החברה הישראלית שחוסכת לאמריקאים את חיפושי החניה זינקה ב-380% בחמש שנים

החברה המובילה בתחום המחסנים האוטומטיים בישראל והחניונים האוטומטיים בארה"ב הכתה את המדדים עם תשואה של 377% בחמש השנים האחרונות ■ עם זאת, היא עדיין סובלת מהפסדים, ושווייה מגלם בעיקר את הפעילות המסורתית בייצור בקרים למערכות תעשייתיות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת יוניטרוניקס
יורם גביזון

מבט על מנייתה של חברת יוניטרוניקס מבהיר ששוק ההון מאמין בעתידה של החברה. אחרת, קשה להסביר כיצד הציגה המניה תשואה של 377% בחמש השנים האחרונות, בעוד מדד ת"א צמיחה הניב תשואה של 108% באותה תקופה. המחיר הנוכחי של מניית החברה גם גבוה ב-65% מהשווי שלפיו רכשה קרן פימי 49.99% ממניות החברה במארס 2016. עם זאת, יוניטרוניקס צברה בחמש השנים האחרונות הפסד של 2.5 מיליון שקל במחזור של 778 מיליון שקל, ולא חילקה דיווידנד, כך שזה הפוטנציאל העתידי ולא ההווה, שמסביר שווי של 367 מיליון שקל.

יוניטרוניקס, שהוקמה ב-1989, פועלת בשני מגזרי פעילות עיקריים. הראשון הוא פיתוח וייצור של בקרים לניהול מערכות אוטומטיות, כולל אוטומציה ליצרני מכונות בתעשיות הפלסטיקה, הטקסטיל, חלקי החילוף לרכב, המזון והפטרוכימיה. 96% ממכירותיה של חטיבת המוצרים הם ליצוא. יוניטרוניקס מתחרה בשוק זה עם חברות ענק כמו סימנס באירופה, Rockwell Automation בארה"ב, ו-Mitsubishi Electric Automation במזרח אסיה.

קרדיט: Unitronics1989

בנוסף, יוניטרוניקס נחשבת שחקן נישה, שמתמחה בפיתוח ננו ומיקרו בקרים, בקרים הכוללים פאנל הפעלה, ובקרים שמשלבים יכולות תקשורת עבור יצרני מכונות קטנות ובינוניות. שוק הבקרים העולמי צפוי לצמוח מ–12.6 מיליארד דולר ב–2015 ל–14 מיליארד דולר ב–2018, כך שבתחום זה יוניטרוניקס מחזיקה בנתח של 0.25%.

מגזר הפעילות השני של יוניטרוניקס הוא מערכות לוגיסטיות ממוחשבות, בעיקר מחסנים אוטומטיים ומרכזי הפצה ללקוחות כמו שטראוס, טבע, חברת החשמל, תנובה, קוקה קולה ישראל, פלאפון חיל האוויר, שירותי בריאות כללית ואינטל. בניגוד למגזר הפעילות הראשון, התחרות בתחום זה היא בין שחקנים מקומיים.

מנכ"ל יוניטרוניקס, חיים שני צילום: ניר קידר

היות שיוניטרוניקס היא החברה המובילה בשוק מוצרי האוטומציה והמחסנים האוטומטיים, שפוטנציאל הצמיחה שלו מוגבל ממילא, חיפשה החברה, שהוקמה ומנוהלת על ידי חיים שני, תחום פעילות נוסף, שבו תוכל לעשות שימוש בידע שצברה בתחום המחסנים הממוחשבים. החברה בחרה בשוק החניונים האוטומטיים בארה"ב, בשל הדמיון הרב ברמה הטכנולוגית בין שני התחומים.

ההזדמנות לפרוץ לשוק זה נקרתה בפני החברה ב-2006, כשעיריית הובוקן (Hoboken) בניו ג'רזי פירסמה מכרז לשיפוץ חניון עם 373 מקומות חניה, שחברה גרמנית נכשלה בהפיכתו לאוטומטי, בין השאר משום שלא זיהתה נכונה את הדרישות של השוק המקומי: הקמת חניון שמאפשר תחלופה מהירה של מכוניות כבדות וארוכות יותר מאלה האירופיות ומחיר נמוך יחסית להקמת מקום חניה לעומת המחיר באירופה (15 אלף דולר לעומת 22–25 אלף דולר בהתאמה), שם היזמים מוכנים לשלם יותר עבור כל מקום חניה, משום שהערים צפופות יותר.

יוניטרוניקס פיתחה פתרון שמספק פי שניים-שלושה מקומות חניה בחלל נתון מחניון קונבנציונלי, חסכוני בשימוש בחומרי בנייה, חוסך בעלויות התפעול השוטפות, מקצר משמעותית את זמן החניה, משפר את בטיחות הנהג ומקטין את פליטות החומרים המזהמים שקשורים בהפעלת חניון.

חושבת רחוק

חניון של יוניטרוניקסצילום: יוניטרוניקס

תהליך החניה בחניון אוטומטי דומה לאחסון ושליפה של סחורה במחסן אוטומטי: כלי הרכב מגיע אל תא או מפרץ חניה, שם יוצאים ממנו יושביו, והמערכת האוטומטית משנעת ומאחסנת את הרכב בחניון. הרכב חוזר לבעליו על פי דרישה. בעקבות פיתוח הפתרון הגיעה יוניטרוניקס להסכמות עם יזמים בארה"ב להקמת שלושה חניונים אוטומטיים, אולם המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב-2008 הקפיא את ביצועם ורק ב-2010–2011 נחתמו החוזים לפרויקטים שהוקמו ונמסרו ב-2015–2016.

"כיום יוניטרוניקס היא החברה היחידה בארה"ב שהפעילה חניון אוטומטי בלי תקלות, והיחידה שנותנת מענה לחניון של מאות מקומות חניה בעל תפוקה גבוהה, כלומר מסוגלת לקלוט ולשחרר 50% מכוניות ממקומות החניה בחניון בתוך שעה", אומר שני, מנכ"ל החברה ובעל השליטה המשותפת (22%) לצד קרן פימי (49.99%). לדבריו, יוניטרוניקס היא החברה המובילה בשוק החניונים האוטומטיים בארה"ב, ואחריה חברת בומרנג סיסטמס.

יוניטרוניקס התחילה להקים עד כה תשעה חניונים אוטומטיים בצפון אמריקה, בהם החניון הרובוטי הגדול ביותר בחוף המערבי של ארה"ב - חניון עירוני עם 256 מקומות חניה שמשרת את תושבי ווסט הוליווד, אחת הערים הצפופות בארה"ב. הקמתו זיכתה השנה את יוניטרוניקס בפרס של מכון החניה העולמי (IPI) עבור התכנון הטוב ביותר של מתקן חניה בעל פחות מ-800 מקומות חניה.

מתוך תשעת החניונים שהחלה להקים, יוניטרוניקס מסרה עד כה ללקוחותיה חמישה חניונים, שמכילים 1,400 מקומות חניה, והיא מנהלת משא ומתן להקמת חניונים חדשים בארה"ב, במחיר ממוצע של 4.5–5 מיליון דולר לפרויקט.

לדברי שני, השלב הבא בהתפתחות החברה הוא שיווק יחידות חניה רובוטיות כמוצר מדף מחוץ לארה"ב, שיופצו ויותקנו על ידי גורמים חיצוניים, שיוכשרו על ידי יוניטרוניקס, ויפעלו במדינות שבהן החליטה החברה לא להתמקד. אותם מפיצים ישווקו את המערכות של יוניטרוניקס ויתקינו אותם. בינתיים, יוניטרוניקס מעדיפה להתמקד בשוק החניה האמריקאי, שמייצר הכנסות של 25–30 מיליארד דולר בשנה. החברה מיפתה 14 מטרופולינים במדינה כשוקי יעד, וממוקדת בניו יורק, ניו ג'רזי, קליפורניה, דרום פלורידה ושיקגו.

שנת מעבר

החוזקות של יוניטרוניקס הן פיתוח ושימוש בטכנולוגיה מובילה בשוק של פתרונות אוטומטיים, שצפוי לצמוח בשל המעבר של רשתות קמעונות למודל מעורב של שיווק והפצה, כלומר חנויות פיזיות ומחסנים שמשרתים רכישות מקוונות. חוזקה נוספת היא גידול ממוצע של 100 מיליון כלי רכב בשנה בעולם והצפיפות הגוברת בערים.

אחת החולשות העיקריות של יוניטרוניקס היא פעילות פרויקטאלית תנודתית בכל תחומי הפעילות שלה, משום שברבעון מסוים יכולות להגיע הכנסות מפרויקטים, וברבעון אחר לא יהיו שום הכנסות כי עדיין לא התחילה בנייה של חניון חדש, למשל. חולשה נוספת היא היכולת של הלקוח בתחום הפתרונות האוטומטיים לבטל את ההזמנה תמורת תשלום כל העלות שנצברה, בתוספת מרווח מסוים שלא מתקרב לשיעור הרווח שחזתה מהפרויקט. בנוסף, השקעה ביוניטרוניקס היא השקעה בחברה שלא מחלקת דיווידנדים ומנייתה סובלת מסחירות דלה על רקע שיעור אחזקה גבוה של שני בעלי השליטה (72% במצטבר).

יוניטרוניקס הציגה ברבעון הראשון של 2017 רווח של 1.1 מיליון שקל במחזור של 47 מיליון שקל, לעומת הפסד של 3.6 מיליון שקל במחזור של 35 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016, הודות להכפלת ההכנסות במגזר הפתרונות האוטומטיים, ולאחר שספגה הפסד של 17 מיליון שקל ב-2016. ואולם, שני אינו מתרשם מהרווח: "2017 היא שנת מעבר, שבה אנחנו אמורים לבנות את צבר העבודות שייצר את התזרים וההכרה בהכנסות החל ב-2018".

הגידול בהיקף ההסכמים לביצוע בתחום החניונים האוטומטיים מ–21 מיליון שקל בסוף 2015 ל–34 מיליון שקל בסוף 2016 ול–67 מיליון שקל במחצית מארס 2017 עשוי להצביע על הבשלת ההשקעה האדירה של יוניטרוניקס בבניית חברות בנות בארה"ב לצורך מכירת החניונים האוטומטיים, התקנתם ואחזקתם. השקעה זו יצרה רמת הוצאות קבועה שהגיעה ל–24 מיליון שקל ב–2016, שהיתה הגורם העיקרי להפסד מצטבר של 51 מיליון שקל במחזור הכנסות של 54 מיליון שקל במגזר זה ב-2014–2016.

לנוכח הרווחיות הגולמית בתחום, שמגיעה לדברי שני ל-30%, נראה כי עד שיוניטרוניקס לא תפיק הכנסות של 100 מיליון שקל בשנה מתחום החניונים - הוא לא יעבור לרווח. תחום הפעילות הוותיק של ייצור בקרים הציג צמיחה של 4.5% ב-2014–2016 ו–13% ברבעון הראשון של 2017. לדברי שני, בנטרול השפעת התחזקות השקל, צומח תחום הבקרים ב-10% לשנה ומייצר רווחיות גולמית של 45%–50%.

מבנה הפעילות של יוניטרוניקס ומבנה המאזן שלה, הכולל חוב פיננסי נטו של 6 מיליון שקל, מקל על בחינת התמחור שלה לפי שיטת סכום החלקים. הרווח התפעולי של תחום הבקרים ב-12 החודשים האחרונים הסתכם ב-16.4 מיליון שקל. אם נייחס לו את מכפיל שווי הפעילות לרווח התפעולי התזרימי של החברה המתחרה Rockwell Automation (15.5), נראה שהשוק מתמחר את הפעילות הזאת ב-250 מיליון שקל. כך, השווי המיוחס לתחום הפתרונות האוטומטיים, שבו יוניטרוניקס מעריכה שהיא מובילה עולמית, היה הסיבה להשקעתה של קרן פימי בחברה בסכום של כ-112 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker