שווה יותר מתנובה ושטראוס יחד: חברת המזון הגדולה בישראל ממשיכה לשבור שיאים

מניית פרוטרום, יצרנית תמציות הטעם והריח לתעשיית המזון, הביאה את החברה ממפרץ חיפה לשווי של 14.2 מיליארד שקל ■ אחרי עלייה של 560% ב-5 שנים -יש מי שסבור כי המניה שלה כבר יקרה מדי

יורם גביזון
מפעלי פרוטרום ציריך
מפעל פרוטרום בציריךצילום: ללא קרדיט
יורם גביזון

עלייה של 22% מתחילת 2017 הביאה את חברת פרוטרום למקום 13 במדד ת"א 35, כשהיא משאירה מאחור חברות כמו הבנק הבינלאומי, בנק דיסקונט ושטראוס. מחזורי המסחר במניית פרוטרום ממשיכים לצמוח, והרכב המשקיעים במניה מוטה יותר למשקיעים זרים על חשבון מוסדיים ישראליים. חלק מהמשקיעים מעדיפים להיפרד מהמניה, שהשלימה עלייה של 565% בחמש השנים האחרונות ונסחרת בשווי שוק של 14 מיליארד שקל - גבוה משוויין של שתי חברות המזון הגדולות בישראל, תנובה ושטראוס, יחד.

רק מתי מעט יודעים: פרוטרום התחילה את דרכה בבורסה במאי 1996, אז פוצלה לפי שווי של 85 מיליון שקל מחברת תעשיות אלקטרוכימיות, יצרנית מזהמת וכושלת של PVC שהגיעה לימים לסוף דרכה הכלכלית. המחיר הנוכחי של מניית פרוטרום משקף מכפיל רווח היסטורי של 33 ומכפיל רווח של 26 על בסיס הרווח הצפוי ב–2017.

פרוטרום היא אחת מעשר החברות הגדולות בעולם בתחום פיתוח וייצור של טעמים וחומרי גלם לייצור מזון, משקאות, תמציות טעם וריח, וכן מוצרי פארמה, קוסמטיקה וטיפוח אישי. החברה צמחה בעיקר בזכות מסע רכישות של 32 חברות מתחילת 2012, שהתבצע ללא דילול של בעלי המניות של פרוטרום והביא לגידול ברווח הנקי למניה, מ-90 סנט ב–2012 ל–1.84 דולרים בדילול מלא ב–2016.

אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום, יישם בהצלחה בחמש השנים האחרונות את אסטרטגיית הרכישות. עם זאת, בצד הכפלת הרווח למניה עלה שווי החברה — כך שהיא נסחרת כיום לפי מכפיל שווי פעילות (שווי המניות בתוספת חוב פיננסי נטו) לרווח תפעולי תזרימי מתואם (Ev/EBITDA) של 20.3, לעומת 7.6 בסוף 2011. במלים אחרות, מניית פרוטרום, שנסחרה אתמול במחיר של כמעט 240 שקל, אינה זולה.

אורי יהודאי
אורי יהודאיצילום: דודו בכר

בעקבות העלייה המהירה במחיר המניה עקפה פרוטרום את מחיר היעד של האנליסט רוני בירון, מנהל משותף של מחלקת המחקר ואנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז' (235 שקל למניה), והוא בוחן את המלצת הקנייה שלו ואת מחיר היעד ביחס להתפתחויות האחרונות בחברה.

לדברי בירון, פרוטרום נסחרת במכפיל 17 על הרווח התפעולי התזרימי ב–2017, בהשוואה למכפיל ממוצע של 16 בחברות בתחום - כך ששוק המניות כבר לא מתעלם מהצמיחה המהירה מהממוצע בענף של החברה. מכפיל ה–Ebitda של פרוטרום יורד ל–14.5 על ה–Ebitda הצפוי ב–2018, שכן הערך שפרוטרום מפיקה מהחברה שהיא רוכשת נוצר בהדרגה.

סיפור הצלחה עולמי

בירון מסביר את העניין שמגלים משקיעים זרים בפרוטרום: "חלופות ההשקעה בעולם מצטמצמות. אין הרבה סיפורים טובים כמו פרוטרום של חברה צומחת, לא חשופה לרגולציה ומיישמת בהצלחה את האסטרטגיה — ומשקיעים מוכנים לשלם פרמיה על כך. העלייה האחרונה במניה לא נובעת מאירוע בלתי־צפוי. פרוטרום מפיגה את החששות של השוק, שלפיהן תמחור הרכישות מתחיל להתנפח והתחרות על הרכישות גוברת".

פרוטרום מתמקדת, לדברי בירון, בפלח השוק של רשתות שיווק וחברות מזון קטנות ובינוניות — בעוד מתחרותיה הגדולות מתמחות בפיתוח מוצרים עבור חברות מזון רב־לאומיות, כמו נסטלה וקוקה קולה, ומתקשות לפתח במהירות פתרונות טעם עבור הלקוחות הקטנים והבינוניים, שאותם משרתת פרוטרום. התוצאות החזקות שפירסמה החברה ברבעון הראשון מגבירות את העניין של המשקיעים הזרים בפרוטרום — שצמחה בקצב מהיר ממתחרות כמו Givaudan ,Symrise ו–IFF.

עוד מסביר בירון כי פרוטרום לא רק צומחת בקצב מהיר מצמיחת השוק הרלוונטי, אלא גם מציגה רווחיות, עקביות ותנודתיות נמוכה של הרווח — וממשיכה לרכוש חברות סינרגטיות לפעילותה במחירים טובים. הוא מציין כי פרוטרום רכשה שלשום 80% ממניותיה של החברה הברזילית SDFLC, שמתמחה בפתרונות טעם ומרקם לגלידות וקינוחים, תמורת 33 מיליון דולר. העסקה משתלבת באסטרטגיה של רכישת חברות קטנות־בינוניות במכפילים נוחים, שמגדילים את הרווח למניה.

.
.

לדבריו, שוק הטעמים לגלידות מתאפיין במכפילי Ebitda גבוהים של 20% ומשום שמחזור המכירות של החברה הנרכשת הוא 22 מיליון דולר בשנה, ניתן להעריך כי הרכישה משקפת מכפיל Ev/ebitda של 7.5 — בלי להתחשב בסינרגיות שיופקו בין החברה הנרכשת לפעילויותיה הקיימות של פרוטרום באמריקה הלטינית ולפוטנציאל המכירה של מוצרי פרוטרום ללקוחות SDFLC, בשוק שמתאפיין בשולי רווח גבוהים.

בירון אומר כי חלק ניכר מתהליך הצמיחה ויצירת הערך של פרוטרום הוא בניית מסה קריטית באזור גיאוגרפי מסוים, כפי שהיא מנסה לעשות באמריקה הלטינית, כשכל רכישה מגדילה את הסינרגיות ככל שבסיס הפעילות באמריקה הלטינית יתרחב. לדבריו, הרכישה תסייע לפרוטרום לעמוד ביעד האסטרטגי שלה: מחזור מכירות של 2 מיליארד דולר ורווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 22% מהמחזור — 440 מיליון דולר — ב–2020.

פרוטרום נשלטת על ידי ד"ר ג'ון פרבר, 92, כך שמכירת החברה או מיזוגה לאחת מהענקיות בתחום היא אופציה רלוונטית. בירון סבור כי הדבר בא לידי ביטוי במחיר המניה ומעריך כי רכישתה תיעשה בפרמיה משמעותית על מחיר השוק — משום שפרוטרום אינה לחוצה להימכר וחברות סיניות או יפניות שיהיו מעוניינות להיכנס לשוק יהיו מוכנות לשלם מחיר גבוה.

גם בבית ההשקעות אי.בי.אי סבורים שמניית פרוטרום יקרה וממליצים למכור אותה. שירה אחיעז, אנליסטית הקמעונות של אי.בי.אי, מסבירה את ההמלצה בעלייה של 22% במחיר המניה מתחילת 2017 ובכך שפרוטרום נסחרת כיום במכפיל 22.4 ומכפיל Ebitda של 15.3 ביחס לרווח הנקי ול–Ebitda שהיא צופה לפרוטרום ב-2018. שני המכפילים גבוהים ממכפילי הרווח וה-Ebitda הממוצעים של מתחרותיה: 20.9 ו–12.9 בהתאמה. לדבריה, גם בהנחה שפרוטרום תעמוד ביעד ל–2020 (מכירות של 2 מיליארד דולר ורווח Ebitda של 22% מהמחזור) ותמשיך להשקיע 2.6% מהמחזור ברכוש קבוע - לא ניתן להצדיק את מחירה הנוכחי של מנייתה.

אחיעז מעלה סוגיה נוספת שמטרידה את המשקיעים: האפשרות שחברות הענק ייכנסו לפלח של הלקוחות הקטנים והבינוניים, שבו מתמחה פרוטרום. לדבריה, המתחרה IFF דיווחה אתמול על מיזוג של שתי חברות בצפון אמריקה שרכשה בשנתיים האחרונות בתחום הטעמים - David Michael ו-Ottens - לחברה אחת במטרה לשרת פלח שוק שהוא המגזר הצומח בקצב המהיר ביותר בשוק המזון.

.
.

UBS דווקא העלה את מחיר היעד לפרוטרום

דעה שונה לגמרי יש לאנליסט אנדריו סקוט מ–UBS, שהעלה בסוף מאי את מחיר היעד למניית פרוטרום מ–250 שקל ל–270 שקל, שגבוה ב–13% ממחירה אתמול. סקוט מבסס את תחזיתו על גידול שנתי של 15% ברווח למניה ב–2017–2019. להערכתו, פרוטרום תגיע ליעד שהציבה: מחזור של 2 מיליארד דולר ב–2020 — למרות הסיכון שתתקשה באיתור הזדמנויות רכישה על רקע העלייה בשווי החברות בשנתיים האחרונות.

סקוט סבור כי פרוטרום תצליח לרכוש חברות במחירים נמוכים מהממוצע בתעשייה הודות למדיניות של השארת בעלי החברה הנרכשת כבעלי מניות מיעוט, ולאטרקטיביות שלה כבעלת מערך עולמי בתחום הטעמים. להערכתו, הנהלת פרוטרום מסוגלת להגדיל את מחזור המכירות של החברה באמצעות רכישת חברות בעלות מחזור של 600 מיליון דולר עד 2020, בהנחה שתצליח לשמור על יחס חוב ל Ebitda ברמה של 2 ועל מחיר רכישה המגלם מכפיל של 1.1 על מכירותיה של החברה הנרכשת.

האנליסט של UBS סבור כי פרוטרום היא חברת צמיחה אטרקטיבית שחשופה למגמות עולמיות חיוביות, כמו הגידול בביקוש למזון טבעי. הוא מבסס את הערכתו, בין השאר, על כך שתמהיל לקוחותיה מוטה לחברות מקומיות וקטנות יחסית וליצרניות מותג פרטי שצומחות מהר יותר מיצרניות הטעמים עבור חברות המזון הרב־לאומיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ