הירידות בשוק פגעו בהנפקת מישורים: גייסה בריבית של כ-5.5% - ללא בטחונות

מדובר בריבית גבוהה יחסית, הנובעת מדירוג האשראי הנמוך יחסית של מישורים, BBB+, וכן מהירידות אתמול בשוקי ההון ועומס ההנפקות

ערן אזרן
 גיל בלוטרייך
בעל השליטה, גיל בלוטרייךצילום: עופר וקנין

הירידות בשוק ההון אתמול פגעו בהנפקתה של חברת הנדל"ן מישורים. החברה, שבשליטת גיל בלוטרייך (37%) והמיליארדר אלכס שניידר (37%), השלימה את השלב המוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה הצמודה לדולר - כשהריבית על האג"ח נקבעה על 5.5%. מדובר בריבית גבוהה יחסית, הנובעת מדירוג האשראי הנמוך יחסית של מישורים, BBB+, וכן מהירידות אתמול בשוקי ההון, ועומס ההנפקות שהתקיים.

במסגרת המכרז המוסדי נרשמו ביקושים בהיקף של כ-121 מיליון שקל. החברה בחרה לגייס מהמוסדיים כ-56 מיליון שקל, כשלאחר שלב המכרז הציבורי היקף הגיוס צפוי לגדול לכ-70 מיליון שקל. סדרה ו' צמודה לדולר, ללא בטוחות, ולה מח"מ של כ-5 שנים. קרן האג"ח תיפרע ב-2024-2019, ובעיקר ב-2024 (60% מקרן הסדרה). סדרות האג"ח של מישורים נסחרות בשוק בתשואות של עד 3.7%.

מישורים, שהוקמה ב-1990 ונסחרת בבורסת תל אביב מאז 2007, פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובארה"ב, וכן בנכסים בקנדה באמצעות החברה הבת סקייליין. מישורים מחזיקה כיום, עם שותפים, בכ-25 נכסים (בעיקר מרכזים מסחריים) בישראל ובארה"ב, בשטח כולל של כ-190 אלף מ"ר (ללא נכסי סקייליין). לאחר שמנייתה עלתה בכ-35% במהלך חצי השנה האחרונה, החברה נסחרת כעת לפי שווי של כ-250 מיליון שקל.

דניאל לבנטל, מנכ"ל מישורים, ציין שתוצאות המכרז בולטות לחיוב, "בעיקר לאור הירידות אתמול, וכן לנוכח עומס ההנפקות שהתקיים במועד המכרז. מהלך ההנפקה הינו נדבך נוסף שהחברה מבצעת על מנת להתאים את המח"מ ובסיס הצמדת התחייבויותיה הפיננסיות לאופי הנכסים המניבים בהם היא משקיעה. הנפקת האג"ח תורמת בצורה חיובית לחיזוק נזילותה וגמישותה הפיננסית, והיא תאפשר לחברה לנצל ביתר שאת הזדמנויות עסקיות אותן היא בוחנת בימים אלה".

בתוך כך, בתחילת השבוע דיווחה מישורים על ניהול משא ומתן לקראת חתימה עם הבנק האמריקאי PNC. הבנק עתיד להעניק לחברה קו אשראי בהיקף של עד 75 מיליון דולר וזאת כנגד שעבוד נכסים מניבים בארה"ב, ולהגדלה משמעותית של היקפי פעילותה בארה"ב. קו האשראי יינתן לתקופה של עד 5 שנים וישא ריבית של ליבור + 1.95%, כאשר לאורך תקופת האשראי יבוצעו רק תשלומי ריבית ולא תשלומי קרן.

בשלב הראשון מתכוונת מישורים ארה"ב למשוך 15 מיליון דולר מתוך קו אשראי זה כנגד שעבוד הנכס "University Place" בעיר Huntsville שבאלבמה, ארה"ב. אשראי זה ישמש ברובו לפירעון אשראי קיים על הנכס בהיקף של כ-13.6 מיליון דולר ובריבית של ליבור + 4.75%.

במאי 2017 פירסמה מישורים את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2017, מהן עולה כי הכנסות החברה ברבעון הסתכמו בכ-111.1 מיליון שקל. הרווח הנקי ברבעון עלה לכ-1.9 מיליון שקל, בהשוואה ל-1.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016 (מיוחס לבעלי המניות). תזרים המזומנים מפעילות שוטפת ברבעון הראשון של שנת 2017 עלה והסתכם בכ-40.5 מיליון שקל, בהשוואה לתזרים שלילי של כ-13 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ההנפקה בוצעה על ידי קונסורציום חתמים שכלל את רוסאריו חיתום, אקסלנס חיתום, דיסקונט חיתום, אגוז הנפקות, ווליו בייס חיתום ומגדל חיתום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker