כיל שמה על המדף את השותפות עם טבע

נובטייד, שמייצרת חומרי גלם לתעשיית התרופות והרוויחה 23 מיליון דולר ב-2016, היא מועמדת בולטת להימכר - כחלק מהניסיון של כיל לממש נכסים שאינם בליבת העסקים שלה, בשווי של 500 מיליון דולר ■ האגזוד, יצרנית תערובות תבלינים גרמנית, תלך בעקבותיה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יוחנן לוקר
יוחנן לוקרצילום: קובי גדעון / לע"מ

חברת כימיקלים לישראל (כיל) תנסה לממש את אחזקתה בשותפות השווה שלה ושל חברת טבע בחברת נובטייד (Novetide). מכירת האחזקה היא חלק ממאמציה של כיל למכור חברות שאינן בליבת עסקיה, או שיש סינרגיה חלשה בינן לשני תחומי הפעילות המרכזיים שלה - מינרלים חיוניים, בעיקר אשלג ופוספט, ופתרונות מיוחדים מבוססי ברום ופוספט.

יו"ר כיל, יוחנן לוקר, חשף ביום משקיעים שנערך ביום חמישי בשבוע שעבר בבורסה בתל אביב כי החברה מתכננת למכור חברות ב–500 מיליון דולר. על פי הערכות, היקף זה של מכירות כולל את ההשלמה הצפויה של מכירת האחזקה (50%) בחברת IDE (הנדסת התפלה) תמורת 178 מיליון דולר. נובטייד עוסקת במחקר ופיתוח, ייצור ושיווק של פפטידים (שרשרות חלבון קצרות) מורכבים וחדשניים לתעשיית התרופות.

החברה, שהוקמה ב–1999 ומעסיקה 150 איש, הציגה רווחיות יפה בשלוש השנים האחרונות, אם כי חלק ניכר מהערך של החברה מיוחס לפוטנציאל שגלום בפיתוח פפטידים שיהיו חומרי גלם לתרופות ביולוגיות. הרווח הנקי של נובטייד היה 23 מיליון דולר והרווח התפעולי ב–27 מיליון דולר במחזור של 47 מיליון דולר ב–2016, לעומת רווח נקי של 23 מיליון דולר, רווח תפעולי של 27 מיליון דולר ומחזור מכירות של 47 מיליון דולר ב–2015. ב–2014 הרווח נקי היה 16 מיליון דולר, הרווח התפעולי הסתכם ב–17 מיליון דולר, ומחזור המכירות היה 37 מיליון דולר.

כיל תנסה למכור את האחזקה בנובטייד לטבע, אף שגם טבע פועלת למימוש נכסים, למשל תרופות אונקולוגיות באירופה ומוצרי בריאות האישה, כדי להקטין את החוב הפיננסי של החברה. נכס אחר שכיל תעמיד על המדף בסבירות גבוהה הוא הבעלות בחברה הגרמנית האגזוד (Hagesud) שרכשה ב–2014, תחת ניהולו של המנכ"ל לשעבר, סטפן בורגס, תמורת סכום של 60–70 מיליון דולר.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

האגזוד, שמעסיקה 200 עובדים ומחזור המכירות המוערך שלה היה 20–30 מיליון דולר בשנה, כשנרכשה היא יצרנית של תערובות תבלינים מובחרות ותוספי מזון לעיבוד בשר. כיל רכשה את אתרי הייצור והמחסנים של האגזוד בהמיגן, דורטמונד ואוטנסוס בגרמניה. על פי הערכות, כיל תמכור את החברה משום שאין לה יתרון יחסי בתחרות עם חברות כמו Wiberg האוסטרית, שמייצרת פתרונות טעם לתעשיית הבשר המעובד, ונרכשה בדצמבר 2015 בידי חברת פרוטרום תמורת 130 מיליון דולר.

נכס נוסף שיימכר הוא שלושה בנייני המשרדים של החברה בבאר שבע בשטח בנוי של 14 אלף מ"ר, שיוחכרו מהרוכש. נכס זה ומגרש צמוד להם צפויים להניב סכום של 10–15 מיליון דולר.

עופר ליפשיץ, מנכ"ל כיל מינרלים מיוחדים, נשאל ביום המשקיעים כיצד יושפעו מחירי האשלג מהכניסה הצפויה של מכרות חדשים של אשלג, כמו Bethune בססקצ'וון, קנדה, שכושר הייצור שלו הוא 2 מיליון טונה בשנה, ו–1–2 פרויקטים של חברת יורוכם הרוסית, שצפויים להגדיל את כושר הייצור העולמי ב–5 מיליון טונה אשלג בשנה. ליפשיץ העריך ששתי החברות לא ינקטו מדיניות מחירים אגרסיבית, כך שלא תהיה השפעה על מחיר האשלג העולמי. הוא ציין, עם זאת, שהחברה פועלת להורדה מהותית של עלות ייצור האשלג לטונה בספרד, כלומר בהיקף של יותר מ–20%, כדי להיערך לרמות מחירים נמוכות מהשוררות כיום.

עובד במפעל ייצור אשלג של כילצילום: בלומברג

ליפשיץ העריך שחוזה אספקה חדש של אשלג עם סין ייחתם בשבועות הקרובים, והעריך שמחירו יעלה בצורה מינורית ביחס לחוזה האספקה הקודם שנחתם ביולי 2016 במחיר של 219 דולר לטונה.

ענת טל, מנכ"ל כיל מוצרים תעשייתיים, אמרה שהחברה תנסה להעמיק את נוכחותה בשוק הברום הסיני, ולנצל את העובדה כי בשל הידלדלות ההתמלחות בבארות בסין לריכוז של 0.1–0.2 גרם של ברום לליטר, צפויה המשך הירידה בכושר הייצור הסיני ל–75 אלף טונה בשנה ב–2021, לעומת 90 אלף טונה ב-2016 ו–140 אלף טונה ברום בשנה לפני חמש שנים. לדבריה, כיל, שהיא בעלת 38% מכושר הייצור העולמי לברום ובעלת צי מכליות של חומרים מסוכנים (איזוטנקים) הגדול בעולם, ערוכה להיות שחקן מוביל בשוק הסיני.

טל הוסיפה כי המיקוד בפיתוח פתרונות חדשניים מבוססי ברום לתעשיות צומחות - כמו הפחתת פליטות כספית מתחנות כוח פחמיות, מוליכים לסוללות לאגירת אנרגיה, ומעכבי בעירה למכוניות אוטונומיות - עם תהליכי התייעלות יסללו את הדרך להמשך הצמיחה ושיפור הרווחיות. רווחיות זו עלתה מ–16% מהמחזור ב–2014 ל–27% מהמחזור ב-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker