד את כניסתן של חברות ביטוח חדשות לשוק

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר, ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
דורית סלינגר, ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אייל טואג

שר האוצר, משה כחלון, והמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, פירסמו היום (א') הוראות חדשות שאמרות להקל על קבלת רישיון מבטח בישראל. התקנות החדשות מפחיתות משמעותית את דרישות ההון העצמי המזערי הנדרש לקבלת רישיון מבטח.

כיום על מנת לקבל רישיון מבטח בתחום הביטוח הכללי נדרש המבקש להציג הון של 59 מיליון שקל ואילו בתקנות החדשות הוא יידרש רק להון של 10 מיליון שקל. בתחום ביטוח החיים, נדרשו החברות עד כה להציג הון עצמי של 52 מיליון שקל, לעומת התקנות החדשות שדורשות הון עצמי של 15 מיליון שקל. חברה שעוסקת בתחום ביטוח חיים וכללי נדרשה עד כה להציג הון של 89 מיליון שקל. בעקבות התקנות החדשות יידרשו אותן חברות להציג רק 25 מיליון שקל.

ברשות שוק ההון מעריכים כי הפחתת ההון הנדרש לקבלת רישיון תעודד את כניסתן של חברות ביטוח חדשות לשוק, ביניהן גופים מבוססי חדשנות טכנולוגית שיתרמו להגדלת היצע המוצרים והפחתת מחיריהם עבור ציבור המבוטחים. עוד ציינו ברשות כי המהלך הוא חלק מיישום משטר ההון סולבנסי 2 על חברות ביטוח בישראל, והסכומים שנקבעו בו דומים לסכומים שנהוגים בכל מדינות האיחוד האירופי.  

משטר ההן ההון סולבנסי 2 מחייב את חברות הביטוח להעמיד את ההון העצמי שלהן לפי הסיכונים אותם הן לוקחות במסגרת מכירת פוליסות הביטוח שלהן. לפיכך, הדרישה להון עצמי מזערי יכולות להיות נמוכות מבעבר.

סלינגר כבר התבטאה לא פעם כי היא היתה שמחה לראות בשוק המקומי חברות ביטוח טכנולוגיות, דוגמת למונייד, שמשנות את אופן התנהלות הענף מהיסוד. לא עוד סוכן ביטוח שמחתים על פוליסה מורכבת ואז בעת התביעה עוברים ימים רבים עד שהתובע מקבל את מה שמגיע לו, אלא מערכת דיגיטלית שהכל מבוצע בה במחשב, כולל הגשת התביעה והתוצאה, מרגע הגשת התביעה ועד לקבל התשלום הכספי בניכוי השתתפות עצמית עוברות שלוש שניות.

למונייד היא חברת ביטוח במדינת ניו יורק שהחלה לפעול שמה בספטמבר 2016 ובכוונתה להתרחב למדינות נוספות בארה"ב. החברה פיתחה מוצר טכנולוגי־צרכני בתחום הביטוח, הפועל במודל של עמית לעמית (p2p).

החל מהרישום ועד להגשת התביעה התפעול נעשה דרך האתר או באפליקציה בסמארטפון. הפלטפורמה פועלת בעזרת בוטים (תוכנות המיועדות לאסוף מידע או לבצע פעולות בדרך של חיקוי משתמש רגיל) ומודלים של למידת מכונה. בחברה מציינים כי לבוט, שעמו נמצא הצרכן בקשר, יש אפשרות לשלם תביעה ללא כל התערבות של אדם.

מודל ההענות של החברה עמד למבחן בתחילת השנה. ברנדון, לקוח של למונייד, גילה כי מעיל הפוך היקר שלו (979 דולר) נגנב או אבד. מרגע שברנדון הגיש את התביעה כנגד החברה עברו שלוש שניות עד שהכסף היה בחשבונו לאחר ניכוי השתתפות עצמית.

השר כחלון אמר כי: "מדובר בצעד נוסף במסגרת המאבק שלנו להפחתת הרגולציה, הבירוקרטיה והריכוזיות במשק. הגיע הזמן לפתוח את השוק לשחקנים טכנולוגיים מהדור החדש שיהוו זריקת מרץ לתחרות בענף".

המפקחת על הביטוח סלינגר ציינה כי: "הפחתת חסמי הכניסה תתרום לקידום התחרות בשוק הביטוח הישראלי. כניסתן של חברות חדשות, מבוססות טכנולוגיה וחדשנות שיציעו מוצרים חדשים, יתרמו לפיתוח שוק הביטוח בישראל לרווחת ציבור המבוטחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker