אל על נלחמת על שוק הלואו קוסט: תרכוש את ישראייר תמורת 24 מיליון דולר

אל על תשלם 24 מיליון דולר במזומן ו-25% ממניות סאן דור, שתמוזג עם ישראייר ■ ישראייר תמכור את המטוסים שבבעלותה לצדדים שלישיים ■ העסקה תלויה, בין היתר, באישור הממונה על ההגבלים ובכך שישראייר תחתום על הסכם קיבוצי עם טייסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בואינג 787 של אל על

בתום חודשים ארוכים של משא ומתן נחתם הסכם הבנות לעסקת המיזוג בין חברת סאן דור שבבעלות אל על לבין חברת ישראייר שבבעלות אי.די.בי תיירות. על פי ההסכם סאן דור תרכוש את הבעלות המלאה בישראייר תמורת מזומן בשווי ההון העצמי של ישראייר בסוף 2017 ולא יותר מ-24 מיליון דולר במזומן, והקצאת 25% ממניותיה של סאן דור לאי.די.בי תיירות. חלק מהסכום במזומן שתשלם סאן דור יועמד כהלוואה לאי.די.בי פיתוח וחלקו יועמד כהשקעה של סאן דור בישראייר.

טרם השלמת העסקה תמכור ישראייר את המטוסים שבבעלותה בעסקת sale & lease back לצד שלישי, כשאל על התחייבה שהעסקה תושלם בתמורה של לא פחות מ-70 מיליון דולר. המטוסים יוחכרו מחדש לישראייר, כשלאל על תינתן אופציה לרכוש את המטוסים בתנאי העסקה - במידה שבתוך פרק זמן מסוים ממועד קבלת אישור הממונה על ההגבלים העסקיים לא ייחתם הסכם מחייב למכירתם לצד שלישי. אל על תקבל אופציה לרכוש את אחזקתה של אי.די.בי תיירות בסאן דור (25%), ואי.די.בי תיירות תקבל אופציה לחייב את אל על לרכוש מניות אלו במחיר ובתנאים שייקבעו בהסכם בעלי המניות, שייחתם בין אל על לאי.די.בי תיירות.

השלמת העסקה מותנית בתנאים מסוימים, כשהמהותיים ביניהם הם אישור הממונה על רשות ההגבלים העסקיים; כי ההון העצמי של סאן דור וההון העצמי של ישראייר לא יהיו שליליים; השלמת עסקת המכירה וההחכרה מחדש של מטוסי ישראייר; וחתימה של ישראייר על הסכם עבודה קיבוצי עם טייסיה בעקבות פקיעת ההסכם הנוכחי.

אל על הגישה את הודעת המיזוג לצד חוות דעת של הכלכלן מנחם פרלמן, מי שהיה כלכלן ראשי ברשות ההגבלים העסקיים בעבר. החברות יטענו בפני רשות ההגבלים כי תחומי החפיפה בפעילות החברות מועטים – כשישראייר משקיעה בחבילות תיירות ופיתוח מודל לואו קוסט וקווים קצרים, בעוד אל על פועלת בעיקרה בקווים הרחוקים. UP, מותג הלואו קוסט של אל על, לא הצליח לפעול באופן תחרותי של ממש מול חברות הלואו קוסט ליעדים הקצרים.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, שימשה בעבר כראש מחלקת ההגבלים במשרד עורכי הדין מיתר ושות', שמייצגת את אל על בעסקה, והייתה מעורבת בראשית התהליך בייצוג אל על. סביר אם כן כי הלפרין תהיה מנועה מלבחון עסקה זו, ולפי ההערכות מי שיעשה זאת יהיה היועץ המשפטי עו"ד אורי שוורץ. אי.די.בי תיירות יוצגה בעסקה בידי עו"ד עידו צמח ממשרד גולדפרב זליגמן ועורכת הדין מזור מצקביץ, במשרד מ. פירון ושות', שטיפלה בתחום ההגבלים בעסקה. את אל על ייצגו עורכי הדין דן שמגר ואריאל עמינצח ממשרד מיתר ושות', בתחום ההגבלים העסקיים, עו"ד ניבה ברג-לבנת.

השמיים פתוחים והתחרות הגוברת

מטוס ישראיירצילום: אלון רון

עם הפיכתה של אל על לחברה ציבורית ורכישתה על ידי חברת כנפיים, שבבעלות משפחת בורוביץ, נאלצה החברה להתמודד בשוק התחרותי. הדבר ניכר במיוחד מאז יישום רפורמת השמיים הפתוחים ב-2012 מול האיחוד האירופי, מהלך שאיפשר את כניסתם של שחקנים חדשים והגברת תדירויות הטיסות לישראל מיעדים שונים באירופה. לצד העלייה בתנועות בנתב"ג, אל על התקשתה לשמור על נפח הפעילות שלה.

מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס צפוי לשמש כמנכ"ל החברה הממוזגת, כשלזכותו נזקף השינוי האסטרטגי שהוביל את ישראייר מחברת תעופה לחברת תיירות. מהלך זה איפשר לחברה להרחיב את הכנסותיה ממכירת חבילות תיירות ולחזק את התחרותיות שלה בענף מול חברות התעופה. כך, תוכל אל על לשווק מושבים בתפוסה דלה, וישראייר תרחיב את היצע היעדים.

ההנחה היא כי לאחר המיזוג חברת ישראייר תמשיך לפעול לפי אסטרטגיה של חברת תיירות המחזיקה בידיה מטוסים, כשעל ידי המיזוג תתאפשר הגדלת המשאבים התעופתיים העומדים לרשותה. אל על, שתדמיתה הציבורית נפגעה בשנה האחרונה בעקבות סכסוך עבודה מתוקשר עם טייסי החברה, כמו גם סכסוכי עבודה אליהם נרתמו כלל מגזרי העובדים בחברה - עדיין מצליחה לאחוז בנתח שוק גבוה ולהיות שחקנית בעלת כוח רב מול סוכני הנסיעות וציבור הנוסעים.

בחודשים האחרונים הציגה ישראייר עלייה מגמתית בהיקף הנוסעים בטיסות בינלאומיות. במאי האחרון הציגה החברה גידול של 37% בהיקף הנוסעים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כשהיא מחזיקה ב-2.3% מכלל התנועות הבינלאומיות בנתב"ג, בדומה להיקפי הפעילות של אליטליה ו-AEGEAN היוונית. אל על לעומתה ירדה במאי ב-6% בנתח התנועות הבינלאומיות בנתב"ג והחזיקה רק 30.15% מהן, לעומת כ-35% במאי 2016. ב-2016 כולה החזיקה אל על ב-32% מכלל התנועות הבינלאומיות בנתב"ג.

ישראייר מפעילה כ-31.1% מכלל טיסות הפנים בארץ, וזאת בעוד ארקיע מחזיקה בנתח כפול - 68.6%. באחרונה אמר שר התחבורה ישראל כ"ץ במספר הזדמנויות כי הוא שוקל לפתוח גם את שוק הטיסות הפנים הארציות לתחרות ולהשתתפות חברות בינלאומיות זרות, שיסייעו להורדת המחירים ולהגברת התדירויות, בעיקר בקווים מת"א לאילת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker