נכסים על המדף וצניחה בעלויות הפיתוח - יזמי הנפט מחפשים מציאות מסביב לעולם

מודיעין, רציו פטרוליום והזדמנות ישראלית מרחיבות פעילות לארה"ב, סורינאם ובריטניה ■ תשובה ותדמור משקיעים מאות מיליוני שקלים בים הצפוני ובמפרץ מקסיקו ■ מדוע יזמי הנפט הישראלים אינם מסתפקים בשוק המקומי - והאם באמת יש מציאות מעבר לים?

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"ב
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"בצילום: אי־אף־פי

המשבר שפקד את ענף האנרגיה העולמי בשנתיים האחרונות פתח בפני יזמים ישראלים הזדמנות לרכישת נכסים במחירים אטרקטיביים מעבר לים. בין מחפשי "המציאות" בחו"ל ניתן למצוא את צחי סולטן, יגאל לנדאו וליגד רוטלוי, רוני הלמן ואורי אלדובי, וכן את השחקנים הוותיקים גדעון תדמור ויצחק תשובה. היציאה לחו"ל נעשית בשעה שמחיר הנפט בעולם חזר לרדת, ולאחר שהגיע השבוע ל-43 דולר לחבית - שפל של כשמונה חודשים.

אתמול דיווחה שותפות מודיעין, שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי פיתוח, על משא ומתן לרכישת זכויות בשלושה פרויקטי נפט - Cassini ,Shideler ו–Concord - בקליפורניה, ארה"ב. לפי הדיווח, המו"מ מתנהל עם "אחת מחמש מפיקות הנפט הגדולות בקליפורניה, שברשותה עתודות של מאות מיליוני חביות". הפרויקטים הללו יצטרפו לשני פרויקטים של מודיעין בקליפורניה: (25%) Grapevine ו-Mountain View (25%), שבו התחילו לקדוח השבוע.

נתונים בכתבה

גם רציו פטרוליום, שגייסה לפני כחצי שנה בבורסה 120 מיליון שקל, דיווחה אתמול על מו"מ עם חברת Tullow Oil, לרכישת 20% מזכויותיה בבלוק 47 הימי שבסורינאם, וכן על מו"מ עם Azinor Catalyst לרכישת 15% מהזכויות ברישיון P.1989 ו-5% מרישיון P.1763 שבים הצפוני. כבר היום מחזיקה רציו ברישיונות חיפוש בגינאה שבדרום אמריקה, פיליפינים, מלטה ואירלנד.

אל מודיעין ורציו הצטרפה השבוע גם הזדמנות ישראלית, שדיווחה שלשום על עסקה ראשונה בחו"ל: רכישת 10 בארות נפט בדקוטה הצפונית, ארה"ב. הזדמנות מתכוונת לבצע כבר השנה שני קידוחי פיתוח, שניים נוספים ב-2018 - ובסך הכל 40 קידוחים עד 2023. העלות הכוללת של הקידוחים, לכלל השותפות בפרויקטים, תגיע ל-115 מיליון דולר, ובהזדמנות מקווים שהתזרים מהפעילות יתחיל להגיע כבר ב-2018.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

האטה בשוק המקומי ותמריצים רגולטוריים

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

ליציאה לחו"ל של שותפויות החיפושים הישראליות מגוון סיבות. ראשית, המשבר בענף האנרגיה יצר "הזדמנויות" לרכישת נכסי אקספלורציה ונכסים בפיתוח בעלויות נמוכות. לא מעט חברות אנרגיה בעולם העמידו נכסים "על המדף" ונמנעות מהשקעות חדשות. במקביל, המשבר גם הביא להפחתה משמעותית בעלויות הפיתוח - עלות החכירה של אסדה ימית, למשל, נחתכה ב-70%.

"המון נכסים בחו"ל נמצאים על המדף ונפתח חלון הזדמנויות", אומר אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית. "אם היינו קונים את הנכסים בדקוטה בסביבת מחירי נפט של 60–70 דולר - היינו משלמים עליהם פי ארבעה או חמישה". לדבריו, כבר מתחילת 2016 בוחנים בהזדמנות השקעות בעולם, מאחר שלא היו חלופות בישראל. "חיפשנו פרויקטים שניתן לדלג בהם על האקספלורציה - בעולם יש לא מעט נכסים כאלה, בעוד שבישראל יש רק את מאגרי תנין וכריש".

רון מאור, מנכ"ל מודיעין, שמחזיקה גם ברישיונות דניאל ושמשון, מספר כי השוק הישראלי סובל מהאטה קשה. לדבריו, היא נובעת מההיצעים העצומים ביחס לביקושים הנמוכים, מכך שהשוק המקומי רווי, וגם מחוסר היכולת להביא שותפים ומפעילי קידוחים איכותיים. "זאת הסיבה להחלטה שקיבלנו - לצאת מישראל. האסטרטגיה שלנו בחו"ל היא לא להמציא את הגלגל. אנחנו מחזיקים עד 25% ברישיונות ולא רוכשים את השליטה. אנחנו נעזרים בשותפים מקומיים, מקצועיים, כאלה שניתן לסמוך עליהם".

אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית
אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראליתצילום: יח"צ

רוח גבית ליציאת שותפויות החיפושים הישראליות הקטנות לחו"ל נשבה גם מהכיוון הרגולטורי. חוק השותפויות החדש, שנכנס לתוקף בפברואר 2015, איפשר לראשונה לשותפויות הגז והנפט בבורסה לגייס הון לפעילות אקספלורציה בחו"ל - בלי לאבד את הטבות המס שהן מקבלות. במקביל, תקנות חדשות שפירסם משרד האנרגיה ב–2015 הקשו על השותפויות לפעול בישראל, מאחר שקבעו רף מינימלי בנוגע ליכולתן הפיננסית והמקצועית, ובפועל דחקו כמה מהן החוצה.

להרחבת הפעילות לרחבי העולם יש גם מניע כלכלי. השותף הכללי - חברת הניהול שנשלטת על ידי היזמים - מקבל דמי מפעיל קבועים של 4.5%–7.5% מההוצאות, שמצטרפים לדמי הניהול החודשיים ולתמלוגי־העל (נתח קבוע מההכנסות). במלים פשוטות, על כל 10 מיליון דולר שיוצאים מהקופה, 450–750 אלף דולר מגיעים לחברה של בעל השליטה. במודיעין, דמי המפעיל מסתכמים בכ-5%; בהזדמנות ישראלית וברציו פטרוליום, הם מטפסים ל-7.5%.

"במחיר הנפט הנוכחי אנחנו יודעים להרוויח"

בשונה מהשותפויות הקטנות, החברות הגדולות - בעיקר קבוצת דלק - נדחקו לפעילות בחו"ל בשל מעמדן המונופוליסטי בישראל, שלא מאפשר להן להמשיך ולהתרחב בישראל. על רקע זה, קבוצת דלק - שבשליטת יצחק תשובה - השלימה לפני כמה שבועות את רכישת השליטה במפעילת הקידוחים הקנדית איתקה, ששותפה בפרויקטי נפט גדולים בים הצפוני שליד בריטניה, ורכשה גם 13.2% מחברת האנרגיה Faroe Petroleum הפועלת אף היא בים הצפוני.

צחי סולטן
צחי סולטןצילום: מוטי מילרוד

גם שותפות האנרגיה הטרייה נאוויטס פטרוליום, שבשליטת גדעון תדמור, מקדמת כמה פרויקטים במפרץ מקסיקו ובקנדה. השותפות מתכוונת לגייס היום 131 מיליון דולר בהנפקת אג"ח, ובהמשך לבצע הנפקה ראשונית (IPO) של מניותיה ולגייס 15 מיליון דולר נוספים. תדמור הסביר בעבר כי הירידה במחיר הנפט פתחה חלון הזדמנויות ייחודי בענף. "בעקבות הירידה במחירי הנפט נוצר שוק של קונים, שבו מוצעים למכירה נכסי גז ונפט איכותיים. אנחנו מתכוונים להיכנס כשותפים בפרויקטים נוספים המהווים תגליות מוכחות, תוך ניצול הירידות בעלויות הפיתוח וההפקה בענף", אמר.

ומה יקרה אם מחיר הנפט ימשיך לרדת? בשותפויות הגז והנפט לא מתרגשים. "יש תחזיות וציפיות, שמדי פעם מתממשות - ומדי פעם לא", אומר מאור. "גם במחירים נמוכים ממחיר הנפט הנוכחי, אנחנו יודעים להרוויח. זה קשור לעלות הנמוכה של הקידוחים ביבשה ולעובדה שבפרויקטים שלנו התשתיות כבר קיימות".

גם בהזדמנות ישראלית רגועים לפי שעה: "אנחנו שולטים בברז - לא חייבים להמשיך בתוכנית הפיתוח אם המחירים ימשיכו לרדת. במחירי השוק הנוכחיים, הפרויקט שנכנסנו אליו כלכלי. עלויות ההפקה בו נמוכות והתשתיות קיימות, כך שהכל מוסדר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker