חקירת אלוביץ' עלולה למחוק את הונו - האם הוא ייפרד מהשליטה בבזק? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חקירת אלוביץ' עלולה למחוק את הונו - האם הוא ייפרד מהשליטה בבזק?

מול נכסים בשווי כ-1.25 מיליארד שקל, ליורוקום התחייבויות המוערכות ביותר ממיליארד שקל ■ דיסקונט והפועלים העבירו את חובותיה של יורוקום תקשורת, בסך 650 מיליון שקל, למחלקה המטפלת באשראי בעייתי ■ יורוקום תצטרך לשלם לבנקים כ-100 מיליון שקל בתוך שנה

25תגובות
שאול אלוביץ'
אייל טואג

קבוצת יורוקום של שאול אלוביץ' ואחיו יוסי נמצאת כיום במצב פיננסי עדין וסובלת ממצוקת נזילות — השווי של נכסיה גבוה מההיקף הכולל של התחייבויותיה בכמה מאות מיליוני שקלים בלבד. ליורוקום אין מזומנים מהותיים בקופתה או יכולת למשוך דיווידנדים מחברות בנות או מוחזקות.

השווי הנכסי הנקי, המודד את הפער בין שווי הנכסים להתחייבויות (NAV) של יורוקום, נע כיום בין 100 ל–300 מיליון שקל, בהתאם לשווי האחזקה של אינטרנט זהב בבזק. הסכומים אינם כוללים נכסים פרטיים של משפחת אלוביץ'.

בכך מזכיר מצבו של אלוביץ' את זה של שלמה אליהו, שמחזיק בנכסים כמו חברת הביטוח מגדל, בנק אגוד, וגן העיר בתל אביב, בשווי שגבוה בכ–2 מיליארד שקל מגובה התחייבויותיו, אך אינו יכול לפרוע את חובותיו האישיים בלי לממש נכסים, בשל עצירת הדיווידנדים ממגדל. מצבו של אלוביץ' שונה מזה של נוחי דנקנר ואליעזר פישמן, שחייבים באופן אישי מיליוני שקלים (דנקנר) עד מיליארדי שקלים (פישמן) לבנקים, חובות שבגינם נתנו ערבויות אישיות ושאותם לא יוכלו לפרוע במלואם.

אתמול נודע שבגלל החקירה של רשות ניירות ערך, פינה אלוביץ', לפחות באופן זמני, את כיסא יו"ר הדירקטוריון של בזק (ראו מסגרת). המשך השליטה של אלוביץ' ואחיו ביורוקום, וכנגזר מכך גם בבזק, תלוי במידה רבה בהתנהלות שני הבנקים המממנים העיקריים של יורוקום — דיסקונט והפועלים. שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, היתה שותפה של משפחת אלוביץ' ביורוקום עד 2005.

לאלוביץ' יש עדיין שווי נכסי נקי חיובי ביורוקום, וככל הידוע אין לו ערבויות אישיות בגין חובותיה. עם זאת, הסכנה הגדולה היא שמכיוון שעסקיו בנויים בצורה פירמידלית, ירידה נוספת בשווי נכסיו עלולה להפוך את השווי הנכסי הנקי של יורוקום לשלילי.

דבר זה, באווירה הנוכחית, שבה הבנקים מרגישים מאוימים ערב הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות הכשלים באשראי שניתן לפישמן (ראו ידיעה בעמ' 5), עלול להוביל אותם למהלכים קיצוניים ואולי לגרום להם "לשבור את הכלים" גם במקרה של אלוביץ' — ולו רק בגלל הנראות הציבורית.

יורוקום נקלעה למצב הזה בגלל הצטמקות של מאות מיליוני שקלים בשווייה של חברת חלל תקשורת שבשליטת אלוביץ', והחקירה שמנהלת רשות ניירות ערך נגד בכירים בבזק וב–yes, הנוגעת לחשדות חמורים לביצוע עבירות מרמה, הפרת אמונים, ודיווח מטעה. חקירה זו, שהפכה לגלויה ביום שלישי בשבוע שעבר, הביאה לצניחה בשווי ניירות הערך של חברות בקבוצת יורוקום.

הרבה התחייבויות

אלוביץ' ייפרד מהשליטה בבזק?

יורוקום תקשורת חייבת כ–650 מיליון שקל לבנקים דיסקונט, הפועלים והבינלאומי. מתוך סכום זה, החוב לבנק דיסקונט הוא כ–340 מיליון שקל, לבנק הפועלים כ–280 מיליון שקל ולבנק הבינלאומי כ–30 מיליון שקל. כנגד החוב קיים שעבוד שלילי על הנכסים העיקריים של יורוקום, כמו אינטרנט זהב, אנלייט אנרגיה, סאטקום ובית יורוקום.

אחרי התקלות שהביאו לאובדן לווייני עמוס 5 ו–6 של חלל תקשורת, דיסקונט והפועלים העבירו בשנה האחרונה את הטיפול בחוב של יורוקום תקשורת לאגף בבנק שמטפל באשראי בעייתי — אשראי שיש ספק לגבי פרעונו המלא. אגף זה מנוהל בבנק דיסקונט על ידי טל כרמי, ובבנק הפועלים על ידי יורם אלרואי. ייתכן ששני הבנקים אף ביצעו הפרשות מסוימות לחובות מסופקים בגין חלק מהחשיפה. חובות מסופקים הם חובות שקיים ספק כי ייפרעו, ולכן הבנקים מפרישים בגינם בדו"חותיהם חלק או את מלוא החוב.

ביורוקום הסתמכו על כך שניתן יהיה למכור את חלל תקשורת לפי שווי של יותר ממיליארד שקל, ובכך לפרוע חלק ניכר מהחוב. לאחר שהמהלך לא צלח, התחילו המגעים עם בנק דיסקונט ובנק הפועלים לסידור וארגון מחדש של החוב — כולל חיזוק הביטחונות שנית­נו עבורו.

מטעם יורוקום מנהלים את המגעים פליקס כהן, דורון תורג'מן ויריב פילוסוף — שותף מנהל בחברת הייעוץ העסקי־כלכלי גיזה זינגר אבן. האתגר הגדול העומד בפני יורוקום הוא למצוא מזומנים בסך כ–100 מיליון שקל (כולל תשלומי קרן וריבית) שהחברה חייבת לפרוע לדיסקונט והפועלים ב–12 החודשים הקרובים. בעתיד, הסכומים האלה אמורים לגדול.

סכום זה עשוי להתקבל ממכירת בית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן, הנפקת אג"ח ציבוריות בחברת יורוקום נדל"ן בסך כ–400 מיליון שקל לצורך פירעון חוב למזרחי טפחות, ושחרור מניות חלל תקשורת. כמו כן, הוא עשוי להתקבל באמצעות מימוש נתחים של חברות בנות. למרות האפשרויות הרבות, מדובר במשימה מאתגרת, שכן הרוכשים הפוטנציאליים יהיו מודעים למצוקת הנזילות של אלוביץ', והם עלולים להציע בגין הנכסים מחירים הנמוכים משמעותית משוויים הכלכלי המלא.

אלוביץ' עשוי גם לבצע עסקות דיסטרס, עסקות בסיכון רב, כפי שעשה ב–2013 כשאינטרנט זהב מכרה כ–12% ממניות בי קום לטדי שגיא. אם לא תהיה לו ברירה, הוא ייאלץ להכניס שותף לאינטרנט זהב או למכור אותה, ובכך למעשה להיפרד מהשליטה בבזק.

איך התחלקה התמורה

הבנקים עדיין לא שוברים את הכלים

בנוסף, יורוקום תקשורת צריכה למצוא פתרון למתח הקיים בין דיסקונט להפועלים — שכל אחד מהם טוען כי יש לו זכויות על מספר גדול יותר של נכסים השייכים ליורוקום. לפי יורוקום, לעומת זאת, לדיסקונט והפועלים יש שעבוד שלילי על נכסי החברה בהתאם לחלקו היחסי של החוב לכל אחד מהבנקים. כלומר, יורוקום תקשורת אינה יכולה לשעבד נכסים נוספים לנושים אחרים ללא הסכמתם של שני הבנקים.

היחסים העסקיים בין יורוקום להפועלים ודיסקונט הם ארוכי שנים, ובינתיים, שני הבנקים לא שוברים מולה את הכלים. מלבד שותפות העבר עם אריסון, הפועלים עמד בראש הקונסורציום שמימן לאלוביץ' בתחילת 2010 את רכישת השליטה בבזק באמצעות בי קום. בנוסף, פועלים אי.בי.אי חיתום, המוחזקת ב–20% על ידי הפועלים, היתה מהחתמים המובילים בעסקות של חברות מקבוצת אלוביץ'.

לילך אשר טופילסקי
רמי זרניגר

גם לדיסקונט קשרים מסועפים עם יורוקום ואלוביץ', דבר שהתבטא בין היתר בעובדה שאף כי חברת כלל חיתום לא הובילה את העסקות של גיוסי האג"ח או המניות של חברות בקבוצת אלוביץ' — בשנה האחרונה, דיסקונט חיתום הממוזגת (המוחזקת ב–55% על ידי בנק דיסקונט והיתר על ידי צחי סולטן ושותפים נוספים) היתה זו שהובילה (לפעמים לצד פועלים אי.בי.אי חיתום) את גיוסי החוב הגדולים של בי־קום וחלל תקשורת, בהיקף מצטבר של כמה מיליארדי שקלים, ושולבה בגיוס האג"ח האחרון של בזק.

לפי הערכות, הדבר נבע בין השאר בשל מעורבות של מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר־טופילסקי, בנעשה בדיסקונט חיתום. כך, טופילסקי מסייעת היכן לדיסקונט חיתום להוביל או להשתלב בעסקות שונות, מתוך החלטה אסטרטגית שהתקבלה בדיסקונט כי חיתום הוא חלק בלתי נפרד מהפעילות השוטפת של הקבוצה.

דיסקונט חיתום תקיים ב–11 ביולי מפגש עם משקיעים של בי־קום ואינטרנט זהב לצורך עדכון מצבן הפיננסי של שתי החברות, ותתייחס לתוכניות הנרקמת לקיפול שכבה בפירמידה של אלוביץ', בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק, שעל יורוקום, הנמצאת במעלה הפירמידה, להשלים עד סוף 2019.

תשלומי מס של עשרות מיליוני שקלים

נכון להיום, שווי הנכסים של קבוצת יורוקום, הפועלת בעיקר באמצעות יורוקום תקשורת, יורוקום נדל"ן ויורוקום קפיטל, מוערך ב–1.25 מיליארד שקל, על ידי החזקה בחברות הבאות: חברות ציבוריות כמו אינטרנט זהב (61%, המחזיקה בכ–65% מבי־קום, שמחזיקה ב–26.34% מבזק); חלל תקשורת (56%), אנלייט אנרגיה (כ–25%) וסאטקום מערכות (כ–70%, חברה המוחזקת ברובה על ידי יורוקום, וחלקית על ידי אלוביץ' באופן פרטי). שווי השוק של ארבעת הנכסים האלה הוא כ–855 מיליון שקל.

הנכסים הנוספים של יורוקום כוללים את בניין בית יורוקום. על הקרקע שעליה עומד ביום הבניין אמור להיבנות בעתיד מגדל מגורים, שיתנוסס לגובה של כ–60 קומות. שווי הקרקע מוערך ב–100 מיליון שקל.

יורוקום נדל"ן מחזיקה גם בכ–37.5% מפרויקט מידטאון בתל אביב, הכולל שטחי מסחר, משרדים ומגורים. עם השלמת הפרויקט, הצפויה בעוד כשנה, יורוקום צפויה ליהנות מעודפים נזילים נטו של כ–260 מיליון שקל, כפי שעולה מהדו"חות האחרונים.

כמו כן, יורוקום מחזיקה בקרקע בבית דגן בשווי מוערך של 30 מיליון שקל. ליורוקום יש החזקות נוספות בשווי 60–70 מיליון, שכוללות ארבעה פנטהאוזים במגרש המכתש ברמת גן, תיק ניירות ערך ביורוקום קפיטל ואחזקות בקרנות הון סיכון. יורוקום תקשורת היא גם יבואנית של מכשירי פנסוניק, נוקיה ומכשירים נוספים — ואולם השווי הכלכלי של פעילות היבוא הזאת מוערך בין אפס לכמה עשרות מיליוני שקלים.

התפלגות החובות של יורוקום

אל מול הנכסים האלה עומדות התחייבויות שמוערכות ביותר ממיליארד שקל. כך, מלבד החוב של יורוקום תקשורת (כ–650 מיליון שקל), קיים חוב של כ–265 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן לקונסורציום המממנים בראשות בנק מזרחי טפחות, ושכולל ארבעה גופים מוסדיים — פסגות, כלל ביטוח, מנורה מבטחים ואלטשולר שחם.

כנגד חוב זה למזרחי טפחות ולמממנים נוספים, קיים שעבוד על נכסים כמו מניות חלל תקשורת, עודפים מפרויקט מידטאון וקרקע בבית דגן בשווי של כ–600 מיליון שקל. בשנה הקרובה יורוקום נדל"ן אמורה לשלם בגין חוב זה תשלום ריבית של כ–8 מיליון שקל בלבד. בנוסף, ליורוקום יש הוצאות מטה מהוונות של 100–200 מיליון שקל.

התחייבויות נוספות שיורוקום עשויה לשאת בהן הן תשלום של עד 114 מיליון שקל לבזק — כחלק מהתנאים שנלוו לעסקת בעלי עניין בעת מכירת ההחזקות של יורוקום ב–yes, בתנאי שעד סוף 2017 לא תבוטל ההפרדה המבנית בין yes לבזק.

ליורוקום יש גם התחייבויות לתשלומי מס של עשרות מיליוני שקלים בעת מכירה עתידית אפשרית של מניות אינטרנט זהב, ורווח שיירשם בספריה בגין העודפים שיתקבלו מפרויקט מידטאון, שכן שווי האחזקה בו בספרי יורוקום הוא כ–120 מיליון שקל בלבד.

לאומי - היחיד שאינו חשוף לחובות

אלוביץ' רכש את השליטה בבזק בתחילת 2010, כשהחוב של קבוצת יורוקום לבנקים היה יותר מ–2 מיליארד שקל. חלק ניכר מחוב זה — בהיקף של יותר ממיליארד שקל — היה מימון של בנקים בגין הקמת yes ב–1999, ומימון בהיקף של מאות מיליוני שקלים של רכישת השליטה בחלל תקשורת ורכישות נדל"ן בישראל, אירופה וארה"ב. בזמנו היה שווי הנכסים של יורוקום כ–3.3 מיליארד שקל.

אריק פינטו

בשלוש השנים האחרונות יורוקום יצאה למסע מימושים, שכלל את עסקת בעלי העניין, שבמסגרתה נמכרה yes לבזק, עסקה בהיקף כולל של כ–1.5 מיליארד שקל. כיום, הבנק היחיד שאינו חשוף בכלל לחובות של קבוצת יורוקום הוא בנק לאומי, שגם היה מהראשונים שיצא מקונסורציום הממנים של בי־קום, ונותר רק כמממן בחברות תפעוליות בקבוצה — בעיקר של בזק.

גם לבנק הבינלאומי יש חשיפה נמוכה מאוד לחובותיה של ירוקום. חשיפה זו היתה גבוהה בהרבה, ונכון לתחילת 2014 היתה כ–850 מיליון שקל — 300 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן, ו–550 מיליון שקל של יורוקום תקשורת.

חוב זה ירד דרמטית בעקבות סדרה של מימושים שביצעה יורוקום. כך, הבנקר הבינלאומי קיבל כ–300 מיליון שקל בעקבות עסקת בעלי עניין שהשלימה יורוקום ב–2015. במסגרת העסקה נמכרו לבזק כ–49% מחברת yes תמורת כ–680 מיליון שקל.

כ–300 מיליון שקל נוספים קיבל הבנק הבינלאומי בעקבות נטילת הלוואה של כ–800 מיליון שקל על ידי יורוקום נדל"ן ויורוקום תקשורת בתחילת 2014. העסקה איפשרה ליורוקום לפרוע כ–300 מיליון שקל להבינלאומי וכ–400 מיליון שקל לדיסקונט, תמורת שחרור שעבוד על מניות חלל תקשורת וכ–50 מיליון שקל להפועלים.

בנק הפועלים קיבל גם כ–330 מיליון שקל בעקבות התמורה ממכירת yes לבזק. 150–200 מיליון שקל נוספים פרעה יורוקום להבינלאומי ממכירת נכסי תקשורת כמו אינטרנט זהב, פילת מדיה, פוינט ועוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#