דקסיה מכר להראל ולכלל כרבע מתיק האשראי שלו

הראל רכשה נתח של 900 מיליון שקל, וכלל של 630 מיליון שקל; המהלך הוא חלק מתוכנית אסטרטגית של הבנק - שהוא המלווה העיקרי לרשויות המקומיות בישראל השלבים הבאים: חלוקת דיווידנד ותחילת הליך מכירת השליטה בבנק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק דקסיה בבריסל
מיכאל רוכוורגר

בנק דקסיה (Dexia) ישראל חתם בסוף השבוע על עסקה מהותית עבורו של מכירת כמעט רבע מתיק האשראי לחברות הביטוח הראל וכלל — בהיקף של 1.53 מיליארד שקל. עסקה זו נחשפה בראשונה לפני כשבועיים ב–TheMarker. מתוך סכום זה חלקה של הראל הוא 900 מיליון שקל ושל כלל — 630 מיליון שקל. כשמדובר ברכישת 100% מנתח ההלוואות של התיק, בעוד דקסיה הותירה לעצמה חשיפה מסוימת לנתח אחר של התיק.

עבור דקסיה, המנוהלת בידי אוליבייה גוטמן, זהו יישום הצעד הראשון בתוכנית אסטרטגית חדשה שעליה הכריז בתחילת אפריל.

מוסדיים רבים התמודדו על רכישת נתח מתיק של דקסיה, ונרשמו ביקושים של פי 4.5 לעומת הנתח שנמכר. הראל קיבלה נתח גדול יותר, משום שהיא כבר שיתפה פעולה עם דקסיה בעבר בהעמדת אשראי לרשויות מוניצפליות בהיקף של כ–150–200 מיליון שקל.

פרופיל סיכון נמוך

פרופיל הסיכון של דקסיה נחשב נמוך, מכיוון שהאשראי ניתן לגופים בעלי רמת יציבות גבוהה, והשעבודים כוללים תשלומי ארנונה. בהתאם לכך, הראל וכלל רכשו תיק מפוזר מאוד של 38 רשויות ותאגידים, שמורכב מ–172 תתי־רשויות. מדובר בפלח האיכותי יותר בתיק של דקסיה.

ההלוואות שנרכשו הן בעלות דירוג בקבוצת AA. אף שמדובר בתיקים פחות מסוכנים, עבור הראל וכלל עדיין מדובר בעסקות רווחיות בתקופה שבה במשק ממשיכה לשרור ריבית שפל. זאת, שכן נתח התיק שנרכש מגלם מרווח של 1.9% לעומת אג"ח ממשלתית בעלת מאפיינים דומים.

דקסיה צפויה לרשום עם השלמת העסקה רווח נקי של 11 מיליון שקל, והיא תמשיך לנהל ולתפעל את ההלוואות שנמכרו. מחיר העסקה מגלם גם עמלת ניהול ותפעול.

המכירה תשחרר את דקסיה ממגבלות החלות עליו בגין הריכוזיות של תיק האשראי שלו. הבנק הוא המלווה העיקרי לרשויות המקומיות, ולכן נאלץ לרתק הון גבוה בשל החשיפה לריכוזיות הענפית. המגבלה העיקרית שחלה עליו היא שאינו יכול לעבור רף של 120% מההון העצמי שלו בסך ההלוואות ללווים שחבותם נטו גבוהה מ–10% מההון העצמי. בסוף מארס היה ההון העצמי של הבנק 819 מיליון שקל.

לאחר השלמת העסקה, דקסיה ישראל יבצע חלק נוסף בתוכנית האסטרטגית שלו — חלוקת דיווידנדים מצטברים של כ–500 מיליון שקל. מדובר בכמחצית מההון העצמי החשבונאי של הבנק.

במשך תקופה ארוכה דקסיה ישראל לא חילק דיווידנדים. הדבר הביא להגדלת הונו ולעלייה ביחס הלימות הון הליבה ל–26.5% בסוף מארס. זהו יחס גבוה משמעותית מיחס הלימות ההון שדורש ממנו הפיקוח על הבנקים — 13.5%.

להערכת דקסיה, מכירת האשראי וחלוקת הדיווידנדים יקטינו את הלימות ההון שלו ל–15.5%. עוד מעריך הבנק כי יחס היעילות התפעולית (היחס בין ההוצאות להכנסות התפעוליות) יהיה 30%–40% — היחס הטוב במערכת הבנקאות; והתשואה להון (היחס בין הרווח הנקי להון העצמי) תעלה מ–5.5%–6% ל–10% לפחות ב–2019,

עוד מתכננים בדקסיה להגביר את שיתופי פעולה עם גופים מוסדיים במתן אשראי. לפני כחודש הושלם מהלך לאיחוד הון המניות של הבנק. בעקבות זאת, דקסיה העולמית, המוחזקת בידי ממשלות צרפת ובלגיה, מחזיקה כיום 58.85% מהזכויות בהון ובהצבעה, והשלטון המקומי מחזיק ב–6.5%. הציבור לא דולל, ומחזיק ב–34.65% מהזכויות.

דקסיה נסחר לפי שווי שוק של 954 מיליון שקל — המגלם לבנק מכפיל הון של כ–1.02. כעת, לאחר שהושלם איחוד ההון והתוכנית האסטרטגית צוברת תאוצה — דקסיה העולמית צפויה לקדם את הליך המכירה של דקסיה ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker