אורנשטיין לבעלי האג"ח של אפריקה: "ראוי שהצדדים יגיעו להסכמה"

שופט הפירוקים מבית המשפט המחוזי בתל אביב, קבע כי אם עד ל-7 ביולי לא יגיעו הצדדים להכרעה בנוגע להמשך המשא ומתן על הסדר באפריקה, יקיים דיון בעניין

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איתן אורנשטיין
איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

"עיינתי בכתבי הטענות, ודומה שאין צורך בעת הזו בהכרעה וטוב יהיה אם הצדדים יבואו בדברים וייתרו את הצורך בדיון. ככל שלא תושג ההבנה, תידון הבקשה ב-9 ביולי". כך קבע היום נשיא בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, בנוגע לתיק ההצבעות של אפריקה ישראל שהובא בפניו. משמעות ההחלטה היא כי אורנשטיין מסרב, לעת עתה, לפסול את אחד הצדדים מלהמשיך ולקיים משא ומתן לרכישת החברה, ומעודד את כלל המעוניינים באפריקה להמשיך ולדבר ביניהם לקראת גיבוש הסדר סופי.

ההצבעות, שנערכו  לפני כשבועיים, לא העניקו לאף אחת מההצעות שהועלו בנוגע להסדר הכולל בחברה את הרוב הדרוש בכדי להתקבל - 75%. בפועל, כ-73.6% מהמצביעים בסדרה כ"ו, כ-64% מהמשקיעים בסדרה כ"ז וכ-67.17% מהמשקיעים בסדרה כ"ח, הצביעו בעד הכנסת משקיע לחברה. לעומת זאת, הצעת ה"פירוק דלוקס" של פסגות, קרן DK וחברת הביטוח כלל - קיבלה מיעוט מהקולות.

החלק השני של ההצבעה, שהיה אמור לקבוע עם מי מבין המשקיעים הפוטנציאליים ימשיכו הנאמנים את המשא ומתן באופן בלעדי לקראת הסדר, העלה כי הצעת סיידוף קיבלה את רוב קולות המצביעים בסדרה כ"ז ובסדרה כ"ח - 64.48% ו-64.37% בהתאמה. ההצעה של בן משה קיבלה רוב של 48.15% מהקולות בסדרה כ"ו, לעומת 44.12% שהוענקו לסיידוף.

שני הצדדים, המתחרים על קבלת השליטה באפריקה, החלו לטעון כי הם זכו בהצבעה על פי כללי ההצבעה השונים. הנאמנים, עו"ד גיא גיסין ועו"ד אופיר נאור, לא רצו להכריע לבד בנוגע למחלוקות ולאופן ההצבעה, וכתבו לאורנשטיין כי "באף אחת מהסוגיות אין הלכה משפטית מובהקת, ויתכנו פרשנויות שונות". לכן ביקשו הנאמנים מהשופט להתייחס לתוצאות ההצבעה ולרוב הדרוש כדי לקבל החלטות.

החלטתו של השופט התקבלה לאחר שכונס הנכסים הרשמי הביע את עמדתו, לפיה "על הנאמן לחזור ולנהל משא ומתן על כלל האפשרויות שעל הפרק, ולהגיש בקשות מתאימות לפי הצורך".

מחזיקי אג"ח אפריקה ישראל
אסיפת מחזיקי אג"ח של אפריקה ישראלצילום: אייל טואג

עמדת הרשות לניירות ערך, היתה כי "המחזיקים בוחרים במסלול ההבראה ולא במסלול הפירוק". לגבי ההצבעה השניה טענה הרשות שהתוצאות מצביעות על כי "המחזיקים מנחים את הנאמנים בדבר המשקיע עימו הם צריכים לנהל משא ומתן, וזאת לתקופה מוגבלת וכאשר ממילא אין בהצבעתם כדי לחייב ביחס לאופן הצבעתם באסיפה עתידית, היה והמו"מ יבשיל לכדי הסכם מחייב שיובא להצבעה".

לאפריקה חוב של 2.9 מיליארד שקל למחזיקי אגרות החוב, שאותו היא לא יכולה לשלם. לכן נדרשת החברה להסדר חוב, במסגרתו יזרים משקיע כספים נוספים לחברה, ויבצע תספורת של כ-30-25% לחובות הקיימים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker