1:0: איסור שיווק אופציות בינאריות לחו"ל אושר בקריאה ראשונה

31 ח"כים תמכו בהצעה, ואף אחד לא הצביע נגדה. ח"כ חנין: "צריך להרחיב את ההצעה למכשירים פיננסיים נוספים"

אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: אייל טואג
אורי תומר

מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה ראשונה את הצעת החוק האוסרת על שיווק אופציות בינאריות ללקוחות בחו"ל. זאת, לאחר שסגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס), הציג למליאה את ההצעה שגיבשו ברשות ניירות ערך, בשיתוף עם האוצר ומשרד המשפטים - ושזכתה בתחילת השבוע שעבר לתמיכת שרי הממשלה וועדת השרים לחקיקה.

ההצעה, שכוללת תיקון לחוק ניירות ערך והוספה של תחום האופציות לרשימת עבירות המקור לפי חוק הלבנת הון, זכתה לתמיכה של 31 ח"כים, ללא מתנגדים. בעקבות זאת תעבור כעת ההצעה לוועדת הכספים, שתכין אותה לקריאה שנייה ושלישית.

ומי הקרן הטובה והגרועה של בתי ההשקעות ב-2017? לחצו כאן לעמוד שמציג את כל המספרים

חוק ניירות ערך המתוקן יאסור לחלוטין על שיווק אופציות בינאריות על ידי חברות הפועלות מישראל, גם אם הלקוחות נמצאים בחו"ל, לאחר שהשיווק של המכשיר ללקוחות מקומיים אסור כבר יותר משנה. החקיקה כוללת הרחבה של סמכויות האכיפה של רשות ניירות ערך והעומד בראשה, פרופ' שמואל האוזר, שהיו מוסמכים עד כה על פי חוק להגן על משקיעים ישראלים בלבד.

ההצעה, שאותה יזם האוזר, אושרה בתום דיון - שכלל לא עסק בה, אלא בעיקר בענייני הכותל המערבי, לאחר שרוב חברי הכנסת ניצלו את זכות הדיבור לפני ההצבעה כדי להתייחס לנושא זה, וכן לנושאים שונים אחרים, והתעלמו לחלוטין מהצעת החוק. חבר הכנסת היחיד שהתייחס בדבריו ישירות להצעה, היה דב חנין (הרשימה המשותפת), אך גם הוא לא דיבר ישירות על ההצעה, שבה הוא תומך, אלא על כך שלדבריו ישנם בשוק ההון מכשירים פיננסיים נוספים שמסוכנים לציבור.

חנין הזכיר בעניין זה את המשבר הפיננסי של 2008, ואמר: "צריך להמשיך בכיוון הזה. ישנים מכשירים ספקולטיביים נוספים שמוצעים כיום לציבור". חנין הוסיף כי הוא מקווה שלקראת הקריאה השנייה והשלישית ההצעה תורחב גם למכשירים נוספים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי הצעת החוק היא "מצוינת" וכי הוא תומך בה, ומיד עבר לדבר על מתווה הכותל וענייני גיור.

"בהצעת החוק עצמה נאמר: "מכיוון שחוק ניירות ערך מגן רק על משקיעים בישראל, האיסור האמור (על שיווק אופציות בינאריות; א"ת) חל רק על פנייה או הצעה ללקוחות בישראל. מצב דברים זה מאפשר לזירות סוחר הממוקמות בישראל להציע ללקוחות מחוץ לישראל לסחור באמצעותן במכשירים פיננסיים שונים, ובפרט באופציות בינאריות, ללא הסדרה או פיקוח של רשות ניירות ערך, אם הן אינן מאפשרות גישה ללקוחות בישראל.

"כתוצאה מכך, החלו להגיע לרשות, למשטרה ולרשויות נוספות בישראל, תלונות רבות וקשות מצד רשויות מחוץ לישראל ואזרחים של מדינות זרות, בנוגע לפעילותן של חברות מישראל כלפי לקוחות במדינות שונות, בעיקר מפעילות באופציות בינאריות. התברר כי בחלק מהמקרים המסחר המוצע בזירות הסוחר מהווה אף כסות לפעילות עבריינית, כגון פעילות המהווה מרמה והונאה. תופעה זו של פעילות חברות ישראליות במדינות שונות הגיעה כיום לממדים היוצרים הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל בכלל, ולשוק ההון בישראל בפרט, ועלולה ללבות אנטישמיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker