ביטול מכירת מניות הפניקס ברגע האחרון "עלה" לשחר 17 מיליון שקל

מניית הפניקס איבדה בעשרה ימים 7% מערכה, ויעקב שחר, שרצה למכור 6% מהפניקס למוסדיים, עצר בגלל חשש שנחשף למידע פנים ■ אתמול הודיעה חברת הביטוח כי היא מרחיבה סדרת איגרות חוב בהיקף של כ-400 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב שחר. גם החוזה המרופד לא יכול להסביר לבדו את המעבר של אלברמןצילום: שרון בוקוב

חברת מאיר למשאיות ומכוניות, שבשליטת יעקב שחר ומישראל קז, הפסידה על הנייר 17 מיליון שקל — לאחר שבוטלה מכירה של 5%–6% ממניותיה בחברת הביטוח והפיננסים הפניקס שתוכננה ליום שני שעבר. בתוך עשרה ימים איבדה מניית הפניקס כ–7% מערכה, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 3.69 מיליארד שקל.

ירידה זו השילה משווי שוק של הפניקס כ–277 מיליון שקל, וכנגזר מכך שווי השוק של מלוא האחזקה של מאיר בהפניקס (כ–23%) ירד בכ–63 מיליון שקל ושל המניות שהיא תיכננה למכור בכ–17 מיליון שקל.

מכירת המניות היתה אמורה להיות תחילת היציאה הסופית של שחר וקז מהפניקס, שבה התחילו להשקיע לפני יותר מ–15 שנה. בשעות הערב של יום ראשון שעבר, 18 ביוני, העבירה דיסקונט חיתום, בראשו צחי סולטן וטל רובינשטיין, למשקיעים את דף ההפצה של העסקה. בדף צוין כי המכרז לרכישת מניות הפניקס יתבצע למחרת, וכי מחיר המינימום למניות הפניקס נקבע על 15 שקל למניה — הנמוך בכ–5.7% ממחיר הסגירה של מניית הפניקס בסיום המסחר ביום זה.

מה השתבש

באותו ערב ביום ראשון שעבר עידכנה הפניקס את חברת מאיר אודות מידע שהיה עשוי להיחשב למידע פנים. בעקבות החשש לדליפת מידע פנים הוחלט בקבוצת מאיר לדחות את מכירת המניות — עד שהפניקס תדווח על המידע.

קבוצת מאיר אינה נמנית עם גרעין השליטה של הפניקס, אך בשל האחזקה הגדולה יחסית בהפניקס יש למאיר שני נציגים בדירקטוריון של חברת הביטוח — עומר שחר וישראל קז — שהתוודעו למידע שהתקבל.

אתמול התברר כי הפניקס ביצעה הרחבה בסדרת אג"ח ח' בהיקף של עד כ–400 מיליון שקל — סדרה המוכרת כהון משני מורכב בהתאם לתקנות משטר חברות ביטוח המבוסס על הוראות סולוונסי 2. כך, לפי מקורבים להפניקס, מידע זה ומידע מתוך הדיונים לגבי ביצוע ההנפקה שקיימה חברת הביטוח מול משרד האוצר, הועבר בשבוע שעבר לחברת מאיר — והוא היה זה שהביא לביטול ההפצה שתיכננה לבצע. כעת ניתן יהיה לבצע את ההפצה.

מקורות אחרים טענו כי המידע הזה היה קשור למגעים שבעלת השליטה בחברת הפניקס — קבוצת דלק של יצחק תשובה (כ–52%), ניהלה עם חברת הנדל"ן והמלונאות הסינית יאנגו למכירתה של חברת הביטוח תמורת סכום של כ–2.15 מיליארד שקל.

שלשום נודע כי העסקה בין הצדדים בוטלה, והדבר הוביל לירידה נוספת במניית הפניקס. כעת דלק ומאיר ינסו למכור את אחזקותיהן בהפניקס בהיקף כולל של כ–2.7 מיליארד שקל בשוק.

משימה זו נראית מאתגרת במיוחד בשל האינדיקציות השליליות שקיבלה יאנגו מהממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לגבי סיכוייה לקבל היתר שליטה בהפניקס. הצדדים קיימו ביניהם מגעים במשך קצת פחות משנה ורק לפני כחודשיים חתמו על הסכם מעודכן שבמסגרתו, בעקבות עלייה שחלה בשנה האחרונה במניית הפניקס, הסכימה יאנגו להעלות את התמורה בגין הפניקס מ–1.95 מיליארד שקל ל–2.15 מיליארד שקל.

מעבר לכך, יאנגו אף סיכמה בתחילת מאי האחרון עם יונל כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל ביטוח ואחד מהמנהלים הבכירים בענף הביטוח, על הצטרפותו לעסקה. כהן היה אמור להתמנות ליו"ר הפניקס ולרכוש כ–4% ממנה תמורת כ–130 מיליון שקל. ואולם גם צירופו של כהן לעסקה, והמגבלות בקשר להרכב הדירקטוריון ולאופן ביצוע השקעות עתידיות שהיתה הפניקס מוכנה לקחת על עצמה, כנראה שלא הספיקו לסלינגר.

גם אם סלינגר אינה אינה אומרת זאת בפומבי, היא אינה מעוניינת להעניק היתר שליטה לגופים זרים בחברות ביטוח — על אחת כמה וכמה לגופים סיניים או לבעלי זיקה לסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker